fbpx

Leśna sprawa – recenzja

Leśna sprawa – recenzja

Tytuł: ,,Leśna sprawa”

Autor: Tomasz Kędra

Ilustracje: Gabriela Gorączko

Wydawnictwo: Wolno

Rok wydania: 2020

Objętość:  chudzina

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

Czasami mając jednego wspólnego wroga, można zjednoczyć się z nawet najbardziej zagorzałym przeciwnikiem. Kiedy sprawa dotyczy wyższego dobra, zapomina się o wszelkich codziennych niesnaskach i z dotychczasowym nieprzyjacielem staje się w jednej linii obrony… lub ataku.

 

,,Leśna sprawa” to najnowsza książka orazkowa od Wydawnictwa Wolno. Jej autorem jest Tomasz Kędra, z kolei ilustracje stworzyła Gabriela Gorączko. 

 

 

Głównymi bohaterami są przedstawiciele dwóch leśnych rodów – bóbr Tuhaj-bej z imponującymi przednimi siekaczami oraz borsuk-szaman Sławosław III Ślepy herbu Żółta Skolopendra. Zagrzewają oni członków swojej rodziny do toczącej się walki pomiędzy gatunkami. Nikt już nie pamięta, co było powodem konfliktu, jednak ze względu na tradycję, nikt też nie zamierza przestać rezygnować z wieloletniej wojny.

 

Impas przerywa dopiero pojawienie się w lesie nowego gracza – najstraszniejszego i najbardziej bezlitosnego, czyli człowieka. Chce on nie tylko wyciąć drzewa, ale także przerobić zwierzęta na tłuszcz. W sytuacji zbliżającego się widma niebezpieczeństwa i rychłego końca, rody bobrów i borsuków jednoczą się, żeby wspólnie stanąć w obronie swoich domów oraz życia.

 

 

Czytając ,,Leśną sprawę” przypomniałam sobie o kilku książkach, w których także poruszane są wątki bezcelowości wojen czy starcie natury z ingerującym w nią człowiekiem. We ,,Wrogu bohaterowie również stają do walki w imię ideałów, które nie do końca są dla nich zrozumiałe. Czasami argumenty wysuwane z powodu wojen przeczą logice, a mimo to wiele osób nie chce ich kwestionować. Z kolei w ,,Dziwolągachludzie, tak jak w ,,Leśnej sprawie”, przedstawiani są jako dziwnie przemieszczające się, wynaturzone potwory z paskudnymi uśmiechami. Trudno się z nimi utożsamiać, a przecież to właśnie my – czytelnicy jesteśmy przedstawicielami tego samego gatunku.

 

Taki sposób pokazania antagonisty to dobitna metoda uświadamiania najmłodszych, że ludzie często są zapatrzonymi w siebie egoistami, którzy roszczą sobie prawo do wszystkiego, co istnieje na Ziemi.

Książki takie jak ,,Leśna sprawa” mają zwracać uwagę, że dobrze jest czasami się sprzeciwić, stanąć w obronie własnych wartości i egzekwować przyzwyczajenia – szczególnie, jeżeli wydają się nam niezgodne z naszą moralnością. 

 

 

Kolorytu tej pozycji dodają folkowe ilustracje – pełne dynamiki, czy to ze względu na dobór barw czy rozkład elementów na rozkładówkach. 

 

Jestem przekonana, że przygoda z ,,Leśną sprawą” może przynieść wyłącznie tylko same korzyści. Książka będzie odpowiednia dla dzieci powyżej 5 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://wydawnictwowolno.pl/ksiegarnia/lesna-sprawa-tomasz-kedra-gabriela-goraczko/

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment