Ważne książki dla rodziców i nauczycieli – zestawienie

Choć rok szkolny właśnie się skończył, nie warto jeszcze odcinać się od pomocy dydaktycznych. Zarówno dla rodziców jak i nauczycieli może być to owocny czas na uzupełnianie biblioteczek o ciekawe pozycje przydatne na wrzesień, ale i nadrabianie szkolnych zaległości lub przygotowanie dzieci do kolejnych wyzwań.

Takie wprowadzenie kilku ćwiczeń w trakcie wakacji nie tylko urozmaici letnią rutynę, ale pozwoli dobrze się bawić, miło spędzić czas i przy okazji czegoś ciekawego się nauczyć!

KSIĘGARNIA EDUKACYJNA DLA RODZICÓW ORAZ NAUCZYCIELI

W ramach współpracy z Księgarnią Literka.pl wybrałam kilka bardzo ciekawych tytułów, które przydadzą mi się w pracy z dziećmi i które śmiało mogę polecić opiekunom oraz pedagogom. Nie są to pozycje bardzo specjalistyczne (choć i takie Księgarnia ma w swojej ofercie). Postawiłam na lektury uniwersalne, które świetnie sprawdzą się w wielu sytuacjach.

Na końcu tego artykułu znajdziecie KOD zniżkowy na wszystkie pokazane tutaj książki, do wykorzystania na stronie Księgarni!

ĆWICZENIA I ZABAWY WSPOMAGAJĄCE ROZWÓJ MOWY

Pierwszą książką, którą chcę polecić jest ta poruszająca zagadnienia rozwoju mowy. Co ciekawe, zaraz na początku lektury zamieszczone zostały bardzo ciekawe teksty, dotyczące:

 • rozwoju mowy dziecka od poczęcia do 6 roku życia,
 • spisu porad dla rodziców jak pracować z dzieckiem z ORM (opóźnionym rozwojem mowy).

W dalszej części ,,Ćwiczenia i zabawy wspomagające rozwój mowy. Niezbędna pomoc dla rodziców” skupia się na rozmaitych i kreatywnych aktywnościach. Jest ich łącznie 30 i są one dość uniwersalne pod względem wieku odbiorców. Niektóre będą odpowiednie dla bardzo małych, nawet kilkumiesięcznych dzieci, na wykonanie niektórych, będzie trzeba chwilę poczekać.

Ćwiczenia opierają się na czarno-białych obrazkach (można później je pokolorować), na tekstach bajek lub opowiadań, labiryntach czy elementach do wycinania.

Link do strony Księgarni: https://www.literka.pl/produkt/cwiczenia-i-zabawy-wspomagajace-rozwoj-mowy

GRY, WIERSZYKI I BAJKI LOGOPEDYCZNE

Podążając dalej tropem mówienia oraz lepszej wymowy, wybrałam książkę, która składa się na ponad sto stron ciekawych zadań do wspólnego rozwiązywania. ,,Gry, wierszyki i bajki logopedyczne” to jednak nie tylko aktywności. Do książki zebrano siedem scenariuszy zajęć, które można przeprowadzić w domu z dziećmi w szkole czy też przedszkolu.

Autorkami tej pozycji są Monika Goławska oraz Monika Wałaszek. Pierwsza z pań jest magister filologii polskiej i logopedą, a druga nauczycielem edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej, a także terapeutą i dyplomowanym logopedą.

To bardzo sumiennie przygotowana pozycja, z pomocą której m.in.:

 • dowiecie się jak usprawnić aparat mowy dziecka,
 • jak poprawnie wymawiać konkretne głoski,
 • z pomocą jakich metod prawidłowo utrwalać ich wymowę,
 • jak rozwijać pamięć słuchową.

W książce można znaleźć także wiele ciekawych wierszyków, opowiadań, a nawet dwie gry planszowe, które również pozytywnie wpływają na lepszą wymowę dzieci!

Link do strony Księgarni: https://www.literka.pl/produkt/gry-wierszyki-i-bajki-logopedyczne

JAK WSPOMAGAĆ ROZWÓJ PRZEDSZKOLAKA

Kolejne książki pochodzą z tej samej serii, dotyczącej rozwoju przedszkolaka na różnych płaszczyznach. Cykl składa się na trzy pozycje, ale ja wybrałam przykładowe dwie z nich. Ich autorkami są Beata Krysiak, Krystyna Zielińska oraz Marta Misztela. Do serii należą:

 • Wspomaganie rozwoju mowy i przygotowanie do nauki czytania i pisania,
 • Wspomaganie rozwoju społeczno-emocjonalnego,
 • Wspomaganie rozwoju myślenia dziecięcego i kompetencji matematycznych.

Każda z powyższych pozycji jest zbiorem kart pracy na zajęcia przedszkolne lub do samodzielnego przeprowadzenia w domu przez rodziców.

,,Wspomaganie rozwoju mowy i przygotowanie do nauki czytania i pisania” skupia się naturalnie na metodach wspierających dziecko do otwarcia się na nowe umiejętności. Autorki przekonują jak ważny wpływ na funkcjonowanie mają zabawy oddechowe czy ćwiczenia ortofoniczne.

Z pomocą 85 kart pracy ćwiczymy grafomotorykę, aparat mowy oraz przy okazji dowiadujemy się nowych rzeczy o świecie. To także bardzo zróżnicowane źródło interesujących materiałów edukacyjnych dla dzieci.

Następną pozycją z serii jest książka, która bardzo mnie zainteresowała! ,,Wspomaganie rozwoju myślenia dziecięcego i kompetencji matematycznych” to doskonałe wprowadzenie dla najmłodszych do świata matematyki oraz logiki. Dzięki tej pozycji:

 • dziecko będzie chętniej rozwijać swoje zainteresowania,
 • z przyjemnością zacznie obserwować świat oraz wyciągać samodzielne wnioski,
 • ćwiczyć swoją pamięć,
 • wzmacniać koncentrację oraz uczyć się zadawać pytania.

Różnorodne zadania, dostosowane poziomem do przedszkolaków sprawiają, że maluch się szybko nie nudzi oraz przede wszystkim – nie rezygnuje z samodzielnego wykonywania ćwiczeń. Pomaga mu to zwiększać pewność siebie i w pełni korzystać z edukacyjnych wartości tej pozycji.

Link do zestawu: https://www.literka.pl/jak-wspomagac-rozwoj-przedszkolaka?a=109599%2F1&f=sm_display&c=null&chc=popup

ZAWODY PRZYSZŁOŚCI – JAK POMÓC DZIECKU WYBRAĆ ODPOWIEDNI ZAWÓD?

Pewnie większość rodziców życzyłaby sobie, żeby ich dzieci wybrały takie zajęcie, które będą wykonywać z przyjemnością, ale przy okazji ułatwią im codzienne funkcjonowanie i pozwolą godnie żyć. Rzeczywistość zmienia się jednak bardzo szybko i to, co kiedyś wydawało się niewinną zabawą w nagrywanie video, może być teraz dobrze prosperującym biznesem.

Kolejna książka kierowana jest do pracy z nieco starszymi dziećmi. ,,Zawody przyszłości. Planowanie kariery w zgodzie z predyspozycjami” to zestaw 15 scenariuszy zajęć, przeznaczonych dla uczniów 7 oraz 8 klasy szkoły podstawowej. Pozycja zawiera także bardziej rozbudowane ćwiczenia dla starszych osób.

Z pomocą tej lektury możliwe jest dopasowanie zawodu do dziecka, biorąc pod uwagę np. jego temperament. Autorzy proponują profesje dla introwertyków lub ekstrawertyków. Dodatkowo w rozdziale ,,Utrzymać właściwy kierunek, czyli kilka słów o samokontroli i samodyscyplinie” znajdziecie rady jak ważne jest samozaparcie w realizowaniu celów. Nic nie przychodzi samo z siebie, na sukces często trzeba zapracować.

Link do strony Księgarni: https://www.literka.pl/produkt/zawody-przyszlosci

PODSUMOWANIE 

Każda z tych wielkoformatowych książek od Wydawnictwa Forum to z pewnością niezwykle cenna pomoc dla rodziców i nauczycieli. Może być uzupełnieniem zaleceń lekarza (w przypadku ORM) lub pierwszym krokiem do lepszego rozwoju dzieci. Jeżeli jesteście fanami ebooków, większość z tych tytułów dostępna jest także w tej wersji. 

KOD ZNIŻKOWY: BAJKOCHLONKA

Ważny jest od wtorku do piątku włącznie (28.06. – 01.07.2022 roku)

Do Księgarni przejdziecie TUTAJ.

Poprzedni wpis
Iskry. Tom 2 Serce z kamienia – recenzja komiksu
Następny wpis
5 pytań do… Przemka Corso oraz Marceliny, twórców książki ,,Opowieści z Białej Doliny”
Tags: , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja