Basia. Wielka księga o uczuciach + gra planszowa – recenzja przedpremierowa

Znacie Basię? Seria wychodzi systematycznie już od kilkunastu lat, a od czasu swojej pierwszej premiery wciąż jest aktualna i historie o niej niezmiennie się powiększają.

Dzisiaj chciałabym opowiedzieć też nie o jednym, ale o dwóch tytułach, które ukazały się nakładem Wydawnictwa Harper Kids oraz Egmont. ,,Basia. Wielka księga o uczuciach” jest nowością i zarazem zbiorem krótkich opowiadań oraz punktów widzenia samej Basi i bliskich jej osób. Druga pozycja to… gra! ,,Basia w zoo” to prosta i intuicyjna planszówki z kartonowymi kafelkami, która pomaga opanować znajomość różnych zwierzaków. 

Tytuł: Basia. Wielka księga o uczuciach

Seria: Basia

Autorka: Zofia Stanecka

Ilustracje: Marianna Oklejak

Wydawnictwo: Harper Kids

Rok wydania: 2021

Objętość: więcej niż sto

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Zacznę od książki, ponieważ muszę się do czegoś przyznać. Kiedy tylko ukazuje się nowa Basia i widzę, że jest to zbiór opisywany ,,Wielka księga o…”, obiecuję sobie, że trafi on do mojej biblioteczki. Te bardziej pokaźne pozycje z tej serii to nie tylko ogrom inspiracji i mądrości dla najmłodszych czytelników, ale i gwarancja długiej oraz angażującej lektury na wiele wieczorów. 

Na stronie tutaj pojawiły się już recenzje np. ,,Basia. Wielka księga przedszkolaczy ,,Basia. Wielka księga pytań. Najnowsza z nich ma też potencjał stać się tą najważniejszą. 

,,Basia. Wielka księga o uczuciach” po krótkim wstępie o sfrustrowanej przedszkolaczce Basi, autorka Zofia Stanecka przedstawia nam cały wachlarz rozmaitych emocji. Mamy wątki dotyczące współczucia, rozczarowania, strachu czy złości. Mamy także pełen pakiet pozytywnych uczuć – nadziei, odwagi, dumy oraz satysfakcji. Pojawiają się i historie, i wrażenia dotyczące nudy lub nawet nielubienia. 

Niektóre emocje wymagają uzupełnienia, dlatego podsuwane są pomysły jak radzić sobie z poszczególnymi stanami, Misiek Zdzisiek dzieli się swoimi złotymi myślami, a  Basia mówi wierszem, żeby poradzić sobie ze złością. 

,,Basia. Wielka księga o uczuciach” to książka, którą można stosować na wyrywki lub czytać od deski do deski. To swego rodzaju kompendium o emocjach, napisane w bardzo przyjemny sposób – ze zwrotami akcji, ulubionymi bohaterami i kwiecistym językiem, którego po prostu nie da się nie lubić. 

Polecam tę pozycję dzieciom powyżej 4 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://egmont.pl/Basia.-Wielka-ksiega-o-uczuciach,48812046,p.html

Oficjalna premiera: 14.04.2021 roku

Tytuł: Basia w zoo. Gra planszowa

Seria: Basia

Autor: Tom Delme

Ilustracje: Marianna Oklejak

Wydawnictwo: Egmont

Rok wydania: 2021

Liczba graczy: 2-4 osób

Czas gry: około 15 minut

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Gry na podstawie książek (szczególnie tak popularnych) zawsze są świetnym pomysłem. Dzieci mogąc doświadczać uniwersum swoich ulubionych bohaterów poza główną fabułą, chętniej będą wracać do lektury. 

,,Basia w zoo” jest w dodatku bardzo ładnie wydaną grą, z 36 kafelkami zwierząt, 8 żetonami postaci oraz prostą w zrozumieniu instrukcją. Zadaniem graczy jest zrobić zdjęcia jak największej liczbie zwierząt, ale w taki sposób, żeby nie sfotografować dwa razy tego samego gatunku lub, aby nie pojawiło się więcej niż trzy razy to samo tło. 

Jest to więc swego rodzaju bardziej zaawansowana i angażująca wersja gry, którą wszyscy znają, czyli memory. Myślę jednak, że ten drobny wątek fabularny oraz obecność Basi i jej bliskich pozwoli chętniej sięgać po tego rodzaju produkcję. 

Co więcej, pozycja oferuje aż trzy poziomy zabawy. Im bardziej zaawansowani są uczestnicy, tym bardziej można próbować skomplikowanego wariantu. Ten aspekt sprawia także, że ,,Basia w zoo” to gra uniwersalna, z której mogą korzystać całe rodziny! 

Polecam ją wszystkim powyżej 4 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://egmont.pl/Basia-w-zoo.-Gra-planszowa,49164290,p.html

 

Poprzedni wpis
KSIĄŻKI Z PRZYSZŁOŚCI CZ. 38
Następny wpis
Staś na tropie. Moja aktorska przygoda – recenzja
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja