Święty Mikołaj. Historia prawdziwa – recenzja

Tytuł: Święty Mikołaj. Historia prawdziwa
Autorka: Joanna Jagiełło
Ilustracje: Agata Dobkowska
Wydawnictwo: Słowne
Rok wydania: 2021

Objętość: chudzina 
Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu
Ocena ogólna: bardzo przyjemna


Skąd wziął się Święty Mikołaj? Jaka jest jego przeszłość? Gdzie mieszka oraz w którym miejscu przygotowuje prezenty dla dzieci z całego świata?

,,Święty Mikołaj. Historia prawdziwa” to obrazkowa książka dla dzieci Joanny Jagiełło z ilustracjami Agaty Dobkowskiej. Książka, którą już od początku miałam wrażenie, że skądś kojarzę…

Historii o Mikołaju jest wiele – nic dziwnego, to jedna z najbardziej znanych postaci w popkulturze. Trudno wymyślić coś oryginalnego o pulchnym, dobrotliwym staruszku, który kocha dzieci i poświęcił im całe swoje życie. A jednak, nawet w tym roku ukazało się kilka ciekawych książek, które wychodzą na przeciw potrzebom rodziców oraz uśmiechają się w stronę dzieci w wieku wczesno-podstawówkowym (np. ,,Nowa praca Świętego Mikołaja od Wydawnictwa Nasza Księgarnia).

Od pierwszych stron ,,Święty Mikołaj. Historia prawdziwa” miałam wrażenie, że gdzieś już czytałam tą opowieść. Internet podpowiedział mi jednak, że choć pani Joanna Jagiełło napisała całkiem sporo różnych książek (np. jeden z moich bardzo ciekawych patronatów ,,Dzikusy. Witajcie w Malinowym Domu) czy piękną powieść dla nieco starszych dzieci ,,Tam, gdzie zawracają bociany – nie podejmowała do tej pory w swojej twórczości tematyki świątecznej.

I nagle mnie olśniło! Opowieść o Mikołaju, który był najpierw zwyczajnym cieślą, a później zaczął wyrabiać zabawki dla dzieci z żalu o ich trudną codzienność, czytałam w ,,Życie i przygody Świętego Mikołaja L. Franka Bauma! Jeżeli autorka zna tę książkę, to bardzo mocno w niektórych momentach się nią zainspirowała. Odnajduję w ,,Świętym Mikołaju. Historii prawdziwej” wiele nawiązań do innych, znanych bajek świątecznych (w nowości Wydawnictwa Słowne spotykamy nawet renifera Rudolfa).

Zastanawiam się czy to nawiązywanie do innych opowieści jest tutaj zaletą czy wadą. Z jednej strony, kiedy dzieci czytając kilka książek będą mogły je ze sobą powiązać – może przyniesie im to jakąś radość. Z drugiej – czy nie szukamy w książkach powiewu oryginalności, czegoś co nas zaskoczy i zachwyci?

,,Święty Mikołaj. Historia prawdziwa” jest opowieścią ciepłą, przewidywalną i bezsprzecznie świąteczną. Po samej autorce spodziewałabym się jednak czegoś więcej. Znając jej inne książki, miałam nadzieję na naprawdę wzruszającą, oryginalną historię o Mikołaju.

Pozycja będzie odpowiednia dla dzieci powyżej 4 roku życia.

,,Święty Mikołaj. Historia prawdziwa” kupicie w dobrych księgarniach internetowych.

Poprzedni wpis
Antylopa z Podbeskidzia – recenzja
Następny wpis
KSIĄŻKI Z PRZYSZŁOŚCI CZ. 46
Tags: +4, +5, +6, +7, +8, 2021, Agata Dobkowska, Boże Narodzenie, Joanna Jagiełło, książki dla dzieci, książki na świąteczne wieczory, Mikołaj, recenzje książek, Słowne, świąteczne książki dla dzieci, Święty Mikołaj, Święty Mikołaj. Historia prawdziwa, Wydawnictwo Słowne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja