fbpx

Wielki zły lis – recenzja

Wielki zły lis – recenzja

Tytuł: ,,Wielki zły lis”

Autor: Benjamin Renner

Rysunki: Benjamin Renner

Tłumaczenie: Krzysztof Umiński

Wydawnictwo: Krótkie Gatki (Kultura Gniewu)

Rok wydania: 2018

Objętość: więcej niż sto 

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

 

Recenzja:

Lis miał zawsze dosyć kiepską opinię. Określano go mianem złodzieja, krętacza i żerującego na szczęściu innych szkodnika. Jeżeli jednak lis był wystarczająco sprytny, mógł sobie całkiem nieźle żyć.

 

Tymczasem, co może zrobić rudy drapieżca, który nie dość, że nie jest lubiany przez wzgląd na swoje pochodzenie, to w dodatku ma wyjątkowo nieporadną naturę i jest niezdatny do żadnego polowania?

 

,,Wielki zły lis” to komiksowa opowieść Benjamina Rennera, która szturmem podbiła gusta francuskich czytelników i obecnie jest już popularna w wielu europejskich krajach. Do sławy tej historii przyczyniła się z pewnością także ekranizacja, za którą twórcy otrzymali nagrodę Cezara, czyli francuski odpowiednik Oscara, dla najlepszej animacji roku.

 

 

 

 

Komiks jest opowieścią o tytułowym lisie, który w zmowie z wilkiem decyduje się ukraść kilka jaj, żeby później móc zjeść odchowane przez siebie kurczęta. Pomysł wydaje się niezwykle ciekawy i prosty w realizacji. Jajka jest bowiem wykraść dużo łatwiej, niż całą kurę.

 

Początkowo rzeczywiście wszystko idzie zgodnie z planem, aż do momentu, kiedy w lisie zachodzą nieodwracalne zmiany, a jego dotychczasowe życie… staje na głowie!

 

,,Wielki zły lis” to niezwykle barwnie i humorystycznie narysowany komiks, który spodoba się zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

 

Pozwala czytelnikowi sympatyzować z lisem, kibicować mu i, mimo że czasami jego pomysły są – delikatnie mówiąc kontrowersyjne, nie sposób nie trzymać kciuków za jego poczynania.

 

Autor przedstawił bowiem lisa, jako kogoś, kto żyje w zgodzie ze swoją naturą. Jednak w sytuacji dla niego nietypowej, pozwala dojść do głosu emocjom, które zazwyczaj są tłumione przez jego instynkty.

 

Opowieść ta bazuje przede wszystkim na swego rodzaju absurdzie, mocnych kontrastach (np. kury w roli oprawców) oraz klasycznej rozgrywce dobra ze złem, gdzie to pierwsze zdecydowanie zwycięża.

 

 

 

 

 

,,Wielkiego złego lisa” polecam dla czytelników od 7. roku życia.

 

Link do strony wydawnictwa: https://www.kultura.com.pl/komiks/293/wielki-zly-lis.html

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment