75-te urodziny Pippi!

Czy wiecie, że w tym roku Pippi obchodzi swoje 75-te urodziny? Trzeba przyznać, że to już bardzo poważny wiek, choć ta bohaterka z marchewkowymi warkoczami odstającymi na boki wcale nie jest poważna! I bardzo dobrze, bo właśnie taką kochamy ją najbardziej.

 

Zakamarki jako wydawnictwo znane ze swojej szerokiej oferty literatury skandynawskiej dla dzieci, niejako z powinności, wydało szereg pięknych książek Astrid Lindgren. Oprócz podstawowej serii w twardych oprawach z pojedynczymi historiami, dostępne są również trzy tomy komiksów, które pierwotnie wydano w latach 1957-1959.

 

Z okazji urodzin Pippi Pończoszanki, Wydawnictwo Zakamarki wydało aż dwie nowości o których opowiem w tym wpisie. 

 

 

Tytuł: ,,Pippi w parku”

Autor: Astrid Lindgren

Ilustracje: Ingrid Vang Nyman

Tłumaczenie: Anna Węgleńska

Wydawnictwo: Zakamarki

Rok wydania: 2020

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: ma dużo zalet

 

,,Pippi w parku” to historia walki dobra ze złem. Pippi wraz ze swoimi przyjaciółmi – Tommym, Anniką, Panem Nilssonem oraz koniem, postanowili tymczasowo przeprowadzić się do Sztokholmu. Ich celem było rozprawienie się z szajką tamtejszych chuliganów i przywrócenie spokoju mieszkańcom stolicy.

 

Nie zwlekając, przenieśli Willę Śmiesznotkę do samego serca parku i już za chwilę mieli oko w oko spotkać się z opryszkami. 

 

 

 

 

,,Pippi w parku” to bogato ilustrowana bajka, w której triumfuje dobro, a zło zostaje słusznie ukarane i zgaszone w zarodku. Przy okazji – akcja rozgrywa się akurat w okolicach Dnia Dziecka, dlatego to trafiona lektura na prezent z tej okazji. 

 

Link do strony Wydawnictwa: https://www.zakamarki.pl/index.php/pippi-w-parku.html?dir=asc&order=name

 

Tytuł: ,,Pippi nie chce być duża i inne komiksy”

Autor: Astrid Lindgren

Ilustracje: Ingrid Vang Nyman

Tłumaczenie: Anna Węgleńska

Wydawnictwo: Zakamarki

Rok wydania: 2020

Objętość: chudzina 

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: ma dużo zalet

 

,,Pippi nie chce być duża i inne komiksy” to trzeci tom ze zbiorem zabawnych, dość krótkich gagów, które nadadzą się na samodzielną lekturę dla początkujących czytelników. 

 

W tej książce Pippi jest dużo mniej wyrośnięta (pewnie ze względu na arbuzowe tabletki zatrzymujące starzenie). Na początku pomaga swoim przyjaciołom w starciu z groźną nauczycielką, później broni Willi Śmiesznotki przed niemiłym panem, a w kolejnych mini-rozdziałach wypływa z Tommym i Anniką na rajską wyspę, gdzie jej ojciec jest królem.

 

 

 

 

Czytając te historie nie da się oprzeć wrażeniu, że Pippi nieco się zestarzała. Co prawda w książkach zawsze jest widoczny podział na dobro i zło. Co więcej, źli ludzie zawsze zostają ukarani, Pippi broni swoich przyjaciół i używa siły wtedy, kiedy jest to naprawdę konieczne. Z drugiej strony tej swojej ponadprzeciętnej siły musi użyć zawsze lub prawie zawsze. 

 

To po prostu historie o dziewczynce, która jest inna – wyróżnia się na tle pozostałych dzieci, ma silną osobowość, nie lubi z góry ustalonych zasad i broni słabszych. To właśnie z tych powodów czytelnicy (i mali, i ci więksi) tak ją lubią. 

 

Polecam więc te dwie książki dzieciom trochę starszym, którzy będą rozumieć zależności pomiędzy nieco archaicznym postrzeganiem świata, a odwagą i nieszablonowością głównej bohaterki. 

 

Link do strony Wydawnictwa: https://www.zakamarki.pl/index.php/pippi-nie-chce-byc-duza-i-inne-komiksy.html?dir=asc&order=a

 

 

 

Poprzedni wpis
Zielony Latawiec. Przyjaźń przez 6 kontynentów
Następny wpis
Lulu i Urodzinowa Katastrofa – recenzja przedpremierowa!
Tags: +10, +11, +12, +13, +7, +8, +9, 2020, Anna Węgleńska, Astrid Lindgren, Ingrid Vang-Nyman, książki dla dzieci, Pippi, Pippi nie chce być duża i inne komiksy, Pippi Pończoszanka, Pippi w parku, recenzent książkowy, recenzje książek dla dzieci, urodziny Pippi, Wydawnictwo Zakamarki, Zakamarki

5 komentarzy. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja