Nowa praca Świętego Mikołaja – recenzja

Tytuł: Nowa praca Świętego Mikołaja

Autor: Michele D’Ignazio

Ilustracje: Sergio Olivotti

Tłumaczenie: Joanna Wajs

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Rok wydania: 2021

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

A co gdyby, na skutek cięć budżetowych, Święty Mikołaj otrzymał… wypowiedzenie z pracy? Jak staruszek odnalazłby się w nowej rzeczywistości? Kto przejąłby jego rolę?

,,Nowa praca Świętego Mikołaja” jest bardzo nietypową książką świąteczną, której opis może niezwykle zainteresować! Autor Michele D’Ignazio pokazuje nam zupełnie nowe oblicze jednego z najważniejszych symboli świąt Bożego Narodzenia. Rzuca go wprost w nowoczesność – pomiędzy umowy-zlecenie, podatki czy w końcu drony.

Ta bogato ilustrowana przez Sergio Olivotti książka przedstawia scenariusz na Święta, jakiego z pewnością byśmy sobie nie życzyli. Okazuje się bowiem, że Święty Mikołaj dostaje wypowiedzenie. Jego usługi są jak na współczesne czasy zbyt drogie i mało efektywne. Światowa Poczta ze względu na zbyt długie listy życzeń pisane przez dzieci, nie jest w stanie dalej prowadzić swojego biznesu. 

Święty Mikołaj ląduje więc z zupełnie nową, niezwykle przyziemną perspektywą. Tak jak normalny człowiek pozbawiony źródła zarobku, przeszukuje ogłoszenia w gazecie, chodzi na rozmowy i kalkuluje zyski. Czy uda mu się znaleźć takie zajęcia, przy którym będzie czuł się dobrze?

,,Nowa praca Świętego Mikołaja” jest lekturą, która udowadnia, że moc spełniania życzeń nie przedawnia się z czasem. Pisanie listów do Świętego Mikołaja może także mieć wyjątkowe skutki (nawet, jeżeli trzeba będzie na nie bardzo długo czekać).

Słownictwo używane przez autora sprawia z kolei, że trudno się przestać uśmiechać. Absurdalność niektórych połączeń zjawisk pozwala przenieść elementy kojarzone z tradycyjnych bajek, do świata jaki znamy wyglądając przez okno. 

Życie Świętego zmienia się diametralnie, bo zmienia się także rzeczywistość. Najbardziej cenną lekcją z tej książki jest jednak to, że on nie zamierza się poddać. Pełen dobrej energii odnajduje się w nowych sytuacjach i z nadzieją patrzy w przyszłość. 

Nie ma co także obawiać się o same Święta. Choć być może rzadziej piszemy do siebie listy i nie zdarza nam się spotkać korpulentnego staruszka przeciskającego się przez otwór w kominie, to jednak czujemy, że magia działa. Święta i obecna wtedy atmosfera znajdą każdego, bez względu na wiek, status majątkowy (czy też zarobkowy) oraz szerokość geograficzną!

Polecam ,,Nową pracę Świętego Mikołaja” wszystkim dzieciom powyżej 7 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://nk.com.pl/nowa-praca-swietego-mikolaja/p2954.html

 


Poprzedni wpis
Emilka Sza. Jak wiele to nic? – recenzja
Następny wpis
Świąteczne nowości od Wydawnictwa Wilga – zestawienie
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

2 Komentarze. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja