Wróg – recenzja książki + spektakl

Tytuł: ,,Wróg

Autor: Davide Cali

Ilustracje: Serge Bloch

Wydawnictwo: Zakamarki

Rok wydania: 2014

Objętość:  chudzina

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją

Ocena ogólna:  wybitna

 

Recenzja:

Żyjemy chyba w najbardziej optymalnym czasie. Mamy zapewnioną opiekę medyczną, możemy rozwijać swoje pasje i nie doświadczamy wojny. Szczególnie ten ostatni punkt jest szalenie ważny.

Nawet, kiedy toczy się ona gdzieś daleko od nas, większość osób wydaje się ją wypierać ze świadomości. Nie powinno się jednak zapominać, że konflikty rodzą się bardzo łatwo, a wróg czai się w pobliżu.

 

No dobrze, ale kim jest ten wróg? Czy każdy ma swojego wroga? Co z takimi wrogami należy robić? I jak wytłumaczyć to wszystko dziecku?

 

Davide Cali i Serge Bloch zrealizowali bardzo ważną książkę zadającą pytania, na które każdy z nas powinien znać odpowiedź.

,,Wróg” bo o niej mowa, jest fantastycznie skonstruowana. Przypomina trochę film. Mamy krótką kompozycję – opis miejsca w której dzieje się akcja, przedstawienie bohaterów oraz nazwanie sytuacji, a następnie dopiero pojawiają się ,,napisy”, czyli strona tytułowa i redakcyjna.

 

 

 

 

 

 

Książka jest minimalistyczna. Znamy już ilustracje Serge’a Blocha z takich książek jak np. ,,Wielka historia małej kreski” (link do recenzji: http://bajkochlonka.pl/2018/03/24/wielka-historia-malej-kreski-recenzja/ ) lub ,,Uczucia, co to takiego?” (link do recenzji: http://bajkochlonka.pl/2018/02/14/uczucia-co-to-takiego-recenzja/ ).

 

Kreska tego artysty jest bardzo charakterystyczna. Graficzna, przypominająca nieco tę komiksową. Oprócz tego jest ona połączona ze zdjęciami lub skanami, dając efekt kolażu.

 

,,Wróg” to historia dwóch żołnierzy, którzy siedzą w okopach. Wokół nich trwa wojna. Wiedzą, że żeby sami przeżyć, muszą zabić wroga. Dla każdego z żołnierzy ten drugi jest bestią. Dostali ścisłe wytyczne jak należy się z nim obchodzić i do czego zdolny jest przeciwnik. Wiedzą, że muszą go zlikwidować, bo w przeciwnym razie może on stać się zagrożeniem dla ich rodzin oraz zwierząt.

 

 

 

 

To rewelacyjna książka o manipulacji, bezsensowności wojny oraz postrzeganiu drugiej osoby przez pryzmat uprzedzeń. To także cenna lekcja dla dziecka, żeby nie zawsze ufało pomówieniom na temat jakiejś osoby i żeby uczyło się samodzielnego myślenia i wyciągania wniosków.

 

 

 

 

Miałam również okazję być na spektaklu inspirowanym tą książką. ,,Wróg – instrukcja obsługi” został wystawiony na deskach Teatru Zagłębia, w reżyserii Justyny Sobczyk. Wydarzenie jest dedykowane dla dzieci od 10-ego roku życia, a najbliższy spektakl możecie obejrzeć już 22-ego maja 2018 roku.

 

Z jednej strony bardzo przypomina on książkę – przy tworzeniu spektaklu również korzystano z technik kolażu. Jest wiele powtórzeń, stroje aktorów przypominają czasy futurystyczne, scenografia jest mocno postapokaliptyczna, a dramaturgia rozgrywa się w wielu światach jednocześnie.

 

Z jednej strony znajdujemy się na podwórku w otoczeniu dzieci, innym razem siedzimy w okopie między żołnierzami.

 

Spektakl jest interaktywny. Jego twórcy chcieli, żeby widz całkowicie zaangażował się w to co widzi. Padają pytania prosto do publiczności. Aktorzy grają w foyer, a my słyszymy tylko ich głosy. Jeden z aktorów przez znaczną część spektaklu znajduje się na balkonie, nad głowami widowni.

 

,,Wróg – instrukcja obsługi” to zdecydowanie udana realizacja. Bardzo zdolni aktorzy, którzy widać, że angażują się w to, co robią w 110%. Ciekawa interpretacja książki. Sporo fajnej improwizacji.

 

Efekty są bardzo dobre, ale też twórcy bardzo poważnie podeszli do stworzenia tego spektaklu. Przez dwa miesiące prowadzono tzw. ,,Laboratorium wroga”, gdzie pracownicy Teatru wraz z dziećmi dyskutowali o tym kim jest wróg i jak znaleźć wspólną drogę do porozumienia. Krótki materiał wideo z tego procesu możecie zobaczyć tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=p7yUcv7Crww

 

 

 

Bardzo się cieszę, że poruszane są wymagające tematy, tworząc sztukę dla dzieci. Zdaję sobie sprawę, że to ile każdy wyciągnie ze spektaklu czy z książki to indywidualna sprawa. Jestem przekonana, że ogromny wpływ mają na to rodzice.

 

Można przeczytać świetną książkę i obejrzeć bardzo dobry spektakl, ale jeżeli nie stoi za tym żadna rozmowa to młodemu człowiekowi będzie ciężko wyciągnąć z tych wydarzeń jakieś wartościowe wnioski.

 

Dlatego apeluję tutaj do rodziców – poświęcajcie czas swoim dzieciom, odpowiadajcie cierpliwie na ich pytania, namawiajcie do samodzielnego myślenia oraz podsuwajcie do czytania ambitne tytuły. Dzięki temu one będą mogły się rozwijać, a świat będzie lepszy.

 

Link do strony wydawnictwa: http://www.zakamarki.pl/produkt/wrog/

Link do strony teatru: https://www.teatrzaglebia.pl/spektakle/wrog-instrukcja-obslugi

 

 

 

Poprzedni wpis
Jestem kotem – recenzja
Następny wpis
Ilustrowany przewodnik po Biblii – recenzja
Tags: +10, +100, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +17, +18, +6, +7, +8, +9, 2014, Amnesty International, Davide Cali, książka dla dzieci, recenzja, recenzje książek dla dzieci, Serge Bloch, spektakl, spektakl dla dzieci, teatr, Teatr Zagłębia, trudne tematy, wojna, Wróg, Wróg - instrukcja obsługi, Wydawnictwo Zakamarki, Zakamarki

1 komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja