fbpx

Trzy życzenia – recenzja

Trzy życzenia – recenzja

Tytuł: ,,Trzy życzenia”

Autor: Anna Paszkiewicz

Ilustracje: Joanna Bartosik

Wydawnictwo: Widnokrąg

Rok wydania: 2020

Objętość: chudzina 

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

Czego mogłaby zażyczyć sobie złota rybka, gdyby to ona miała trzy życzenia? 

 

Anna Paszkiewicz oraz Joanna Bartosik nietypowo podeszły do znanej nam baśni braci Grimm. W pięknie wydanej książce ,,Trzy życzenia” przedstawiły nie tylko współczesną wersję tej ludowej bajki, ale również zupełnie odwróciły jej znaczenie. 

 

W tym przypadku głównymi bohaterami są ryby zamieszkujące miejscowe jezioro. Choć nie narzekają na zagrożenia wewnątrz akwenu (jedyny szczupak, który mógłby je zjeść, jest już w wyjątkowo podeszłym wieku), to jednak na ich rybich barkach spada znacznie poważniejszy ciężar.

 

Okazuje się, że ludzie, którzy przychodzą wędkować lub po prostu zażywać odpoczynku nad wodą, zupełnie nie przejmują się kwestią zabierania swoich śmieci ze sobą. Odpadki trafiają do jeziora, w ten sposób je zanieczyszczając, szkodząc żyjącym tam zwierzętom i zatruwając zbiornik. 

 

 

 

Nie pomagają liczne wiece i rozmowy rybich przedstawicieli, bo trudno komuś tak bezbronnemu wymyślić jakieś sensowne rozwiązanie. Wydaje się, że jest to sytuacja bez wyjścia. Do czasu, aż złota rybka – główna bohaterka książki zostaje złowiona przez pewnego rybaka oraz jego córkę Polę. 

 

,,Trzy życzenia” to książka, która zwraca uwagę na kilka ważnych kwestii. Pierwszą jest przede wszystkim temat środowiska i tego jak niezwykle mało energii wkładamy w to, żeby o nie zadbać. Podstawą jest oczywiście sprzątanie po sobie i ograniczanie odpadów, ale warto również organizować akcje, których celem jest przywracanie naturalnych miejsc do stanu sprzed działalności człowieka.

 

 

 

Ciekawa jest także próba podważenia wielokrotnie powielanego stereotypu, że ,,dzieci i ryby głosu nie mają” – bohaterka złota rybka okazała się najlepszym, mówiącym przykładem, że trzeba być ostrożnym z tego typu frazesami.

 

Z kwestii mniej pozytywnych, nie trafił do mnie fragment, że łowienie ryb jest w porządku, argumentowany, że ,,silniejszy zjada słabszych”, jednak to jeden z nielicznych zgrzytów, który zwrócił moją uwagę w tej książce. 

 

,,Trzy życzenia” to książka pięknie zilustrowana, wydana na dobrej jakości papierze i z twardą oprawą. Jeżeli jesteście ciekawi życzeń złotej rybki, sięgnijcie do jej treści!

 

Polecam ją czytelnikom powyżej 4. roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://www.wydawnictwo-widnokrag.pl/produkt/trzy-zyczenia/

 

 

Podziel się
Bajkochłonka

Post a Comment