Sztuczna inteligencja – recenzja

Tytuł: ,,Sztuczna inteligencja. To, o czym dorośli ci nie mówią”

Seria: To, o czym dorośli ci nie mówią

Autor: Boguś Janiszewski

Ilustracje: Max Skorwider

Wydawnictwo: Publicat

Rok wydania: 2020

Objętość: więcej niż sto

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

Jak wygodnie byłoby mieć przy boku pracowitego robota, który czytałby w naszych myślach! Zanim jeszcze zdążylibyśmy sobie uświadomić, że mamy ochotę na kawę, gorący napój już byłby nam serwowany – w dodatku z pysznym ciastem i świeżymi owocami. 

 

Pragnienie konstruowania maszyn ułatwiających codzienne życie pojawiło się w ludziach już bardzo dawno temu. Znany nam duet – Boguś Janiszewski oraz Max Skorwider zabrali się za kolejny temat i w ten sposób powstała doskonała ,,Sztuczna inteligencja”. 

 

To jedna z kilku książek z serii ,,To, o czym dorośli ci nie mówią”, w której bez ogródek i tematów tabu twórcy w sposób niezwykle intrygujący i ciekawy omawiają wybrane przez siebie zagadnienie. W ramach tego cyklu pisałam także o ,,Ekonomii”. Poza tym warto sprawdzić, co mieli na myśli tworząc ,,Mury. 

 

 

 

W ,,Sztucznej inteligencji” czytelnicy już na początku postawieni są przed interesującym stwierdzeniem. W 2051 roku (według przewidywań autorów) albo będzie nam się żyło dużo łatwiej i przyjemniej dzięki pomocy robotów, albo… to one przejmą nad nami kontrolę i będziemy musieli im służyć!

 

Na szczęście ten ostatni scenariusz to znane już z poprzednich części poczucie humoru autora oraz ilustratora. W dalszej części książki dowiadujemy się jak trudno uzyskać pełną autonomię robotów, choć jesteśmy coraz bliżej tego, żeby były one w większości samodzielne. 

 

Kolejne rozdziały to rozważania m.in. na temat asystentów wirtualnych, aplikacji, oprogramowania, które jest kluczowe by pójść naprzód czy sposobu w jaki maszyny rozpoznają obrazy. 

 

Co kilka stron pojawiają się eksperymenty myślowe, gdzie czytelnikom przytacza się przykłady z codziennego życia, żeby odnieść je do kwestii sztucznej inteligencji. W ten sposób mamy szansą samodzielnie zastanowić się nad ważnymi sprawami i ocenić jak istotne są one w rozwoju technologii.

Oprócz tego tłumaczy się nam trudniejsze słowa lub sformułowania, np. algorytm heurystyczny, przepustowość, kodowanie czy kod binarny.

Z drugiej strony dzięki grom słownym dodającym humoru i lekkości książce, lektura jest niezwykle przyjemna i  czas z nią mija niezwykle szybko!

 

 

 

 

Czy czeka nas kolejna wielka rewolucja przemysłowa, jak ta z czasów wynalezienia maszyny parowej? Na pewno tak! Jedyną niewiadomą w tym równaniu jest kwestia kiedy dokładnie się to wydarzy. Obserwowanie postępu może sprawić ogromną frajdę, a możliwość orientowania się w kwestiach robotyki jest niezwykle istotna!

 

Polecam ,,Sztuczną inteligencję” jako obowiązkową dla dzieci interesujących się technologią. To gwarancja udanego prezentu i mile spędzonego czasu. Książka odpowiednia dla czytelników powyżej 8. roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://publicat.pl/ksiazki/sztuczna-inteligencja-to-o-czym-dorosli-ci-nie-mowia/

 

 

Poprzedni wpis
Wspaniała mądrość mrówek – recenzja
Następny wpis
Trzy życzenia – recenzja książki dla dzieci
Tags: +10, +100, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +17, +18, +8, +9, 2020, Boguś Janiszewski, elektronika, informatyka, komputery, książka na prezent, książki dla dzieci, książki o technologii dla dzieci, maszyny, Max Skorwider, Publicat, recenzje książkowe, robot, roboty, Sztuczna inteligencja, Sztuczna inteligencja. To o czym dorośli ci nie mówią, technologia, To o czym dorośli ci nie mówią, Wydawnictwo Publicat

1 komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja