fbpx

Ratujmy Ziemię. Wielka księga zabaw – recenzja przedpremierowa!

Ratujmy Ziemię. Wielka księga zabaw – recenzja przedpremierowa!

Tytuł: ,,Ratujmy Ziemię. Wielka księga zabaw”

Autor: Gaëlle Bouttier-Guérive

Ilustracje: Gwé

Tłumaczenie: Maciej Falski

Wydawnictwo: Egmont

Rok wydania: 2019

Objętość:  chudzina

Dla kogo: dla najmłodszych , dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna:  wybitna

 

 

Recenzja:

Ostatnio coraz częściej mówi się o edukacji dzieci w kwestii ekologii. Powstają książki drukowane na papierze pochodzącym z odzysku (np. ,,Moja mała myszka”), pokazuje się na przykładach, jak łatwo można zaszkodzić zwierzętom (np. ,,W Robaczkowie”  lub ,,Orka w wannie” ), pokazuje się, że dobrze jest być ,,eko” (np. ,,Gdzieś daleko. Bajka eko” lub ,,Zwierzokracja”) czy opisywane są losy gatunków, które nie przetrwały działalności człowieka (np. ,,Zwierzęta, które zniknęły. Atlas stworzeń wymarłych”).

 

Mimo wielu naprawdę ciekawych pozycji, nie spotkałam się jednak do tej pory z książką typowo aktywizującą dzieci do działań ekologicznych.

,,Ratujmy Ziemię. Wielka księga zabaw” jest moim ostatnim odkryciem i w tej recenzji opowiem na czym polega jej fenomen.

 

 

 

Została wydana w ramach serii Edukacyjny Egmont i cyklu Ekologia. To pierwsza taka pozycja Wydawnictwa, ale mam przeczucie, że nie ostatnia.

 

Łączy one ze sobą formę tradycyjnej książki, ale zarazem zawiera wiele elementów, które kojarzą się np. z grami planszowymi lub zabawkami.

Można ją także określić jako lekturę z okienkami lub pozycję interaktywną.

 

Twórcy książki, czyli autor Gaëlle Bouttier-Guérive oraz ilustrator Gwé inspirowali się w swojej pracy działaniami światowej organizacji WWF. Artyści stworzyli ją poniekąd na kilku filarach, na których funkcjonuje także organizacja, czyli skupiając się na ochronie oceanów, zachęcaniu do dbania o klimat i energię, trosce o dziką przyrodę i lasy oraz promowaniu wytwórców żywności szanujących przyrodę.

 

 

 

 

,,Ratujmy Ziemię. Wielka księga zabaw”  zawiera grę planszową, którą można pomyślnie przejść tylko pod warunkiem, że będzie się postępować zgodnie z zasadami dbania o środowisko. Przykładowo, jeżeli stanie się na polu, gdzie codziennie chce się jeść mięso – należy cofnąć się o jedną kratkę, ale jeżeli będzie to pole z zabawą bez telewizora, można ruszyć się do przodu.

 

Oprócz gry, w książce jest kilka rozkładówek ze wspomnianymi już wcześniej okienkami. Mamy rozdział z zagadnieniami typu ,,prawda czy fałsz”, gdzie samodzielnie należy ocenić, co jest właściwe, a później można podejrzeć odpowiedź odchylając kartonik.

 

Jest rozdział o byciu ekoogrodnikiem, wybieraniu dobrych produktów spożywczych czy oszczędzaniu energii w ramach własnego domu.

 

 

 

 

Najbardziej urzekła mnie jednak rozkładówka z kosztami na śmieci, które są podzielone tematycznie, według przeznaczenia. Dziecko dzięki okienkom, może otworzyć każde z tych pojemników i zobaczyć, co jest w środku. Uczy się w ten sposób jak segregować odpady.

 

Na koniec czeka na czytelnika także test, który sprawdzi w jakim stopniu stosuje się on do zasad ekologii.

 

,,Ratujmy Ziemię. Wielka księga zabaw” to jedna z ciekawszych książek uświadamiających najmłodszych o dbaniu o przyrodę, jakie ostatnio miałam w rękach.

 

Polecam ją jako lekturę obowiązkową dzieciom i rodzicom już od 3. roku życia.

 

Link do strony wydawnictwa: https://egmont.pl/Ratujmy-Ziemie.-Wielka-ksiega-zabaw,15984671,p.html#product-reviews

PREMIERA: 24.04.2019

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment