➜ Tytuł: Skały i minerały. Od jaskiń do kosmosu
➜ Seria: Naukomiks
➜ Scenariusz: Andy Hirsch
➜ Ilustracje: Andy Hirsch
➜ Tłumaczenie: Anna Studniarek
➜ Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
➜ Rok wydania: 2023
➜ Objętość: więcej niż sto
➜ Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
➜ Ocena ogólna: ma dużo zalet
Każda skała to nowa opowieść. Wyobraźcie sobie, że przypadkowo znaleziony na spacerze kamień może mieć miliardy lat i choć brzmi to absurdalnie – nie jest to scenariusz wyssany z palca.
Edukacyjna seria dla dzieci – Naukomiks
Jedna z moich ulubionych serii popularnonaukowych dla dzieci, czyli ,,Naukomiks” właśnie urosła o kolejną książkę! Do kolekcji mądrych, ciekawie opowiedzianych i doskonale zilustrowanych pozycji dołączyła ,,Skały i minerały. Od jaskiń do kosmosu”.
Jej autorem jest Andy Hirsch, który ma na swoim koncie już m.in. lekturę dotyczącą psów. Poprzednie omawiane przeze mnie książki tego cyklu znajdziecie w liście poniżej (wystarczy kliknąć w tytuł, żeby przenieść się do recenzji):
- Rekiny. Najlepsi myśliwi w przyrodzie,
- Roboty i drony. Dawno temu, teraz i w przyszłości,
- Samochody i ich fascynujące silniki,
- Psy. Od drapieżników do obrońców,
- Wielcy filozofowie. Prawdziwi mędrcy to buntownicy.
Skały i minerały
Geologia może wydawać się łatwą nauką, bo co to na przykład za filozofia taka skała? Jednak procesy, dzięki którym wykształcają się planety, powstają lądy i tworzą się linie brzegowe są jednak dość skomplikowane. W komiksie znajdziecie więc dużo słów, takich jak np.: strefy subdukcji, granica konwergentna czy chondry.
Muszę przyznać, że ,,Skały i minerały. Od jaskiń do kosmosu” to chyba jedna z najtrudniejszych książek z serii ,,Naukomiksu”. Czy jednak znajdziecie coś równie merytorycznego i okraszonego wieloma rysunkami ułatwiającymi rozumienie tekstu? Nie sądzę!
Ziemia, kontynenty, góry i wulkany
Przede wszystkim komiks wprowadza bohaterów – naukowczynię oraz zapatrzonego w nią ucznia, który właśnie poczynił pewne znalezisko i bardzo chce się nim pochwalić. Kobieta zabiera więc go w podróż, podczas której chłopak nie tylko pozna historię kamienia, ale również będzie miał okazję – razem z czytelnikami – dowiedzieć się wielu ciekawostek o powstawaniu Ziemi, wulkanów, kontynentów czy gór.
Przy okazji w książce znajdziecie również zapowiedź przyszłorocznej (2024 rok) premiery – Naukomiksu o wulkanach, nie mogę się doczekać!
Jak nazywa się specjalista od kamieni szlachetnych?
Przyznam, że ja najbardziej czekałam na część poświęconą skałom osadowym, czyli tym, z których powstają różnego rodzaju minerały. W ,,Skały i minerały. Od jaskiń do kosmosu” znajdziecie wiele informacji na temat powstawania gipsu, kalcytu czy soli kamiennej. Dowiecie się nieco także o srebrze i złocie, choć w zasadzie minerały to nie są.
Czy jednak nabierzecie ochoty do poszukiwań różnych okazów na własną rękę? Czy dzięki tej książce dzieci zapragną zostać paleontologiem lub gemmologiem (osobą, która doskonale orientuje się w dziedzinie kamieni szlachetnych)? Nie jestem przekonana. Przede wszystkim pozycja jest bardzo gęsto wypełniona wiedzą, którą trudno przyswoić w krótkim czasie. Z tego powodu dobrze jest sobie dawkować książkę i czytać ją w małych partiach.
Polecam ,,Skały i minerały. Od jaskiń do kosmosu” przenikliwym, młodym umysłom zainteresowanym tematem. Książka będzie odpowiednia dla każdego powyżej 9 roku życia.
Link do strony wydawnictwa: https://nk.com.pl/skaly-i-mineraly—–od-jaskin-do-kosmosu/p3274.html
1 komentarz. Zostaw komentarz
[…] Skały i minerały. Od jaskiń do kosmosu, […]