Święta już za pasem, dlatego czas z większą intensywnością przyjrzeć się najnowszym premierom wydawniczym i wśród wielu tytułów znaleźć te książki, które podbiją serca Waszych dzieci (ale też i Wasze).
Ze względu na to, że jest tak dużo godnych uwagi lektur, których nie powinno się pomijać (a jak wiadomo – czas nie jest z gumy), postanowiłam, że przygotuję kilka zbiorczych wpisów, w których opowiem o interesujących książkach na Mikołajki lub pod choinkę.
Do tego posta wybrałam aż siedem nowości (sześć świątecznych i bonus) od Wydawnictwa Wilga. W związku z tym, że niektóre z omawianych książek właśnie docierają do księgarń z drukarni, Wydawnictwo udostępniło mi wybrane tytuły w formie elektronicznej. Miałam okazję je więc przeczytać i obejrzeć, dlatego teraz chętnie podzielę się, dlaczego warto po nie sięgnąć.
1. Projekt Święta
Zazwyczaj początek grudnia wiąże się z początkiem wielkiego odliczania do Świąt. Nie możemy się doczekać, żeby wreszcie była Wigilia, rodzina przy jednym stole, ulubione potrawy i prezenty. A gdyby tak ten czas oczekiwania wykorzystać na… wielką niespodziankę dla Świętego Mikołaja?
Na taki pomysł wpada właśnie Wiktorek i szybko angażuje swoich przyjaciół, żeby pomogli mu w realizacji planu. Z początkowej burzy mózgów rodzi się wiele możliwości, a w pewnym momencie idea urasta do miana zagranicznej!
W ,,Projekcie Święta” choć fabuła jest bardzo istotna, to jednak wiele skupia się wokół świątecznych zwyczajów oraz aktywności. W tekst wplecione są opisy tradycji z różnych krajów, a dziecięca perspektywa patrzenia na świat bez ograniczeń i z wielkim entuzjazmem to coś, z czym zdecydowanie można kojarzyć magię Świąt. Pełna zwrotów akcja i charakterystyczni bohaterowie dopełniają całości – podobnie jest mnóstwo pięknych ilustracji Kasi Nowowiejskiej.
Polecam tę książkę wszystkim powyżej 5 roku życia.
Link do strony Wydawnictwa: https://www.gwfoksal.pl/ksiazki-dla-dzieci-wydawnictwo-wilga.html
2. Gdzie jesteś, Precelku?
To jedna z tych książek, których nieco się obawiałam. Dlaczego? Nie wiem jak to wyjaśnić, ale jestem niezwykle wrażliwa na psią krzywdę (także we wszelkiego rodzaju książkach czy filmie). Tutaj – jak można wywnioskować z tytułu lub opisu przygotowanego przez Wydawnictwo, Precelek gubi się w przedświątecznej gorączce i nie może wrócić do domu.
Szczęśliwie, zarówno moje obawy jak i niebezpieczeństwo, w którym miał się znaleźć piesek, były bezzasadne. Okazało się, że fabuła prowadzona jest z dwóch punktów widzenia – zamartwiającej się rodziny oraz Precelka.
Całość można określić trochę serią niefortunnych zdarzeń, a także niezwykłą ciekawością świata (a przede wszystkim zapachów) szczeniaka. To jego pierwsze Święta oraz pierwsza zima, dlatego malec podjął kilka niewłaściwych decyzji i znalazł się w miejscach, w których nie powinien być. Na szczęście magia świąt (i nie tylko) sprawi, że trafi do miejsca, za którym tak bardzo tęsknił.
Polecam dzieciom powyżej 7 roku życia.
Link do strony Wydawnictwa: https://www.gwfoksal.pl/gdzie-jestes-precelku-aniela-cholewinska-szkolik-skua9e50f835e237498d2af.html
3. Natka i niesforny elf
Być może tytułową Natalkę zdążyliście już poznać z dwóch pozostałych tomów, które ukazały się nieco wcześniej. W trzeciej części rezolutna dziewczynka znowu trafia na pewne trudności. Los wydaje się jej zupełnie nie sprzyjać i wszystko idzie zupełnie przeciwnie, niż to sobie zaplanowała.
W trzech opowiadaniach, które zawiera ten tom, pisanych z punktu widzenia głównej bohaterki, możemy przeczytać m.in. o ulubionej ozdobie świątecznej Natki, ekscytującym dniu w szkole i nowym koledze, a także o małym kuzynie Wiktorze i opiekuńczej żyłce dziewczynki. Co jednak ciekawe – wszystkie te historie łączy jedna ważna rzecz – Natalia ma bardzo jasną wizję tego, jak wszystko powinno wyglądać, a rzeczywistość okazuje się jednak wszystko szybko weryfikować.
To humorystyczna seria z dużą czcionką oraz wieloma czarno-białymi ilustracjami, która idealnie nadaje się dla dzieci uczących się samodzielnie czytać.
To lekka lektura, bez ,,zadęcia”, która szybko przypadnie do gustu odbiorcom powyżej 7 roku życia.
Link do strony Wydawnictwa: https://www.gwfoksal.pl/search/?q=natka
4. Miś Pracuś. Zimowe zabawy
Nie chcąc pomijać także tych najmłodszych, wybrałam jedną nowość z serii Misia Pracusia. To książki kartonowe z przesuwanymi elementami od Benjiego Daviesa (tego od bestsellerowych ,,Mój wieloryb”, ,,Powrót wieloryba” czy ,,Lato u babci”).
,,Miś Pracuś. Zimowe zabawy” oferuje mnóstwo aktywności i zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Tym razem tytułowy bohater wyrusza w góry (np. do naszego Zakopanego), gdzie korzysta z narciarskiego wyciągu, zjeżdża na stoku, jeździ na łyżwach i w końcu posila się w schronisku przy trzaskającym wesoło kominku.
Książka pozwala nie tylko obserwować dzieciom jak działa taki wyciąg, ale i samodzielnie pokierować bohaterów na szczyt! Za sprawą przesuwanych elementów możliwe jest także robienie skomplikowanych trików na nartach oraz kręcenie się po obwodzie koła na lodowisku!
To świetna propozycja lektury dla tych rodziców i dzieci, którzy wybierają się podczas Świąt lub ferii zimowych w góry, żeby poszusować wśród zasp!
,,Miś Pracuś. Zimowe zabawy” będzie odpowiednia dla dzieci już powyżej 2 roku życia.
Link do strony Wydawnictwa: https://www.gwfoksal.pl/mis-pracus-zimowe-zabawy-benji-davies-sku632fd5a185a98b00410e.html
5. Mopsik, który chciał zostać reniferem
Podobnie jak w przypadku poprzedniej pozycji, tutaj także mamy do czynienia z serią dla dzieci, które uczą się czytać samodzielnie. Tytułowy Mopsik w swoim bogatym życiorysie był już dynią, syrenką, króliczkiem oraz jednorożcem (recenzję przeczytacie tutaj: ,,Mopsik, który chciał zostać jednorożcem”). W świątecznej edycji pewnie nikogo nie dziwią jego kolejne aspiracje! Tym razem piesek podchodzi do wyzwania wyjątkowego sentymentalnie. Peggy (bo tak ma na imię suczka) dokładnie rok temu w Boże Narodzenie znalazła swój domu.
Okazuje się jednak, że jej opiekunowie mają sporo nowych obowiązków i trochę zmartwień, dlatego zupełnie nie czują magii Świąt. Piesek postanawia coś na to zaradzić. Kiedy jego starania nie przynoszą zamierzonego efektu, jest gotowy wyruszyć nawet w odwiedziny do prawdziwego… Świętego Mikołaja!
To ciepła, pełna świątecznej magii książka dla dzieci powyżej 5 roku życia.
Link do strony Wydawnictwa: https://www.gwfoksal.pl/mopsik-ktory-chcial-zostac-reniferem-389749.html
6. Magiczny sklep z zabawkami
Książka, która absolutnie zachwyciła mnie już samą okładką! A co kryje się wewnątrz niej?
Główny bohater Bartek jest nieco smutny, ponieważ jego rodzina nie ma pieniędzy i nikt do końca nie cieszy się z nadchodzących Świąt. Chłopiec chciałby kupić wszystkim ładne prezenty, by choć trochę poprawić ich nastroje. Nagle, jak spod ziemi wyrasta przed nim… niedźwiedź polarny i malec trafia prosto pod drzwi ,,Magicznego sklepu z prezentami”!
Kto jednak uważa, że to książką hołdująca komercjalizmowi i kultowi prezentów – ten będzie w błędzie! Wręcz przeciwnie! Piękna opowiastka obrazkowa pokazuje, że prawdziwe podarunki pochodzą z głębi serca i nie można dostać ich za żadne pieniądze. Bartek znajduje dla swoich bliskich to, co ich uszczęśliwi i sprawi, że czują się kochani.
Jeżeli chcecie zobaczyć reakcje na niezwykłe prezenty chłopca – koniecznie przeczytacie tę bajkę. Będzie odpowiednia dla dzieci powyżej 3 roku życia.
Link do strony Wydawnictwa: https://www.gwfoksal.pl/ksiazki-dla-dzieci-wydawnictwo-wilga.html
7. Gryzak. Łap potworka!
Przyznam szczerze, że było to moje pierwsze spotkanie z Gryzakiem (choć w księgarniach dostępne są już także ,,Gryzak. Księga dinozaurów” oraz ,,Gryzak. Książkopotworek”) i muszę przyznać, że aby dobrze zrozumieć tę serię, musiałam posłużyć się anglojęzycznymi nagraniami z internetu. Zdecydowanie było warto!
Najnowsza część ,,Gryzak. Łap potworka!” to książka-zabawka. Oferuje nie tylko angażującą fabułę oraz ładne ilustracje. W niej po prostu mnóstwo się dzieje! Dziury, wycięcia, wklejenia małych książek do dużej książki! A do tego ta część wyjątkowo przysparza wypieków na twarzy, ponieważ Gryzak, jeden z książkopotworków właśnie opuścił swoją lekturę i sieje teraz spustoszenie w księgozbiorze chłopca Kacperka! Czy uda się złapać tego łapserdaka?
Są jednak zalety tej niespodziewanej i krnąbrnej ucieczki! Podążając śladem Gryzaka, zwiedzamy różne zakamarki książek. Odwiedzamy Encyklopedię, lekturę o kolorach czy liczbach. Łapiąc tytułowego bohatera, dowiadujemy się o różnych ciekawostkach, doskonale łącząc naukę z zabawą.
Książka przyniesie mnóstwo radości wszystkim dzieciom już powyżej 2 roku życia.
Link do strony Wydawnictwa: https://www.gwfoksal.pl/