Nowa praca Świętego Mikołaja – recenzja

Tytuł: Nowa praca Świętego Mikołaja

Autor: Michele D’Ignazio

Ilustracje: Sergio Olivotti

Tłumaczenie: Joanna Wajs

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Rok wydania: 2021

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

A co gdyby, na skutek cięć budżetowych, Święty Mikołaj otrzymał… wypowiedzenie z pracy? Jak staruszek odnalazłby się w nowej rzeczywistości? Kto przejąłby jego rolę?

,,Nowa praca Świętego Mikołaja” jest bardzo nietypową książką świąteczną, której opis może niezwykle zainteresować! Autor Michele D’Ignazio pokazuje nam zupełnie nowe oblicze jednego z najważniejszych symboli świąt Bożego Narodzenia. Rzuca go wprost w nowoczesność – pomiędzy umowy-zlecenie, podatki czy w końcu drony.

Ta bogato ilustrowana przez Sergio Olivotti książka przedstawia scenariusz na Święta, jakiego z pewnością byśmy sobie nie życzyli. Okazuje się bowiem, że Święty Mikołaj dostaje wypowiedzenie. Jego usługi są jak na współczesne czasy zbyt drogie i mało efektywne. Światowa Poczta ze względu na zbyt długie listy życzeń pisane przez dzieci, nie jest w stanie dalej prowadzić swojego biznesu. 

Święty Mikołaj ląduje więc z zupełnie nową, niezwykle przyziemną perspektywą. Tak jak normalny człowiek pozbawiony źródła zarobku, przeszukuje ogłoszenia w gazecie, chodzi na rozmowy i kalkuluje zyski. Czy uda mu się znaleźć takie zajęcia, przy którym będzie czuł się dobrze?

,,Nowa praca Świętego Mikołaja” jest lekturą, która udowadnia, że moc spełniania życzeń nie przedawnia się z czasem. Pisanie listów do Świętego Mikołaja może także mieć wyjątkowe skutki (nawet, jeżeli trzeba będzie na nie bardzo długo czekać).

Słownictwo używane przez autora sprawia z kolei, że trudno się przestać uśmiechać. Absurdalność niektórych połączeń zjawisk pozwala przenieść elementy kojarzone z tradycyjnych bajek, do świata jaki znamy wyglądając przez okno. 

Życie Świętego zmienia się diametralnie, bo zmienia się także rzeczywistość. Najbardziej cenną lekcją z tej książki jest jednak to, że on nie zamierza się poddać. Pełen dobrej energii odnajduje się w nowych sytuacjach i z nadzieją patrzy w przyszłość. 

Nie ma co także obawiać się o same Święta. Choć być może rzadziej piszemy do siebie listy i nie zdarza nam się spotkać korpulentnego staruszka przeciskającego się przez otwór w kominie, to jednak czujemy, że magia działa. Święta i obecna wtedy atmosfera znajdą każdego, bez względu na wiek, status majątkowy (czy też zarobkowy) oraz szerokość geograficzną!

Polecam ,,Nową pracę Świętego Mikołaja” wszystkim dzieciom powyżej 7 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://nk.com.pl/nowa-praca-swietego-mikolaja/p2954.html

 


Poprzedni wpis
Emilka Sza. Jak wiele to nic? – recenzja
Następny wpis
Świąteczne nowości od Wydawnictwa Wilga – zestawienie
Tags: +10, +11, +12, +7, +8, +9, 2021, blog książkowy, Boże Narodzenie, Joanna Wajs, książki dla dzieci, książki na Mikołajki, książki na świąteczne wieczory, książki na święta, Michele D’Ignazio, Nasza Księgarnia, Nowa praca Świętego Mikołaja, recenzent książek, recenzje książek, Sergio Olivotti, Święty Mikołaj, Wydawnictwo Nasza Księgarnia

3 komentarze. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja