Rozumiemy się bez słów – recenzja

Tytuł: ,,Rozumiemy się bez słów”

Autor: Katarzyna Radziwiłł

Ilustracje: Joanna Gębal

Wydawnictwo: Muchomor

Rok wydania: 2020

Objętość: chudzina  

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

Mowa jest najprostszym sposobem, żeby się ze sobą porozumieć. Czasami jednak nie mówimy w tym samym języku, co nasz rozmówca lub chcemy lepiej zrozumieć zwierzaka lub roślinę. Na co zwrócić uwagę w takim przypadku?

 

,,Rozumiemy się bez słów” to książka polskiej autorki Katarzyny Radziwiłł oraz ilustratorki Joanny Gębal, która traktuje o komunikacji w świecie przyrody. Na rozkładówkach w dużym formacie znajdziemy mnóstwo informacji o konkretnych gatunkach flory i fauny oraz o ich sposobach na porozumiewanie się. 

Będziemy podróżować po różnych częściach globu, żeby lepiej przyjrzeć się rozmaitym przedstawicielom owadów, ssaków czy ptaków. 

 

 

 

Czytelnik będzie miał okazję nie raz zdziwić się jak rozbudowana może być komunikacja nawet tych tylko milimetrowych stworzonek oraz… w jaki sposób ludzie zdołali ją odkryć! Oczywiście autorka zdecydowała się napisać o takich gatunkach, które od zawsze nas fascynują i o których możemy czytać dość często, np. mrówkach czy pszczołach. W książce jednak są też informacje, które zszokują niejednego dorosłego!

 

,,Rozmawianie” ze sobą kukurydzy przez wydawanie dźwięków(!) czy uderzanie w skorupkę piskląt tuż przed wykluciem, to doskonałe przykłady na to, jak wiele fascynujących szczegółów charakteryzuje każdy gatunek. Wrażenie może zrobić także tekst o świerszczach oraz o tym, że ,,nie wchodzą one sobie w paradę” i jednocześnie na łące gra tylko jeden osobnik. 

 

 

 

Rośliny komunikują się zazwyczaj, żeby się bronić, zwierzęta pokazują różne gesty lub wydają dźwięki, żeby chronić swoje terytorium. Często niektóre gatunki przybierają piękne barwy, żeby zostać zauważone przez przedstawiciela tego samego gatunku. Temat komunikacji to niezwykle ciekawe zagadnienie, które łączy nie tylko ludzi, ale cały świat zwierząt i roślin. 

 

Pokazanie go w książce ,,Rozumiemy się bez słów” inspiruje i wprawia w zachwyt. Razem z tą lekturą można przeprowadzić nie tylko ciekawe rozmowy, ale także bardzo interesujące warsztaty dla dzieci, które pozwolą uświadomić im jak ważne jest porozumiewanie się ze sobą. Im częściej będziemy dawać znać o swoich potrzebach lub emocjach, tym łatwiej nam oraz naszym bliskim będzie się ze sobą komunikować. 

 

Polecam ,,Rozumiemy się bez słów” wszystkim dzieciom powyżej 5. roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://www.muchomor.pl/pl/p/Rozumiemy-sie-bez-slow/232

 

 

Poprzedni wpis
Wirus i inne drobne ustrojstwa – recenzja
Następny wpis
Przekroje: owoce i warzywa – recenzja
Tags: +10, +11, +12, +13, +5, +6, +7, +8, +9, 2020, blog książkowy, blog o książkach dla dzieci, Joanna Gębal, Katarzyna Radziwiłł, komunikacja, książki dla dzieci, książki z ciekawostkami dla dzieci, Muchomor, porozumiewanie się, przyroda, recenzje książkowe, rośliny, Rozumiemy się bez słów, Świat przyrody, Wydawnictwo Muchomor, zwierzęta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja