Co zrobić z tą górą śmieci? – recenzja

Tytuł: ,,Co zrobić z tą górą śmieci?

Autorzy: Małgorzata Ogonowska, Artur Rogoś

Ilustracje: Maciek Blaźniak

Wydawnictwo: Adamada

Rok wydania: 2020

Objętość: chudzina 

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu 

Ocena ogólna:bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

Śmieci, plastik, ginące gatunki, zanieczyszczona woda – są sprawy, które już od dawna powinny nas zaalarmować ze względu na skalę w której występują. 

 

,,Co zrobić z tą górą śmieci?” jest kolejną książką, która porusza kwestie ekologiczne. Czym różni się jednak od innych o tej tematyce?

 

Już na początku warto wspomnieć, że Wydawnictwo Adamada postawiło  na polskich twórców. Autorami tej pozycji są Małgorzata Ogonowska oraz Artur Rogoś, a za ilustracje odpowiada Maciek Blaźniak. 

 

W przeciwieństwie do innych książek o ekologii dla dzieci, ta jest znacznie bardziej nastawiona na praktykę. W ogólnikach opowiada o problemach, ale przede wszystkim skupia się na rozwiązywaniu problemów wzmożonej produkcji śmieci. 

 

 

 

Mocną stroną jest także jej przekaz wizualny. Za pomocą dość prostego pomysłu na rozkładówki wypełnione śmieciami, które stopniowo znikają w miarę jak rośnie nasza wiedza na temat dbania o przyrodę, pokazują w jak prosty sposób możemy się przyczynić do ratowania planety. 

 

Co ważne, przykłady o których mówi się w książce, są skierowane do dzieci i to najczęściej ich się tyczą. 

 

,,Co zrobić z tą górą śmieci?” została podzielona według kilku ważnych zagadnień, które można na samym początku wyczytać z treści opublikowanego, fikcyjnego wycinka z gazety. Najważniejszymi działami jest ograniczanie konsumpcji, recykling, odnawianie, a przede wszystkim myślenie perspektywiczne. 

 

Wszystko zaczyna się od przyjęcia urodzinowego jednego z głównych bohaterów książki. Przy okazji tego wydarzenia pada wiele ważnych pytań – jak wybierać nowe prezenty, czy balony na przyjęciu są konieczne lub jak zaplanować listę zakupów, żeby zminimalizować zakupy. 

 

Autorzy proponują nawet gotowe rozwiązania, jak zrobienie konfetti z makulatury, podanie kompotu zamiast soku w kartonie czy zaproszenie gości online lub osoboście zamiast drukowania kartek. 

 

Wdrażanie ekologicznych rozwiązań do codzienności, może skutkować… ekobakcylem! Stopniowo coraz łatwiej wybierać rzeczy w sklepie, rezygnować z niepotrzebnych gadżetów reklamowych czy tworzyć ze starych rzeczy coś zupełnie nowego. 

 

 

 

 

Ta książka dla dzieci pokazuje entuzjazm jaki kryje się za byciem ekologicznym. Podsuwa różne pomysły, daje motywację i przede wszystkim oferuje proste pomysły od których można zacząć swoją przygodę z dbaniem o planetę! 

 

Polecam ją dzieciom powyżej 5. roku życia. 

 

 

Poprzedni wpis
Szybki przegląd nowości od Wydawnictwa Arti
Następny wpis
Poka i Mina – recenzja najnowszej serii od Wydawnictwa Dwie Siostry
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja