Skały i minerały. Od jaskiń do kosmosu – recenzja książki

Tytuł: Skały i minerały. Od jaskiń do kosmosu
Seria: Naukomiks
Scenariusz: Andy Hirsch
Ilustracje: Andy Hirsch
 Tłumaczenie: Anna Studniarek
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2023

Objętość: więcej niż sto 
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: ma dużo zalet

Każda skała to nowa opowieść. Wyobraźcie sobie, że przypadkowo znaleziony na spacerze kamień może mieć miliardy lat i choć brzmi to absurdalnie – nie jest to scenariusz wyssany z palca.

Edukacyjna seria dla dzieci – Naukomiks

Jedna z moich ulubionych serii popularnonaukowych dla dzieci, czyli ,,Naukomiks” właśnie urosła o kolejną książkę! Do kolekcji mądrych, ciekawie opowiedzianych i doskonale zilustrowanych pozycji dołączyła ,,Skały i minerały. Od jaskiń do kosmosu”. 

Jej autorem jest Andy Hirsch, który ma na swoim koncie już m.in. lekturę dotyczącą psów. Poprzednie omawiane przeze mnie książki tego cyklu znajdziecie w liście poniżej (wystarczy kliknąć w tytuł, żeby przenieść się do recenzji):

Skały i minerały

Geologia może wydawać się łatwą nauką, bo co to na przykład za filozofia taka skała? Jednak procesy, dzięki którym wykształcają się planety, powstają lądy i tworzą się linie brzegowe są jednak dość skomplikowane. W komiksie znajdziecie więc dużo słów, takich jak np.: strefy subdukcji, granica konwergentna czy chondry. 

Muszę przyznać, że ,,Skały i minerały. Od jaskiń do kosmosu” to chyba jedna z najtrudniejszych książek z serii ,,Naukomiksu”. Czy jednak znajdziecie coś równie merytorycznego i okraszonego wieloma rysunkami ułatwiającymi rozumienie tekstu? Nie sądzę!

Ziemia, kontynenty, góry i wulkany

Przede wszystkim komiks wprowadza bohaterów – naukowczynię oraz zapatrzonego w nią ucznia, który właśnie poczynił pewne znalezisko i bardzo chce się nim pochwalić. Kobieta zabiera więc go w podróż, podczas której chłopak nie tylko pozna historię kamienia, ale również będzie miał okazję – razem z czytelnikami – dowiedzieć się wielu ciekawostek o powstawaniu Ziemi, wulkanów, kontynentów czy gór.

Przy okazji w książce znajdziecie również zapowiedź przyszłorocznej (2024 rok) premiery – Naukomiksu o wulkanach, nie mogę się doczekać! 

Jak nazywa się specjalista od kamieni szlachetnych?

Przyznam, że ja najbardziej czekałam na część poświęconą skałom osadowym, czyli tym, z których powstają różnego rodzaju minerały. W ,,Skały i minerały. Od jaskiń do kosmosu” znajdziecie wiele informacji na temat powstawania gipsu, kalcytu czy soli kamiennej. Dowiecie się nieco także o srebrze i złocie, choć w zasadzie minerały to nie są.

Czy jednak nabierzecie ochoty do poszukiwań różnych okazów na własną rękę? Czy dzięki tej książce dzieci zapragną zostać paleontologiem lub gemmologiem (osobą, która doskonale orientuje się w dziedzinie kamieni szlachetnych)? Nie jestem przekonana. Przede wszystkim pozycja jest bardzo gęsto wypełniona wiedzą, którą trudno przyswoić w krótkim czasie. Z tego powodu dobrze jest sobie dawkować książkę i czytać ją w małych partiach.

Polecam ,,Skały i minerały. Od jaskiń do kosmosu” przenikliwym, młodym umysłom zainteresowanym tematem. Książka będzie odpowiednia dla każdego powyżej 9 roku życia.

Link do strony wydawnictwa: https://nk.com.pl/skaly-i-mineraly—–od-jaskin-do-kosmosu/p3274.html


Poprzedni wpis
Książki z przyszłości – zapowiedzi książkowe cz. 64
Następny wpis
Zwierzątko dla Pellego – recenzja klasyki
Tags: +10, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +9, 2023, Andy Hirsch, Anna Studniarek, blog książkowy, kamienie, komiks, komiksy dla dzieci, książki o minerałach, książki popularnonaukowe dla dzieci, literatura dziecięca, minerały, Nasza Księgarnia, Naukomiks, recenzent książek dla dzieci, recenzje książek, Skały i minerały. Od jaskiń do kosmosu, trzęsienia ziemi, wulkany, Wydawnictwo Nasza Księgarnia

2 komentarze. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja