Ważne książki dla rodziców i nauczycieli – zestawienie

Choć rok szkolny właśnie się skończył, nie warto jeszcze odcinać się od pomocy dydaktycznych. Zarówno dla rodziców jak i nauczycieli może być to owocny czas na uzupełnianie biblioteczek o ciekawe pozycje przydatne na wrzesień, ale i nadrabianie szkolnych zaległości lub przygotowanie dzieci do kolejnych wyzwań.

Takie wprowadzenie kilku ćwiczeń w trakcie wakacji nie tylko urozmaici letnią rutynę, ale pozwoli dobrze się bawić, miło spędzić czas i przy okazji czegoś ciekawego się nauczyć!

KSIĘGARNIA EDUKACYJNA DLA RODZICÓW ORAZ NAUCZYCIELI

W ramach współpracy z Księgarnią Literka.pl wybrałam kilka bardzo ciekawych tytułów, które przydadzą mi się w pracy z dziećmi i które śmiało mogę polecić opiekunom oraz pedagogom. Nie są to pozycje bardzo specjalistyczne (choć i takie Księgarnia ma w swojej ofercie). Postawiłam na lektury uniwersalne, które świetnie sprawdzą się w wielu sytuacjach.

Na końcu tego artykułu znajdziecie KOD zniżkowy na wszystkie pokazane tutaj książki, do wykorzystania na stronie Księgarni!

ĆWICZENIA I ZABAWY WSPOMAGAJĄCE ROZWÓJ MOWY

Pierwszą książką, którą chcę polecić jest ta poruszająca zagadnienia rozwoju mowy. Co ciekawe, zaraz na początku lektury zamieszczone zostały bardzo ciekawe teksty, dotyczące:

 • rozwoju mowy dziecka od poczęcia do 6 roku życia,
 • spisu porad dla rodziców jak pracować z dzieckiem z ORM (opóźnionym rozwojem mowy).

W dalszej części ,,Ćwiczenia i zabawy wspomagające rozwój mowy. Niezbędna pomoc dla rodziców” skupia się na rozmaitych i kreatywnych aktywnościach. Jest ich łącznie 30 i są one dość uniwersalne pod względem wieku odbiorców. Niektóre będą odpowiednie dla bardzo małych, nawet kilkumiesięcznych dzieci, na wykonanie niektórych, będzie trzeba chwilę poczekać.

Ćwiczenia opierają się na czarno-białych obrazkach (można później je pokolorować), na tekstach bajek lub opowiadań, labiryntach czy elementach do wycinania.

Link do strony Księgarni: https://www.literka.pl/produkt/cwiczenia-i-zabawy-wspomagajace-rozwoj-mowy

GRY, WIERSZYKI I BAJKI LOGOPEDYCZNE

Podążając dalej tropem mówienia oraz lepszej wymowy, wybrałam książkę, która składa się na ponad sto stron ciekawych zadań do wspólnego rozwiązywania. ,,Gry, wierszyki i bajki logopedyczne” to jednak nie tylko aktywności. Do książki zebrano siedem scenariuszy zajęć, które można przeprowadzić w domu z dziećmi w szkole czy też przedszkolu.

Autorkami tej pozycji są Monika Goławska oraz Monika Wałaszek. Pierwsza z pań jest magister filologii polskiej i logopedą, a druga nauczycielem edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej, a także terapeutą i dyplomowanym logopedą.

To bardzo sumiennie przygotowana pozycja, z pomocą której m.in.:

 • dowiecie się jak usprawnić aparat mowy dziecka,
 • jak poprawnie wymawiać konkretne głoski,
 • z pomocą jakich metod prawidłowo utrwalać ich wymowę,
 • jak rozwijać pamięć słuchową.

W książce można znaleźć także wiele ciekawych wierszyków, opowiadań, a nawet dwie gry planszowe, które również pozytywnie wpływają na lepszą wymowę dzieci!

Link do strony Księgarni: https://www.literka.pl/produkt/gry-wierszyki-i-bajki-logopedyczne

JAK WSPOMAGAĆ ROZWÓJ PRZEDSZKOLAKA

Kolejne książki pochodzą z tej samej serii, dotyczącej rozwoju przedszkolaka na różnych płaszczyznach. Cykl składa się na trzy pozycje, ale ja wybrałam przykładowe dwie z nich. Ich autorkami są Beata Krysiak, Krystyna Zielińska oraz Marta Misztela. Do serii należą:

 • Wspomaganie rozwoju mowy i przygotowanie do nauki czytania i pisania,
 • Wspomaganie rozwoju społeczno-emocjonalnego,
 • Wspomaganie rozwoju myślenia dziecięcego i kompetencji matematycznych.

Każda z powyższych pozycji jest zbiorem kart pracy na zajęcia przedszkolne lub do samodzielnego przeprowadzenia w domu przez rodziców.

,,Wspomaganie rozwoju mowy i przygotowanie do nauki czytania i pisania” skupia się naturalnie na metodach wspierających dziecko do otwarcia się na nowe umiejętności. Autorki przekonują jak ważny wpływ na funkcjonowanie mają zabawy oddechowe czy ćwiczenia ortofoniczne.

Z pomocą 85 kart pracy ćwiczymy grafomotorykę, aparat mowy oraz przy okazji dowiadujemy się nowych rzeczy o świecie. To także bardzo zróżnicowane źródło interesujących materiałów edukacyjnych dla dzieci.

Następną pozycją z serii jest książka, która bardzo mnie zainteresowała! ,,Wspomaganie rozwoju myślenia dziecięcego i kompetencji matematycznych” to doskonałe wprowadzenie dla najmłodszych do świata matematyki oraz logiki. Dzięki tej pozycji:

 • dziecko będzie chętniej rozwijać swoje zainteresowania,
 • z przyjemnością zacznie obserwować świat oraz wyciągać samodzielne wnioski,
 • ćwiczyć swoją pamięć,
 • wzmacniać koncentrację oraz uczyć się zadawać pytania.

Różnorodne zadania, dostosowane poziomem do przedszkolaków sprawiają, że maluch się szybko nie nudzi oraz przede wszystkim – nie rezygnuje z samodzielnego wykonywania ćwiczeń. Pomaga mu to zwiększać pewność siebie i w pełni korzystać z edukacyjnych wartości tej pozycji.

Link do zestawu: https://www.literka.pl/jak-wspomagac-rozwoj-przedszkolaka?a=109599%2F1&f=sm_display&c=null&chc=popup

ZAWODY PRZYSZŁOŚCI – JAK POMÓC DZIECKU WYBRAĆ ODPOWIEDNI ZAWÓD?

Pewnie większość rodziców życzyłaby sobie, żeby ich dzieci wybrały takie zajęcie, które będą wykonywać z przyjemnością, ale przy okazji ułatwią im codzienne funkcjonowanie i pozwolą godnie żyć. Rzeczywistość zmienia się jednak bardzo szybko i to, co kiedyś wydawało się niewinną zabawą w nagrywanie video, może być teraz dobrze prosperującym biznesem.

Kolejna książka kierowana jest do pracy z nieco starszymi dziećmi. ,,Zawody przyszłości. Planowanie kariery w zgodzie z predyspozycjami” to zestaw 15 scenariuszy zajęć, przeznaczonych dla uczniów 7 oraz 8 klasy szkoły podstawowej. Pozycja zawiera także bardziej rozbudowane ćwiczenia dla starszych osób.

Z pomocą tej lektury możliwe jest dopasowanie zawodu do dziecka, biorąc pod uwagę np. jego temperament. Autorzy proponują profesje dla introwertyków lub ekstrawertyków. Dodatkowo w rozdziale ,,Utrzymać właściwy kierunek, czyli kilka słów o samokontroli i samodyscyplinie” znajdziecie rady jak ważne jest samozaparcie w realizowaniu celów. Nic nie przychodzi samo z siebie, na sukces często trzeba zapracować.

Link do strony Księgarni: https://www.literka.pl/produkt/zawody-przyszlosci

PODSUMOWANIE 

Każda z tych wielkoformatowych książek od Wydawnictwa Forum to z pewnością niezwykle cenna pomoc dla rodziców i nauczycieli. Może być uzupełnieniem zaleceń lekarza (w przypadku ORM) lub pierwszym krokiem do lepszego rozwoju dzieci. Jeżeli jesteście fanami ebooków, większość z tych tytułów dostępna jest także w tej wersji. 

KOD ZNIŻKOWY: BAJKOCHLONKA

Ważny jest od wtorku do piątku włącznie (28.06. – 01.07.2022 roku)

Do Księgarni przejdziecie TUTAJ.

Poprzedni wpis
Iskry. Tom 2 Serce z kamienia – recenzja komiksu
Następny wpis
5 pytań do… Przemka Corso oraz Marceliny, twórców książki ,,Opowieści z Białej Doliny”
Tags: blog książkowy, Forum, jaki zawód wybrać dla dzieci, książki dla nauczycieli, książki dla rodziców, Księgarnia Literka, logopedia, logopedia dziecięca, opóźniony rozwój mowy, poradniki dla rodziców, recenzent książek, recenzje książek, Ważne książki dla rodziców i nauczycieli, współpraca, Wydawnictwo Forum, Zawody przyszłości. Planowanie kariery w zgodzie z predyspozycjami

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja