To jest Maks – recenzja książki dla dzieci

Tytuł: To jest Maks
Autor: Patryk Pufelski
Ilustracje: Justyna Sokołowska
Wydawnictwo: Dwie Siostry
Rok wydania: 2023

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Czym jest dom? Czy dom to miejsce, które chroni przed światem? Czy będąc w domu można pokonać strach? Czy dom można zabrać wszędzie ze sobą? Co zrobić, kiedy musimy opuścić dom i jednocześnie nie chcemy się bać?

Zwierzęcy punkt widzenia

,,To jest Maks” jest poetycką książką Patryka Pufelskiego z równie lirycznymi ilustracjami Justyny Sokołowskiej (znanej m.in. z ,,Amadeusz Foczka (ale z głową bobra)”). To debiut w dziedzinie literatury dziecięcej autora. Jego wcześniejszą książką dla dorosłych był doceniony ,,Pawilon małych ssaków”. Patryk Pufalski to również opiekun zwierząt we wrocławskim zoo.

Jego oddanie zwierzakom oraz postrzeganie świata przez pryzmat ich punktu widzenia jest zdecydowanie widoczne w ,,To jest Maks”. 

To jest Maks

Kim jest tytułowy Maks? Maks jest… ślimakiem. Olbrzymim ślimakiem afrykańskim, którym opiekował się chłopiec z Charkowa. Kiedy w Ukrainie wybuchła wojna, Maks wraz ze swoją nabytą rodziną musieli opuścić dotychczasowe miejsce zamieszkania. Udali się do Polski. Tam ślimak trafił do mężczyzny, który opiekuje się różnymi zwierzętami.

Maks stał się jednym z wielu potencjalnych bohaterów tej książki. Choć równie dobrze mogła być nim na przykład żółwica Gertruda, która została porzucona przez nieodpowiedzialnych właścicieli.

Jaka jest specjalna umiejętność Maksa?

Maks, ale i Gertruda noszą ze sobą swoje domy. Kiedy im źle, chowają się w ich wnętrzu, czując się bardziej bezpiecznie, niż gdyby mieliby pozostać ,,na zewnątrz”. Inne zwierzęta jednak, ale także ludzie nie noszą na plecach swoich domów. Muszą więc radzić sobie ze strachem w inny sposób. 

Dom jest domem tylko wtedy, kiedy my w nim jesteśmy. Bez nas dom jest tylko pustą skorupą. To, co w nim najważniejsze, mamy zawsze ze sobą.

Patryk Pufelski, To jest Maks

Czym jest dom?

,,To jest Maks” za pomocą prostych słów oraz odnosząc się do tego, co aktualnie dzieje się na świecie, składa w zdania istotę domu. Autor pisze w niej o poczuciu bezpieczeństwa, ale również odpowiedzialności, stracie i pokonywaniu strachu. Pozwala wierzyć, że każdy może pokonać obojętnie jaką przeszkodę, jeżeli tylko uwierzy, że wszystko czego potrzebuje, ma w sobie.

Książka jest pod wieloma względami wartościowa i ujmująca. Towarzyszące jej ilustracje oraz ograniczona paleta barw doskonale uzupełniają treść, nadając jej jeszcze większego znaczenia.

Polecam ,,To jest Maks” wszystkim czytelnikom powyżej 4 roku życia.

Link do strony wydawnictwa: https://wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/to-jest-maks.html


Poprzedni wpis
Zwierzątko dla Pellego – recenzja klasyki
Następny wpis
LEGO Harry Potter pomyłka z eliksirem – recenzja
Tags: +4, +5, +6, +7, +8, 2023, bezpieczeństwo, blog książkowy, czym jest dom, dom, Dwie Siostry, Justyna Sokołowska, książki dla dzieci, Patryk Pufelski, poczucie bezpieczeństwa, recenzje książek dla dzieci, ślimak, strach, To jest Maks, Ukraina, wojna, Wydawnictwo Dwie Siostry, zwierzęta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja