fbpx

Basia. Wielka księga przedszkola – recenzja

Basia. Wielka księga przedszkola – recenzja

Tytuł: ,,Basia. Wielka księga przedszkola”

Seria: Basia

Autor: Zofia Stanecka

Ilustracje: Marianna Oklejak

Wydawnictwo: Egmont

Rok wydania: 2020

Objętość: więcej niż sto

Dla kogo: dla najmłodszych , dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

Na początku prawie zawsze jest ciężko. Rozstania bywają bolesne nie tylko dla dzieci, ale także dla rodziców (a dzieci przecież też potrafią to wyczuć). Książki takie jak ta, pozwalają lepiej oswoić się z myślą o pierwszym dniu w przedszkolu, a następnie mniej bezboleśnie przejść adaptację. 

Bohaterkę Basię z pewnością już znacie. Powstało wiele książek z jej udziałem. Jedna z nich – ,,Basia i przedszkole jest nawet poświęcona kilku wątkom z tego ważnego wydarzenia z życia dziecka.

 

,,Basia. Wielka księga przedszkola” ostatnia nowość, to jednak nie tylko kolejne opowieści z dziewczynką, ale również inny format, bohaterowie, chronologia i dużo dodatkowej treści. 

 

 

 

Książka została podzielona na cztery części, zgodnie z porami roku. Rozpoczyna się na początku jesieni, kiedy Basia pierwszy raz przekracza próg przedszkola. Na początku jest bardzo podekscytowana, później trochę się boi, ale finalnie zupełnie przekonuje się do nowego miejsca – istny, emocjonalny rollercoaster!

 

Dziewczynka dostaje swój symbol – uśmiechniętego pieska oraz powoli poznaje inne dzieci. Zachowanie niektórych wywołuje u niej zdziwienie, inne dzieci ją drażnią, a są też takie, które podziwia lub te, które bardzo lubi. 

Każdy dzień w przedszkolu to nowe wyzwania, niespodzianki i wielkie emocje. Dzieci wybiorą się na wycieczkę do strażaków, będą czekać na śnieg, zbierać kasztany w parku czy dobrze się bawić przy dźwiękach muzyki.

 

Dodatkowo niektóre fragmenty opowieści zostały uzupełnione rozkładówkami, które pomagają samodzielnie wykonać ćwiczenie z przedszkola Basi. Za pomocą książki można przygotować swoją własną marzannę (której później oczywiście nie będzie wolno utopić w rzece – ze względów ekologicznych), zrobić pieska z kasztanów czy wykonać własny wiatraczek.

 

Opowieści są bardzo różnorodne i choć wielokrotnie pojawiają się w nich sprzeczne emocje (tak jak w codziennym życiu), to finalnie pozostawiają w każdym czytelniku same miłe wrażenia. 

 

 

 

 

Ilustracje w ciepłych kolorach i z charakterystycznymi czerwonymi konturami potęgują efekt poczucia bezpieczeństwa i sprawiają, że dzieci uwielbiają sięgać po serię z Basią. 

Polecam ,,Basia. Wielka księga przedszkola” wszystkim maluchom już powyżej 3. roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://egmont.pl/Basia.-Wielka-ksiega-przedszkola,24352780,p.html

 

 

Podziel się
Bajkochłonka

Post a Comment