Basia. Wielka księga pytań – recenzja

Tytuł: ,,Basia. Wielka księga pytań”

Seria: Basia

Autor: Zofia Stanecka

Ilustracje: Marianna Oklejak

Wydawnictwo: Egmont

Rok wydania: 2019

Objętość: więcej niż sto

Dla kogo: dla najmłodszych , dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

 

Recenzja:

Ostatnio pisałam o bardzo ważnej książce z serii ,,Basia”, ale w tym miesiącu miała premierę jeszcze jedna pozycja o tej małej i rezolutnej kilkulatce.

 

,,Basia. Wielka księga pytań” to zbiór mini opowiadań, często powiązanych ze sobą linią fabularną, w których motywem przewodnim są poruszane przez dziewczynkę zagadnienia.

 

 

 

 

Pytania, które zadaje Basia są rozmaite, począwszy od takich bardziej przyziemnych związanych z codziennym, domowym funkcjonowaniem po te niezwykle poważne i trudne do prostego wyjaśnienia.

 

Książka została podzielona na 4 główne rozdziały i wiele podrozdziałów. Posegregowane one zostały ze względu na stopień skomplikowania, tematykę lub po prostu miejsce, gdzie zostają zadane.

 

Basia o to, co ją nurtuje pyta przede wszystkim mamę i tatę, ale chętnie odpowiadają jej także starszy brat Janek czy ogólnie – osoby, które spotyka na swojej drodze.

 

 

 

 

 

 

Z książki młody czytelnik może dowiedzieć się skąd biorą się bączki, katar czy bałagan. Usłyszą po co rodzą się dzieci, kim można zostać, jak się dorośnie oraz dlaczego dorośli mówią brzydkie słowa.

 

,,Basia. Wielka księga pytań” w dużej mierze jest poświęcona także ważnym rozmowom na temat zwierząt. Dzięki mówieniu o takich kwestiach, jak zachowanie wobec pupili, pochodzenie skorupy żółwi czy psi język, dzieci uczą się empatii i szacunku do wszystkich stworzeń.

 

Książka jest bogato ilustrowana, a każde pytanie Basi jest wkomponowane w mini scenkę rodzajową, dzięki czemu nie odczuwa się moralizatorskiego tonu narratora. Co więcej, często bardzo trudne kwestie autorka tłumaczy w sposób prosty i przyjazny dla dziecka. Podaje wiele przykładów i nawiązań, dzięki którym łatwo wyobrazić sobie to, o czym akurat jest mowa w tekście.

 

Książka ma inny format od standardowej serii o ,,Basi”. Jest rozmiaru A4, ma także twardą oprawę oraz ponad 100 stron zawartości.

 

,,Basia. Wielka księga pytań” to zachęta do zadawania pytań. Dzieci często powinny dzielić się wątpliwościami ze swoimi rodzicami oraz szukać u nich odpowiedzi na interesujące je tematy. Dzięki czemu mogą się rozwijać i zdobywać nową wiedzę.

 

Polecam tę książkę maluchom powyżej 3. roku życia.

 

Link do strony wydawnictwa: https://egmont.pl/Basia.-Wielka-ksiega-pytan,15984649,p.html

 

 

Poprzedni wpis
Futura Nostalgia. Część 2 – recenzja
Następny wpis
Trzmielowy jeździec – recenzja
Tags: +3, +4, +5, +6, +7, +8, 2019, Basia, Basia. Wielka księga pytań, Egmont, Egmont Polska, książka dla przedszkolaka, książka z ciekawostkami, książki dla dzieci, książki dla dzieci które zadają dużo pytań, książki o Basi, literatura dziecięca, Marianna Oklejak, nowość książkowa, pytania, recenzje książek dla dzieci, Wydawnictwo Egmont, Wydawnictwo Egmont Polska, Zofia Stanecka

1 komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja