fbpx

Czarna książka kolorów – recenzja

Czarna książka kolorów – recenzja

Tytuł: ,,Czarna książka kolorów”

Autor: Menena Cottin

Ilustracje: Rosana Faria

Tłumaczenie: Marta Jordan

Wydawnictwo: Widnokrąg

Rok wydania: 2020 (dodruk)

Objętość: chudzina 

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumiejądla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: wybitna

 

 

Recenzja:

Ta książka zachwyciła mnie już dawno temu. Podchodzi do kwestii kolorów w sposób nieszablonowy i rozwijający. Jest godna uwagi nie tylko ze względu na nietypowe postrzeganie barw, ale także, a może i przede wszystkim, ze względu na umiejętność uwrażliwiania czytelnika i poszerzania jego horyzontów. 

 

 

,,Czarna książka kolorów” w 2007 roku zdobyła nagrodę Bologna Ragazzi Award w kategorii Nowe Horyzonty na jednym z najważniejszych festiwali książek dla dzieci.

Jej autorką jest Menena Cottin, a za warstwę wizualną odpowiada Rosana Faria. Książka ukazała się w Polsce dzięki staraniom Wydawnictwa Widnokrąg. 

 

Być może na początku zaskoczy Was to, że książka o kolorach jest niemal w całości… czarna. Począwszy od okładki, po strony, a nawet nadrukowane na niej obrazki. 

Jej sekret wyjaśni się już po przeczytaniu pierwszego zdania. Dzięki tej książce mamy szansę poznać świat z punktu widzenia Tomka, który opisuje kolory, używając porównań do tekstury, smaku lub zapachu.

 

Dla osób niewidomych żółty, niebieski czy zielony są abstrakcyjnymi pojęciami i nic nie znaczą. Zdanie, że widziałam dzisiaj bukiet czerwonych kwiatów, niewiele powie komuś, kto nigdy nie poznał różnicy pomiędzy barwami.

 

 

 

Książka pomaga zrozumieć jak wygląda świat z perspektywy osoby niewidomej, jednocześnie uświadamiając czytelnika, że ta rzeczywistość także może być różnorodna i niezwykle ciekawa. To, że do jej opisywania nie używa się oczu, oznacza jedynie, że pozostałe zmysły działają dużo bardziej intensywnie!

 

Pozycja oprócz zdań opisujących kolory, zawiera także zdania przełożone na alfabet Braille’a oraz ilustracje naniesione na papier wyczuwalnym pod opuszkami palców i błyszczącym w świetle lakierem. 

Dzieci dotykając obrazków mogą wyobrażać sobie w jaki sposób kolory ,,widzą” osoby niewidome. 

 

Na końcu książki znajduje się także rozpisany alfabet Braille’a. Można spróbować się go nauczyć, ale będzie to z pewnością bardzo duże wyzwanie!

 

 

 

 

,,Czarna książka kolorów” to poetycka i piękna opowieść o kolorach opowiedzianych z innej perspektywy. To także ważna lektura ze względu na podkreślenie różnorodności ludzi i dostrzeżenia ich potrzeb.

Polecam ją dzieciom powyżej 4. roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: http://www.wydawnictwo-widnokrag.pl/produkt/czarna_ksiazka_kolorow/

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment