Doktor Esperanto i język nadziei – recenzja

Tytuł: ,,Doktor Esperanto i język nadziei”

Autor: Mara Rockliff

Ilustracje: Zosia Dzierżawska

Tłumaczenie: Zofia Raczek

Wydawnictwo: Mamania

Rok wydania: 2020

Objętość: chudzina 

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

Idea uniwersalnego języka pojawiła się już wieki temu. Ludzie od zawsze marzyli o porozumieniu bez barier – możliwości konwersacji niezależnie od pochodzenia rozmówców oraz miejsca ich zamieszkania. Jak wiadomo, brak wspólnego języka i tym samym wzajemnego rozumienia się, prowadzi do konfliktów. Nie ma więc co się dziwić, że wielu myślicieli postanowiło stworzyć od podstaw reguły takiego języka, który będzie neutralny – a tym samym dostępny dla wszystkich.

 

Esperanto, zwany językiem pomocniczym jest najbardziej rozpowszechnionym ,,sztucznym” językiem na świecie! Szacuje się, że może go znać i porozumiewać się nim nawet 2 miliony ludzi! 

 

,,Doktor Esperanto i język nadziei” jest wyjątkową książką o polskim lekarzu i myślicielu żydowskiego pochodzenia Ludwiku Łazarzu Zamenhofie, który urodził się w Białymstoku w 1859 roku. Autorką książki jest Mara Rockliff, a ilustracje stworzyła dla niej Zosia Dzierżawska. 

 

 

Książka opowiada o pewnym chłopcu, który zapragnął stworzyć nowy język. Nie zaczynał jednak od zera, ale czerpał inspiracje z już istniejących słów innych krajów. Białystok w czasach małego Ludwika wypełniała wielokulturowa mieszanka ludzi, którzy porozumiewali się na różne sposoby. Chłopiec pragnął znaleźć złoty środek, żeby nikt nie musiał czuć się finalnie poszkodowany.

 

Kiedy jego wieloletnią pracę zniszczył ojciec, młody już mężczyzna nie poddał się, ale zaczął od początku, sprawiając, że jego język stał się jeszcze lepszy i jeszcze prostszy. 

 

 

,,Doktor Esperanto i język nadziei” to opowieść o wielkim przedsięwzięciu, które w pewnym momencie zaczęło się rozprzestrzeniać daleko poza świadomość swojego inicjatora. To wzruszająca historia o spełnianiu marzeń i dzieleniu się nadzieją. 

 

Pięknie i bogato ilustrowana, może być inspiracją dla wszystkich dzieci, które mają opory przed nauką języków obcych. Przekazanie im idei i zamierzeń Ludwika Zamenhofa sprawi, że nabiorą ochoty do poznawania nowych słów, za pomocą których mogą porozumiewać się z całym światem.

 

 

W książce został wyjaśniony podstawowy zamysł esperanto oraz kilka słów w tym języku. Szkoda, że umieszczono małego słowniczka, dzięki któremu czytelnicy mogliby nauczyć się kilku zwrotów. 

 

Polecam jednak ,,Doktor Esperanto i język nadziei” dzieciom powyżej 7 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://mamania.pl/product-pol-648-Doktor-Esperanto-i-jezyk-nadziei.html

 

 

Poprzedni wpis
Świat starożytny w 100 słowach – recenzja
Następny wpis
Śnieżna siostra – recenzja
Tags: +10, +11, +12, +13, +7, +8, +9, 2020, blog książkowy, Doktor Esperanto i język nadziei, esperanto, jedność, język esperanto, komunikacja, książki dla dzieci, książki o esperanto, literatura dziecięca, Mamania, Mara Rockliff, porozumienie, recenzent, recenzje książek, recenzje książkowe, Wydawnictwo Mamania, Zofia Raczek, Zosia Dzierżawska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja