Świat starożytny w 100 słowach – recenzja

Tytuł: ,,Świat starożytny w 100 słowach. Najważniejsze wydarzenia, najsłynniejsze postaci, najciekawsze wynalazki”

Autor: Clive Gifford

Ilustracje: Gosia Herba

Tłumaczenie: Agnieszka Ucińska

Wydawca: HarperCollins Polska (Harper Kids)

Rok wydania: 2020

Objętość: więcej niż sto

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

  

Recenzja:

W jaki sposób najlepiej opisać starożytność, żeby zainteresować młodych czytelników? Można stworzyć dobrą powieść z wartką akcją, albo przeprowadzić sumienne archeologiczne badania, a następnie przenieść je na karty wielostronicowej księgi. Biorąc pod uwagę jednak fakt, że nie wszyscy mają czas i chęci na zagłębienie się w złożone opisy – doskonale sprawdzi się metoda hasłowa (i nie mam tu na myśli żadnego słynnego Rosjanina).

 

Właśnie ona została wykorzystana w książce ,,Świat starożytny w 100 słowach” Clive’a Gifford’a, do której ilustracje stworzyła polska artystka Gosia Herba. Autor wybrał trochę postaci, budowli, przedmiotów, pojęć, zjawisk czy bóstw, żeby stworzyć z nich obraz minionej ery Egipcjan, Fenicjan, Minojczyków, Greków oraz Rzymian. 

 

 

 

Książka zachwyca stroną wizualną – to małe dzieło sztuki, w której połączono minimalizm ze złotym liternictwem oraz liniami na okładce. Przejrzysty skład i zachowany na każdej rozkładówce schemat pozwala maksymalnie skupić się na treści. 

 

Autor i ilustratorka zabierają nas w podróż do 5000 lat wstecz, gdzie bardzo ogólnie opowie się nam o ówczesnych filozofach, wielkich władcach, słynnych miastach czy mitycznych postaciach. W tym misz-maszu pojęć można (jak powiedziałby Platon) – uchwycić pewną ideę. 

 

,,Świat starożytny w 100 słowach” jest swego rodzaju pudełkiem puzzli, które po złożeniu tworzą inspirującą i pełną przygód całość. Oczywiście nie można nazwać tej książki kompendium wiedzy. Z pewnością jednak czytelnicy, którzy podstawową edukację mają już za sobą, odświeżają sobie niektóre trudniejsze słowa i przypomną najważniejsze fakty. Dzięki kalendarium i mapie można podszkolić się też trochę w historii.

 

 

 

To książka, którą dobrze mieć na półce. W przypływie nagłej potrzeby przeniesienia się o wiele tysięcy lat wstecz – będzie niezastąpiona. Sprawdzi się jako piękny prezent dla dzieci i młodzieży. Stanie się uciechą dla oczu także dla dorosłych. 

 

Polecam już od 9 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://egmont.pl/Swiat-starozytny-w-100-slowach.-Najwazniejsze-wydarzenia-najslynniejsze-postaci-najciekawsze-wynalazki,34405420,p.html

 

 

Najlepsza cena na CENEO: TUTAJ

Poprzedni wpis
Przygody Rysia i Krzysia – uświadamiająca seria dla dzieci
Następny wpis
Doktor Esperanto i język nadziei – recenzja
Tags: +10, +100, +11, +12, +13, +14, +15, +16, +17, +18, +9, 2020, Agnieszka Ucińska, Clive Gifford, Fenicja, Gosia Herba, grecja, HarperCollins, HarperCollins Polska, HarperKids, książka na prezent, książki dla dzieci, recenzje książkowe, starożytność, starożytny Rzym, Świat starożytny w 100 słowach. Najważniejsze wydarzenia najsłynniejsze postaci najciekawsze wynalazki, Wydawnictwo HarperCollins Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja