Wierzcie w Mikołaja! – recenzja

 

 

 

Tytuł: ,,Wierzcie w Mikołaja!”

Autor: Lotta Olsson

Ilustracje: Benjamin Chaud

Tłumaczenie: Agnieszka Stróżyk

Wydawnictwo: Zakamarki

Rok wydania: 2016 (2013)

Objętość: więcej niż sto

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją

Ocena: wybitna

 

 

Recenzja:

Wiara to słowo, które bardzo mocno utożsamia się z wiarą w Boga. A przecież można wierzyć w różne rzeczy, zjawiska, a nawet osoby. Można wierzyć, że jutro nie będzie padał deszcz, albo że uda się spełnić czyjeś najskrytsze marzenie, albo można wierzyć w siebie.

 

,,Wierzcie w Mikołaja!” to książka, które doskonale wpisuje się w zbliżający się czas Bożego Narodzenia. Jej autorką jest Lotta Olsson, która stworzyła także niezwykle popularną serię z Mrówkojadem. O ,,Maskaradzie” pisałam wcześniej tutaj: http://bajkochlonka.pl/2018/02/17/maskarada-recenzja/

 

 

 

Akcja rozpoczyna się już 1-ego grudnia. Książka ma 24 rozdziały (podobnie jak ,,Prezent dla Cebulki”) i polecane jest czytanie każdej części każdego dnia poprzedzającego Święta.

 

Główną bohaterką jest Tina, dziewczynka, która wraz z rodzicami przygotowuje się do świąt. Nic jednak nie idzie po ich myśli. Wszystko wydaje się stać na głowie. Zapalane świeczki gasną, ozdoby choinkowe znikają, a choinki gubią igły.

 

Za wszystko odpowiedzialny jest Inny Świat, czyli świat za lustrami. Mieszkają tam istoty w które czasami wierzymy. ŚM, czyli Święty Mikołaj obraża się, ponieważ dzieci zaczynają kwestionować jego istnienie. Święta wiszą na włosku i chyba tylko wielka wyobraźnia może je uratować!

 

 

 

 

Na początku książki trzeba się przyzwyczaić do nietypowej narracji. Raz jest ona pierwszoosobowa, za chwilę przeskakuje na trzecioosobową. W przypadku pierwszego czytania może to nieco odwracać uwagę słuchacza i wytrącać go z opowiadanej historii.

 

Kiedy jednak poznamy już wszystkich bohaterów i wciągniemy się w opowieść, taki rodzaj narracji wydaje się ciekawy i jak najbardziej uzasadniony.

 

,,Wierzcie w Mikołaja!” to swego rodzaju apel do młodych czytelników. To, że Święty Mikołaj nie wchodzi do każdego komina i nie ma wielkiej fabryki zabawek na Biegunie, to nie znaczy, że nie istnieje. Bohater książki ma za złe filmom, że przedstawili go w taki niewiarygodnej scenerii, że nikt w niego teraz nie wierzy.

 

Przypomina, że nie jest on od roznoszenia prezentów, ale od tego, żeby Święta były rzeczywiście udane!

 

 

 

 

Książka ma także piękną oprawę graficzną. Ilustracje Benjamina Chauda (znanego m.in. z ,,Pomelo”, ,,Feralne urodziny ze Skarpetką” czy ,,Sto porad dla nieśmiałych”) przenoszą czytelników w świat zbliżającego się Bożego Narodzenia, radosnego oczekiwania i wielkich przygotowań.

 

Polecam tę książkę wszystkim dzieciom powyżej 6-ego roku życia.

 

Link do strony wydawnictwa: http://www.zakamarki.pl/index.php/wierzcie-w-mikolaja.html

 

 

Poprzedni wpis
Chciejskie potwory – recenzja
Następny wpis
Kolory ludzi – recenzja
Tags: +10, +6, +7, +8, +9, 2016, Agnieszka Stróżyk, Benjamin Chaud, Boże Narodzenie, książki na świąteczne wieczory, książki o Bożym Narodzeniu, Lotta Olsson, recenzje książkowe, św. Mikołaj, świąteczne książki dla dzieci, Święty Mikołaj, wiara, Wierzcie w Mikołaja!, Wigilia, Wydawnictwo Zakamarki, Zakamarki

2 komentarze. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja