Pali się! – recenzja klasyki poezji dziecięcej

Tytuł: Pali się!
 Autor: Jan Brzechwa
 Ilustracje: Bohdan Butenko
Wydawnictwo: Dwie Siostry
Rok wydania: 2022

Objętość: chudzina
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna


Kiedy byłam mała, czytano mi dużo poezji z okresu PRL-u i wcześniej. Miałam tomiki Ewy Szelburg-Zarembina, Marii Konopnickiej, Ignacego Krasickiego, Juliana Tuwima czy właśnie Jana Brzechwy. Muszę przyznać, że mimo wielu lat, które minęły od czasów mojego dzieciństwa, ale także od chwili, kiedy te teksty zostały napisane, nieznacznie się one tylko postarzały.

Jeżeli poszukujecie zbiorów z wierszowanymi klasykami, zerknijcie do tych pozycji poniżej:

Wydawnictwo Dwie Siostry postanowiło wznowić kolejnego klasyka. Wiersz ,,Pali się” Jana Brzechwy z ponadczasowymi ilustracjami Bohdana Butenko.

SŁÓW KILKA O BOHDANIE BUTENKO

O ile mam wrażenie, że Jana Brzechwę zna z tej książki każdy mały i każdy duży, to już rysownik może być częściowo ukryty za pewną zasłoną tajemnicy. Butenko był jednak nie tylko ilustratorem (bo niestety zmarł 14 października 2019 roku) czy grafikiem, ale również pisał książki, scenariusze i tworzył autorskie komiksy. Poza tym projektował słynne lalki oraz dekoracje dla teatrów lalkowych.

Bohdan Butenko urodził się w Bydgoszczy, jednak ukończył ASP w Warszawie, gdzie od czasów II wojny światowej mieszkał. Uczył się tam m.in. od innego słynnego, polskiego rysownika – Jana Marcina Szancera, który to – ciekawostka, był bliskim przyjacielem Jana Brzechwy.

Być może to właśnie on zaznajomił ze sobą dwóch artystów, dzięki czemu ich współpraca mogła dojść do skutku.

SPECJALIŚCI OD ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW

,,Pali się!” jest pojedynczym, wierszowanym utworem, który opowiada o pewnym emocjonującym wydarzeniu. Choć mnóstwo w nim hiperboli i niebanalnych, czasami nawet karykaturalnych wstawek fabularnych (jak rozpoczęcie i zakończenie całej historii od… muchy), to jednak nie można zaprzeczyć, że to tekst na bardzo poważny temat.

Kiedy strażak zauważa dym, zaczyna bić w dzwon, podrywający pozostałych kolegów na alarm. ,,Pali się!” jest silnie osadzona w konwencji bajki – zamiast wozu strażackiego na czterech kołach, mamy wielką beczkę (w dodatku dziurawą), którą ciągnie koń. Akcja strażaków sprawia wrażenie bardzo chaotycznej, jednak mimo wielu przeszkód, które ich spotykają, szybko radzą sobie z przeciwnościami.

Tej książce udaje się pokazać żywioł, jednocześnie unikając skojarzeń ze stratą czy smutkiem. Pożar to po prostu coś, z czym trzeba sobie poradzić. To problem, który strażacy sprawnie potrafią rozwiązać.

SZYBCIEJ, SZYBCIEJ, SZYBCIEJ!

,,Pali się!” ma w sobie także coś, czego nie ma wiele współczesnych wierszy dla dzieci – rytm! Powtarzane wielokrotnie w tekście ,,pali się”, staje się siłą napędową historii. Zastępuje w domyśle ,,szybciej, szybciej”, które pojawia się w głowach słuchaczy, kibicującym strażakom w dotarciu na miejsce na czas.

Polecam ten klasyczny utworów w pięknym wydaniu. Będzie odpowiedni dla dzieci powyżej 4 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/pali-sie.html

 


Poprzedni wpis
100 faktów. Psy – przedpremierowa recenzja patronatu
Następny wpis
Poznajemy nasze ciało – recenzja
Tags: +4, +5, +6, +7, +8, +9, 2022, blog książkowy, Bohdan Butenko, Dwie Siostry, Jan Brzechwa, książki o strażakach, literatura dziecięca, Pali się Brzechwa Butenko, Pali się!, poezja dziecięca, polscy pisarze, pożar, recenzje książek, recenzje książek dla dzieci, strażacy, wiersze dla dzieci, Wydawnictwo Dwie Siostry

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja