fbpx

Ratujmy zwierzęta – recenzja

Ratujmy zwierzęta – recenzja

Tytuł: ,,Ratujmy zwierzęta”

Autor: Jess French

Ilustracje: James Gilleard

Tłumaczenie: Sylwia Chojnacka

Wydawnictwo: Wilga

Rok wydania: 2019

Objętość: chudzina 

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją  , dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

Krytycznie zagrożony, zagrożony lub narażony – tymi kategoriami zostały przez autorkę Jess French opisane zwierzęta, będące bohaterami poniższej książki. 

 

,,Ratujmy zwierzęta” to pięknie wydana pozycja, która mówi o niezwykle ważnym temacie. 

 

 

 

Żyjemy coraz bardziej beztrosko. Z dala od natury i przyrody, nie zdajemy sobie sprawy, jak nasze codzienne wybory mają wpływ na to, co dzieje się ze środowiskiem. 

Zapominamy, że Ziemia nie jest niekończącym się źródłem zasobów. Kupujemy rzeczy, których nie potrzebujemy, włączamy do jadłospisu dania tylko dlatego, że są modne i ciekawe. 

Żyjemy, nie myśląc o tym, jak będzie wyglądała egzystencja za 10 lub więcej lat. 

Edukując dzieci już od najmłodszych lat zapewniamy przyszłość przede wszystkim im samym i być może chronimy je przed tym, co wydaje się nieodwracalne.

 

 

 

Książka taka jak ,,Ratujmy zwierzęta” w której doktor French scharakteryzowała ponad 30 różnych gatunków, które lada moment mogą zniknąć z powierzchni Ziemi, pozwala zdać sobie sprawę ze skali problemu. 

Jedynym sposobem, żeby odmienić ich los, a tym samym i nasz, jest nadać priorytet tej kwestii. Należy zrozumieć jak duże znaczenie ma dla każdego ekologia.

 

W jednym z mini rozdziałów, które podzielono według kontynentów, autorka pisze o niedźwiedziach polarnych:

,,W 2015 roku niemal dwieście krajów zawarło porozumienie paryskie, w którym zdeklarowało, że podejmie odpowiednie działania, aby zmniejszyć globalne ocieplenie. (…) Jeśli te piękne zwierzęta mają przetrwać, a ich młode dorosnąć i założyć swoje rodziny, wszystkie kraje muszą dotrzymać obietnicy”. Jess French, Ratujmy zwierzęta, str. 44

 

 

 

Książka podaje proste pomysły, co może zrobić każdy z nas, jeżeli także chce przyczynić się do ochrony zwierząt, bo jeśli mamy coś zmienić – należy zacząć przede wszystkim od siebie i swoich bliskich. 

To pięknie wydana książka, która choć nie jest idealna, niesie ze sobą bardzo ważny przekaz. Jej niewątpliwą wartością są także ilustracje, którym w niezwykle – jak na tego typu pozycję – emocjonalny sposób, udało się uchwycić charakter opisywanych zwierząt. 

 

Polecam ją wszystkim czytelnikom powyżej 4. roku życia. 

Link do strony Wydawnictwa: https://www.gwfoksal.pl/ratujmy-zwierzeta-jess-french-sku7765eeca37186ad2fac9.html

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
1 Comment
  • W niedalekiej przyszłości kupię książeczkę, ale synek musi jeszcze trochę podrosnąć 🙂 Chociaż ilustracje z pewnością by go zainteresowały. Uwielbia zwierzaki 🙂

    12 stycznia 2020 at 19:39

Post a Comment