Psy. Od drapieżników do obrońców – recenzja

Tytuł: Psy. Od drapieżników do obrońców
Autor: Andy Hirsch
Ilustracje: Andy Hirsch
Tłumaczenie: Anna Studniarek
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2023

Objętość: więcej niż sto
Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna

Psy to jedne z najbardziej fascynujących stworzeń na ziemi, które mamy szczęście mieć tak blisko nas! Kiedy zobaczyłam zapowiedź wydawnictwa Nasza Księgarnia, w której ogłoszono nowość z serii ,,Naukomiks” wiedziałam, że koniecznie muszę ją wypróbować.

Ten komiksowy cykl dla dzieci rozkłada na części pierwsze wybrane tematy, sprawiając że stają się one nie tylko bardziej zrozumiałe, ale przy okazji – niezwykle ciekawe. Do tej pory ukazało się już kilka pozycji w serii. Na stronie znajdziecie recenzje m.in.:

Komiks o psach

,,Psy. Od drapieżników do obrońców” to oczywiście sprawnie napisana oraz doskonale narysowana książka dla fanów domowych pupilów. Jej autorem jest Andy Hirsch. Głównym bohaterem uczynił on zabawnego, wielorasowego psiaka imieniem Rudy. Prowadzi on czytelników przez różne okresy na osi czasu, aby wyjaśnić skąd wzięły się psy, dlaczego się od siebie różnią oraz jak komunikują się z ludźmi.

Komiks jest więc mieszanką najważniejszych informacji o czworonogach. Przy okazji uwzględnia także ważne pojęcia, które zdają się wychodzić daleko poza biologiczne zagadnienia tożsame wyłącznie z psami.

Ewolucja oraz dziedziczenie

Ważną tezą stawianą przez autora jest ta, że psy i wilki to gatunki zwierząt, które różnią się od siebie pod wieloma względami. Narrator pod postacią Rudego pokazuje czytelnikom w jaki sposób pierwsze psy wyewoluowały od wilków i na podstawie jakich cech stały się częścią ludzkich społeczności.

W ,,Psy. Od drapieżników do obrońców” dowiecie się więc czym jest m.in. allel, chromosom, DNA, dziedziczenie czy fenotyp. Choć niektóre z pojęć są nieco trudne i bardziej skomplikowane, pozwalają lepiej zrozumieć zmiany w psach na przestrzeni wieków.

W pogoni za żółtą piłką tenisową

Poza tym w komiksie nie brakuje również wartościowej wiedzy dotyczącej uniwersalnych sposobów porozumiewania się w psim gronie lub specyfiki ich dogadywania się z ludźmi. Dlaczego niektóre zwierzęta są doskonałymi przewodnikami, a inne uważane są za domowe pupilki i typowe kanapowce? Na to i więcej pytań znajdziecie odpowiedzi w książce.

,,Psy. Od drapieżników do obrońców” to wartościowa pozycja dla fanów psów, ale również biologii. Naturalnie, nie znajdziecie tutaj dokładnych opisów ras czy rozważań nad behawiorystką psów. Autor wydaje się tylko poruszać wybrane zagadnienia i – pod pretekstem uciekającej żółtej piłki tenisowej (a dlaczego żółta piłka jest taka fajna, dowiecie się też z lektury) – mknie do przodu przez kolejne tematy.

Mimo to uważam, że komiks dostarczy każdemu mnóstwo frajdy i uzupełni jego wiedzę o podstawy, z których warto zdawać sobie sprawę. Ogromny plus także za apel dotyczący adoptowania psów!

Polecam ,,Psy. Od drapieżników do obrońców” czytelnikom już powyżej 8 roku życia.

Link do strony wydawnictwa: https://nk.com.pl/psy—–od-drapieznikow-do-obroncow/p3211.html


Poprzedni wpis
Zaklinaczka burz – recenzja książki dla dzieci
Następny wpis
Dzika Ziemia – recenzja książki dla dzieci
Tags: +10, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +8, +9, 2023, Andy Hirsch, Anna Studniarek, blog książkowy, dziedziczenie, genetyka, komiksy, komiksy dla dzieci, książki o psach, książki popularnonaukowe, Nasza Księgarnia, Naukomiks, pies, psy, Psy. Od drapieżników do obrońców, recenzent książek, recenzje książek dla dzieci, Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja