fbpx

Basia i śmieci – recenzja

Basia i śmieci – recenzja

Tytuł: ,,Basia i śmieci”

Seria: Basia

Autor: Zofia Stanecka

Ilustracje: Marianna Oklejak

Wydawnictwo: Egmont

Rok wydania: 2019

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

Basia to jedna z bardziej rozpoznawalnych bohaterek polskiej literatury dla dzieci. Jej przygody śledzi wiele maluchów w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Ostatnio można je było nawet oglądać na ekranie kinowym, przy okazji filmu ,,Basia 2”.

 

Na stronie można także zajrzeć do recenzji ,,Basia i przedszkole, gdzie dziewczynka rozpoczyna swoją nową, wielką przygodę.

 

 

 

,,Basia i śmieci” jest najnowszym tytułem z tej serii. W mojej ocenie niezwykle ważnym i potrzebnym w edukacji najmłodszych.

 

Traktuje on przede wszystkim o ekologii. Zwraca uwagę na kwestie śmieci oraz tego, co się z nimi dzieje, kiedy pozostawiamy je w koszu. Podkreśla, jak ważna jest segregacja odpadów i zmniejszanie ich ilości w ramach naszych domowych gospodarstw.

 

Basia pewnego dnia jest bardzo zmartwiona, kiedy mama odbiera ją z przedszkola. Zapytana co się stało, zaczyna opowiadać historię, którą usłyszała od koleżanki. Dowiedziała się, że wieloryby, które zjedzą plastikową torebkę umierają. Co gorsza, mama Basi właśnie niesienie taką reklamówkę ze sobą.

 

Wspólnie ustalają, że ograniczą ich używanie, a zamiast nich, będą korzystać z materiałowych toreb. Cała rodzina wspólnie angażuje się w porządki, szycie i segregację, a fabuła książki ma uroczy finał podczas Dnia Ziemi. Basia dostaje tam w zamian za przyniesioną makulaturę sadzonkę dębu i postanawia nazwać go swoim imieniem.

 

 

 

 

 

 

,,Basia i śmieci” została napisana w taki sposób, żeby powiązać problematykę książki z emocjami dziecka. Basia choć nie widzi śmierci wielorybów, realnie przeżywa ich tragedię. Czuje się odpowiedzialna i wierzy w to, że ma szansę wpłynąć na poprawę ich losu.

 

To ważna lekcja dla każdego dziecka. Sugerując maluchom jak ważna jest ekologia, uczymy ich dobrych nawyków.

 

Autorki ,,Basi” wychodzą na przeciw współczesnym potrzebom rodziców i za pomocą zgrabnych i mądrych historyjek, pomagają na przykładzie rezolutnej i dobrodusznej dziewczynki pokazać dobre wzorce zachowań.

 

Polecam ,,Basię i śmieci” jako lekturę obowiązkową w każdym domu, gdzie są małe i ciekawe świata dzieci.

 

Link do strony wydawnictwa: https://egmont.pl/Basia-i-smieci,15984650,p.html

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment