Zwierzątko dla Pellego – recenzja klasyki

Tytuł: Zwierzątko dla Pellego
Autorka: Astrid Lindgren
Ilustracje: Maria Nilsson Thore
Tłumaczenie: Maria Olszańska
Wydawnictwo: Zakamarki
Rok wydania: 2023

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Czy słyszeliście kiedyś o opowiadaniach ,,My na wyspie Saltkråkan”, ,,Dzieci z wyspy Saltkråkan” czy ,,Dlaczego kąpiesz się w spodniach wujku?” Astrid Lindgren? Z jakiegoś trudnego do zrozumienia powodu niezwykle mało mówi się o tych historiach. Z tego co też udało mi się ustalić, część z tych tytułów już od bardzo dawna jest niedostępna dla polskiego czytelnika.

Zwierzątko dla Pellego

Na szczęście wydawnictwo Zakamarki postanowiło naprawić to nieporozumienie i właśnie wydało jedną z historii z wyspy Saltkråkan, gdzie dzieje się akcja ,,Zwierzątka dla Pellego”.

Książka ukazała się w dużym formacie oraz bogato ilustrowana przez Marię Nilsson Thore, dobrze znaną wszystkim fanom dziecięcej literatury skandynawskiej. Możecie kojarzyć ją m.in. z:

Omówione przeze mnie książki Astrid Lindgren znajdziecie na samym dole tej recenzji.

Największe marzenie małego chłopca

Większość dzieci marzy o własnym zwierzątku. Kotek lub piesek, a często króliczek czy nawet rybka znajdują się na liście pragnień, jako istoty, którymi można się opiekować i w pewien sposób budować z nimi relacje. Tytułowy bohater ,,Zwierzątka dla Pellego” to właśnie taki wrażliwy chłopiec, którego autorka zestawiła z pewną siebie, odważną, ale i serdeczną dziewczynką o imieniu Tjorven. 

Dzieci pewnego dnia wybierają się na sąsiednią wyspę, gdzie dowiadują się o hodowcy królików, który chętnie sprzeda część swojego chowu. Choć mają w kieszeni tylko jedną koronę, postanawiają wyruszyć tam z zamiarem kupna i tym samym – spełnienia największego marzenia Pellego.

Historie wysepek Archipelagu Sztokholmskiego

,,Zwierzątko dla Pellego” to książka – jak zawsze w przypadku Astrid Lindgren – niezwykle sprawnie napisana, humorystyczna oraz pełna różnych wartości. Znajdziecie tutaj zaczątki dziecięcej samodzielności, rówieśniczą solidarność, zaradność, ale i miłość do zwierząt, troskliwość czy empatię.

Autorka przedstawia historię w której pokazuje, że nawet najodważniejsza osoba może czasami bać się czegoś, co dla kogoś innego wcale nie jest straszne. Mówi o konsekwencjach, jednocześnie proponując czytelnikom fabułę, w której głównym bohaterom wszystko uchodzi płazem, co jest niezwykle przyjemne i satysfakcjonujące.

,,Zwierzątko dla Pellego” to książka, która po prostu sprawia przyjemność i można ją czytać wiele razy, bez końca. Mam nadzieję, że jeszcze powrócimy do wysepek Archipelagu Sztokholmskiego oraz będziemy mogli poznać kolejne opowieści o ich małych mieszkańcach.

Polecam ten tytuł każdemu powyżej 4 roku życia.

Link do strony wydawnictwa: https://www.zakamarki.pl/produkt/zwierzatko-dla-pellego/

Książki Astrid Lindgren:


Poprzedni wpis
Skały i minerały. Od jaskiń do kosmosu – recenzja książki
Następny wpis
To jest Maks – recenzja książki dla dzieci
Tags: +4, +5, +6, +7, +8, +9, 2023, Astrid Lindgren, blog książkowy, burza, Dlaczego kąpiesz się w spodniach wujku?, Dzieci z wyspy Saltkråkan, empatia, klasyka literatury dziecięcej, królik, książka obrazkowa, książki dla dzieci, Maria Nilsson Thore, Maria Olszańska, My na wyspie Saltkråkan”, odpowiedzialność, pies, przyjaźń, pupil, recenzje książek, Wydawnictwo Zakamarki, wyspa, wyspy, Zakamarki, zwierzątko, Zwierzątko dla Pellego, zwierzę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja