fbpx

Sztuczna broda Świętego Mikołaja – recenzja

Sztuczna broda Świętego Mikołaja – recenzja

 

 

 

Tytuł: ,,Sztuczna broda Świętego Mikołaja

Autor: Terry Pratchett

Ilustracje: Mark Beech

Tłumaczenie: Maciej Szymański

Wydawnictwo: Rebis

Rok wydania: 2018

Objętość:  więcej niż sto 

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna:  bardzo przyjemna

 

  

Recenzja:

W książkach Terrego Pratchetta zaczytywałam się będąc jeszcze w gimnazjum. Jego poczucie humoru, inteligentne spostrzeżenia i spora doza uszczypliwości, którą obdarzał i rzeczywistość i swój wykreowany świat, wzbudzała we mnie zachwyt, który odczuwam po dziś dzień.

 

Pana Pratchetta już nie ma, ale pozostał jego liczny dorobek. Obecnie możemy bawić się przy jego ostatniej książce, czyli ,,Sztuczna broda świętego Mikołaja”, która wydana przez Wydawnictwo Rebis doskonale wpisuje się w nadchodzący klimat Świąt.

 

 

 

 

 

W jej wnętrzu odnajdziemy mnóstwo ciekawych bożonarodzeniowych historii, z których większość ma miejsce w uroczym angielskim miasteczku Bluckbury.  Podczas ich czytania nie sposób ciągle się nie uśmiechać. Zbiór zawiera m.in. opowieść o gigantycznym bożonarodzeniowym cieście, różnych anomaliach pogodowych, empatycznym królu czy wielkim potworze yeti, który z potwora ma tylko tyle, że jest wielki.

 

,,Sztuczna broda Świętego Mikołaja” to jednak przede wszystkim opowieści z tytułowym bohaterem w roli głównej. Dowiadujemy się z nich jak Mikołaj próbował znaleźć prace ,,poza sezonem”, dlaczego nie powinien zatrudniać się w centrum handlowym podczas Świąt Bożego Narodzenia oraz dlaczego trudno skazać za przewinienia postać, która jest nie do końca prawdziwa.

 

 

 

 

Najbardziej jednak urokliwą bajką, jaką można znaleźć w tym zbiorze jest ta, w której pewien komputer zdradza się ze swoją wiarą w Świętego Mikołaja! Historia ma zupełnie rozbrajające zakończenie.

 

Warto wspomnieć, że ,,Sztuczna broda Świętego Mikołaja” została wzbogacona w naprawdę dużą ilość świetnych ilustracji Marka Beeccha, a jej wydanie, oprócz tego, że jest świąteczne z przewagą zieleni, czerwieni i złota, to w dodatku bardzo dobrze prezentuje się na półce!

 

 

 

 

 

Polecam tę książkę wszystkim czytelnikom powyżej 9-ego roku życia. Nawet wspólne czytanie (już prawie) nastolatka z rodzicem powinno być w tym przypadku doskonałą przygodą!

 

Link do strony wydawnictwa: https://www.rebis.com.pl/pl/book-sztuczna-broda-swietego-mikolaja-terry-pratchett,HCHB08835.html

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment

Przedsprzedaż mojej książki już trwa!

,,Piękna i ponadczasowa opowieść zimowa, która przypomina, że najważniejszymi bohaterami świąt są zawsze dzieci. Historia o wspólnocie, świątecznych tradycjach i wzruszających niespodziankach.

Specjalnie do tej książki powstał model miniaturowej kamienicy, wykonany przez artystę Przemysława Krzemienia."

 

Przedsprzedaż ,,Ulica Siedmiu Mikołajów" trwa tylko do 08.11.2021 roku!

--> HOP na stronę Wydawnictwa Sto Stron <--