Prezent dla Cebulki – recenzja

Tytuł: Prezent dla Cebulki

Autor: Frida Nilsson

Ilustracje: Maria Nilsson Thore

Tłumaczenie: Agnieszka Stróżyk

Wydawnictwo: Zakamarki

Rok wydania: 2014

Objętość:  więcej niż sto

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają

Ocena ogólna: wybitna

 

Recenzja:

Chyba nikt nie lubi czekać. Co innego, kiedy mowa o radosnym oczekiwaniu na Święta Bożego Narodzenia. Wtedy każdego dnia wstajemy z radością, wyglądamy przez okno i jeśli spadł śnieg, cieszymy się jeszcze bardziej.

Cebulka, a właściwie Stig, bohater książki ,,Prezent dla Cebulki” doskonale znał to uczucie. Poznajemy go dokładnie w chwili, kiedy do świąt zostały już tylko 25 dni. Cała książka ma także 25 rozdziałów, co sprawia, że można czytać jeden dziennie. Nie wierzę jednak, że ktoś tak długo mógłby wytrzymać w niepewności! Ja pochłonęłam ją całą od razu!

Autorką ,,Prezentu dla Cebulki” jest Frida Nilsson, o której wspominałam już przy okazji jej innej książki, czyli ,,Moja mama Gorylica”. Recenzję tego tytułu znajdziecie tutaj: http://bajkochlonka.pl/2018/05/13/moja-mama-gorylica-recenzja/ .

Z kolei za piękne ilustracje odpowiada Maria Nilsson Thore. Za inny przykład jej talentu może posłużyć książka ,,Maskarada”, o której także już pisałam: http://bajkochlonka.pl/2018/02/17/maskarada-recenzja/

Cebulka ma jedno świąteczne życzenie. Chciałby dostać rower. Mieszka jednak sam z mamą w starym i zniszczonym domu. Nie mają pieniędzy na naprawy, nie wspominając już o kupnie drogiego roweru.

Stig nie wierzy w Mikołaja i wie, że prezenty nie spadają z nieba. Jego chęć posiadania roweru jest jednak tak duża, że robi rzecz niemal ostateczną – postanawia powierzyć miejscowemu szaleńcy misję zahipnotyzowania mamy. Cebulka nie wie jednak, że w głębi duszy potrzebuje czegoś znacznie bardziej, niż tylko roweru. Chłopiec potrzebuje taty.

,,Prezent dla Cebulki” to bardzo prawdziwa i emocjonalna książka. Kiedy sami czujemy się skrzywdzeni, nie myślimy o tym, że możemy swoim zachowaniem skrzywdzić też innych. Za często polegamy na tym, co mówią o nas ludzie, których znamy. Nie musimy być z nimi mocno związani, ale słysząc ich śmiech, wymierzony prosto w nas, na pewno jest nam przykro.

Tak właśnie czuł się Cebulka. Był tylko małym, zagubionym chłopcem, który pragnął żyć tak, jak jego rówieśnicy. Mama Cebulki wiedziała czym jest samotne rodzicielstwo, ale dopóki Stig nie odkrył przed nią swoich największych pragnień, nie wiedziała, co tak naprawdę czuje. Chłopiec nigdy nie poznał swojego taty, jednak dzięki nieodgadnionemu działaniu przeznaczenia, wszystko potoczyło się jeszcze pomyślniej, niż można było przypuszczać.

Na drodze Cebulki i jego mamy stanął bowiem Karl. Daleko mu było do wymarzonego kandydata na rolę taty. To raczej przypadek sprawił, że Stig mógł go polubić. Jak powiedział Karl:

(…) Nawet jeśli nie jest się czyimś prawdziwym rodzicem – mówi – można się czuć jak prawdziwy.

Nawiązując tym samym do historii o kurze, która opiekowała się małymi kaczuszkami. Cebulka nie potrzebował mieć przy sobie taty, dzięki któremu się urodził. Chciał tylko czuć się normalnie, jak każde inne dziecko w jego wieku. I odkrył to w samą porę.

,,Prezent dla Cebulki” jest piękną i ciepłą historią, która ma miejsce tuż przed świętami Bożego Narodzenia. W momencie, kiedy szczególnie wierzy się w wyjątkowe sploty losu. Kiedy wspólny czas, dzieli się na ten spędzony z rodziną oraz na wyszukiwanie prezentów dla najbliższych.

Książka uczy młodych czytelników tolerancji, wrażliwości oraz otwartości na krzywdę innych. Mówi się w niej o tym czym jest egoizm, smutek, przyjaźń oraz zazdrość. Odwołuje się do najgłębiej skrywanych emocji, wzrusza i zachwyca jednocześnie.

Polecam ją dla maluchów od 6-ego roku życia.

Link do strony wydawnictwa: http://www.zakamarki.pl/produkt/prezent-dla-cebulki/


Poprzedni wpis
Szafa – recenzja
Następny wpis
Biała księżniczka i Złoty Smok – recenzja
Tags: +10, +11, +12, +6, +7, +8, +9, 2014, Agnieszka Stróżyk, Boże Narodzenie, Frida Nilsson, książki dla dzieci, książki na święta, Maria Nilsson Thore, najlepsze książki świąteczne, Prezent dla Cebulki, recenzje książek, samotne rodzicielstwo, święta, Wydawnictwo Zakamarki, Zakamarki

10 komentarzy. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja