Czytanki sylabowe z obrazkami – recenzja

Tytuł: ,,Czytanki sylabowe z obrazkami”

Autor: Anna Sójka

Ilustracje: Ola Krzanowska

Wydawnictwo: CED (Centrum Edukacji Dziecięcej)

Rok wydania: 2020

Objętość: chudzina 

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: ma dużo zalet

 

 

Recenzja:

Są różne sposoby, żeby skutecznie nauczyć się czytać. Jednym z najpopularniejszych jest oczywiście metoda sylabowa. To dzięki niej wiele dzieci szybko opanowuje sztukę czytania ze zrozumieniem i może cieszyć się samodzielnym poznawaniem losów ulubionych bohaterów. 

 

,,Czytanki sy-la-bo-we z obrazkami” to jednak coś więcej. Anna Sójka napisała 12 krótkich opowiadań, które odpowiednio sformatowano. Słowa zostały kolorystycznie podzielone na sylaby, a niektóre w całości zamieniono nawet na małe piktogramy. Dzięki tym obrazkom czytanie idzie jeszcze sprawniej!

 

 

 

W książce jest kilka opowieści, których głównymi bohaterami są zwierzęta, ale oprócz nich poznajemy także czarownicę Aneczkę, małą księżniczkę oraz zabawkowego różowego wieloryba. Niektóre postacie powtarzają się i można je spotkać w kilku bajkach jednocześnie. Historie są bardzo proste, niektóre mają całkiem ciekawe morały, ale finalnie mam wrażenie, że zbyt szybko się kończą, nie pozwalając wybrzmieć przesłaniom w całości. 

 

Z tego powodu opowieść o roślinożernym smoku, który boi się zwierząt (bo jest roślinożerny?) traci trochę sens. Podobnie ma się kwestia z urodzinami pingwina i próbą ustalenia dla niego idealnego prezentu – tutaj zabrakło informacji, dlaczego piłka jest dobrym prezentem, skoro chłopiec tak jak zwierzęta kierował się tylko własnym gustem. 

 

Ładna jest opowiastka o słoniu, który nauczył się doceniać innych (a przynajmniej z nich nie wyśmiewać) oraz ta o jajku – żeby nie działać pochopnie.

Zmartwiła mnie jednak historia zatytułowana ,,Przygoda Świnki Balbiny”, której puentą wydaje się być opinia, że nie warto nigdzie wyjeżdżać, należy szybko zrażać się niepowodzeniami i najlepiej w ogóle zostać w domu. Nie jest to przesłanie, które chciałabym, żeby było przekazywane najmłodszym.

 

Mam także pewne obawy co do długich, wielokrotnie złożonych zdań w niektórych opowiastkach. Mogą być one pewnym utrudnieniem dla dzieci uczących się czytać. 

 

 

 

Trzeba jednak przyznać, że ,,Czytanki sy-la-bo-we z obrazkami” powstały na bardzo dobrym pomyśle, gdzie zabawa z rebusami łączy się z sylabową nauką czytania. Dzięki obrazkom dzieci ćwiczą odmianę rzeczowników i zaczynają już instynktownie dopasowywać odpowiednio brzmiące słowa do całego zdania. 

 

Książka pozwala także na naukę różnych owadów, owoców, warzyw i morskich zwierząt. Interpretując czym są przedstawiane obrazki, dzieci świetnie się bawią, zupełnie zapominając, że jest to przecież nauka przez zabawę. 

 

Mocną stroną tej pozycji są także ciepłe i urocze ilustracje oraz przejrzysty układ graficzny. 

Pozycja będzie odpowiednia dla dzieci powyżej 5. roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://publicat.pl/ced/oferta/dla-przedszkolakow-3-5-lat/czytanki-sylabowe-z-obrazkami

 

 

Poprzedni wpis
Coś i Nic – recenzja książki dla dzieci
Następny wpis
KSIĄŻKI Z PRZYSZŁOŚCI CZ.31
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja