Rekiny. Najlepsi myśliwi w przyrodzie – recenzja

Rekiny. Najlepsi myśliwi w przyrodzie – recenzja

Tytuł: ,,Rekiny. Najlepsi myśliwi w przyrodzie”

Seria: Naukomiks

Autor: Joe Flood

Ilustracje: Joe Flood

Tłumaczenie: Monika Gajdzińska

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Rok wydania: 2019

Objętość: więcej niż sto

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

Zanim zaczniemy po raz kolejny zachwycać się dinozaurami, zerknijmy najpierw do jeszcze starszego gatunku żyjącego na Ziemi, który (co więcej!) jest obecny w oceanach całego świata do dzisiaj.

 

,,Rekiny. Najlepsi myśliwi w przyrodzie” to książka w formie naukowego komiksu, której autorem jest Joe Flood. Została ona także wzbogacona o komentarz Davida Shiffmana – biologa morskiego i wielkiego entuzjastę tych niezwykłych i pełnych tajemnic ryb.

 

W tej szczodrze ilustrowanej pozycji Flood pisze właśnie o tym, że rekiny są starsze od dinozaurów. Jednak to nie jedyna ciekawostka, której można dowiedzieć się z książki.

 

 

 

 

Choć nie ma ona żadnej konkretnej fabuły, możemy obserwować podróż kutra Darwyn, który na swoim pokładzie oprócz naukowców i prawdopodobnie autora tej książki, ma także kapitana, którego ogromnym pragnieniem jest zobaczyć swojego rekina potwora.

 

Mężczyzna jest typowym przedstawicielem osób, które wierzą w niszczycielską potęgę tych ryb i poddają się stereotypom na ich temat.

 

,,Rekiny. Najlepsi myśliwi w przyrodzie” stają w opozycji do wszelkich krzywdzących przesądów czy wyobrażeń na temat rekinów.

 

 

 

 

Książka udowadnia, jak niezwykłe są to zwierzęta oraz jak wiele wyjątkowych cech je charakteryzuje. Mówi, że nadrząd rekinów dzieli się na 8 rzędów, z których najliczniejszym jest ten z żarłaczokształtnymi.

 

Najczęściej występującym rekinem jest koleń pospolity – i tu ciekawostka, który jest częścią charakterystycznej dla Wielkiej Brytanii potrawy, czyli fish’n’chips.

 

W książce można także przeczytać, że rekiny są długowieczne, a rekin polarny może żyć nawet 200 lat!

 

 

 

 

,,Rekiny. Najlepsi myśliwi w przyrodzie”  to książka bez rozdziałów, którą polecam do czytania raczej ,,na raz”. Ze względu także na pojawiającą się w niej brutalność, przez dość obrazowe oddanie polowań na rekiny czy samych rekinów, rekomendowałabym ją raczej dla nieco starszych czytelników, najlepiej powyżej 8. roku życia.

 

Jestem jednak przekonana, że lektura ,,Rekinów. Najlepszych myśliwych w przyrodzie”  będzie niezwykle interesująca i ciekawa dla każdego. Zawiera wiele cennych informacji, których próżno szukać w jednym miejscu w innych pozycjach tego typu.

 

Ciekawa forma przekazania treści na pewno także bardzo zapunktuje!

 

Link do strony wydawnictwa: https://nk.com.pl/rekiny-najlepsi-mysliwi-w-przyrodzie/2707/ksiazka.html#.XUbDiZMzZE4

 

 

Podziel się
Bajkochłonka

Post a Comment