fbpx

Niesamowity Wszechświat – recenzja

Niesamowity Wszechświat – recenzja

Tytuł: ,,Niesamowity Wszechświat”

Autor: Karolina Bąkowska

Ilustracje: Asia Gwis

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Rok wydania: 2019

Objętość: więcej niż sto

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu 

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

 

Recenzja:

Książki o kosmosie inspirują i wyjaśniają wiele kwestii związanych z tym, jak funkcjonuje świat. Dzieci ciekawe otoczenia i zadające mnóstwo pytań chętnie sięgają po lektury, z których mogą się czegoś interesującego dowiedzieć – pod warunkiem, że wiedza z literatury jest podana w przystępnej formie.

 

,,Niesamowity Wszechświat” to jedna z piękniejszych i ciekawszych książek o kosmosie dla trochę starszych dzieci, jakie ostatnio miałam okazję czytać.

Autorka, Karolina Bąkowska w zajmujący i zarazem zrozumiały sposób przekazuje wiadomości, które nie zawsze należą do najłatwiejszych.

 

 

 

 

Książka składa się z 7 rozdziałów, które podzielone zostały na tematy związane z obserwacją, planetami, Układem Słonecznym, czasem, gwiazdami, Drogą Mleczną i ważnymi postaciami ze świata astronomii.

 

Z ,,Niesamowitego Wszechświata” może dowiedzieć się, jakie są różnice pomiędzy astronautą i astrologiem, dlaczego obserwacja słońca jest ciekawa, ale może być niebezpieczna, w jaki sposób za sprawą matematyki można odkryć planetę czy dlaczego niebo jest niebieskie.

 

Oprócz rzeczy podstawowych, które są niezbędne w przypadku zgłębiania kwestii kosmosu przez małych miłośników astronomii, pozycja oferuje znacznie więcej.

 

W książce znalazło miejsce bardzo dużo ciekawostek z ostatnich lat, jak np. informacja o samochodzie marki Tesla w kosmosie czy największy meteoryt odnaleziony nie tak dawno temu w Poznaniu.

 

 

 

 

 

Autorka zachęca także do obserwacji nieba, dzieląc je nawet według lata i zimy. Uwzględniając odpowiednie przygotowania i opisując to, czego można się spodziewać patrząc w górę.

 

Bardzo pomocne są także fantastyczne ilustracje Asi Gwis, które oddają istotę rzeczy i jednocześnie kształtują w czytelniku wrażenie, że książka ,,Niesamowity Wszechświat” jest niezwykle estetyczna i trudno się od niej oderwać.

 

Drobne elementy graficzne dodają nieco retro stylu całości.

 

 

 

 

 

Dzięki tej książce można dowiedzieć się bardzo dużo ciekawych kwestii, niezależnie od tego czy ma się 6 czy 60 lat. Podoba mi się, że nie skupia się ona wyłącznie na odległej terminologii czy abstrakcyjnych definicjach, ale także nawiązuje do naszych współczesnych czasów.

 

Autorka apeluje na przykład, żeby nie kupować gwiazd w internecie, bo nie ma możliwości nazwania jakiegoś obiektu kosmicznego swoim imieniem za pieniądze 😉

 

Link do strony wydawnictwa: https://nk.com.pl/niesamowity-wszechswiat/2643/ksiazka.html#.XLDKFuszZE4

 

 

 

Podziel się
Bajkochłonka

Post a Comment