Śmieci – Jak uniknąć śmieciowej katastrofy? – recenzja

Tytuł: Śmieci – Jak uniknąć śmieciowej katastrofy? Edukacyjna książka ekologiczna dla dzieci

Autor: Gerda Raidt

Ilustracje: Gerda Raidt

Tłumaczenie: Katarzyna Łakomik

Wydawnictwo: Babaryba

Rok wydania: 2019

Objętość:  chudzina

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: wybitna

 

Recenzja:

Należy doceniać pomysły, które są realizowane od początku do końca. Dokładnie tak jak w przypadku książki ,,Śmieci – Jak uniknąć śmieciowej katastrofy? Edukacyjna książka ekologiczna dla dzieci” Wydawnictwa Babaryba, która oprócz tego, że mówi o szalenie ważnym temacie, to także wydrukowano ją na papierze m.in.pochodzącym z recyklingu.

Jej autorką jest Gerda Raidt, która lwią część swoich książek poświęca edukowaniu najmłodszych, żeby świat na którym żyją, stawał się coraz lepszy i coraz bardziej przyjazny dla następnych pokoleń. 

To już kolejna książka wspomagająca edukację ekologiczną, która ukazała się jesienią sumptem Wydawnictwa Babaryba. O wcześniejszej – ,,Plastik fantastik? także mogliście przeczytać na moim blogu. 

,,Śmieci” jest bardziej ogólną pozycją, która nie ogranicza się do tematu plastiku, ale bardzo sumiennie opisuje różne dziedziny, które są związane z odpadami.

Jak się okazuje, z tymi śmieciami jest naprawdę bardzo dużo zachodu. Wielu ludzi nie wyobraża sobie nawet, jak przez wiele etapów musi przejść chociażby niewielka butelka, żeby maszyny oraz ludzie mogli zminimalizować jej istnienie. Nie wszystkie śmieci da się poddać recyklingowi lub zniszczyć. Niektóre po prostu muszą zostać ukryte głęboko pod ziemią, a nam pozostaje mieć nadzieję, że nie przedostaną się do wód gruntowych. 

Książka to ogólnie próba zdefiniowana tego, czym są śmieci. Jak wynika z rozważań autorki, to co dla jednego jest bezwartościowym przedmiotem, dla kogoś innego może być wyjątkowym i przydatnym znaleziskiem.

Ogólnie w kwestii śmieci (co może wydawać się jednak trochę nietypowe) bardzo ważna jest kreatywność. Dawanie drugiego życia przedmiotom nie tylko pozwala oszczędzać pieniądze, ale także przyczynia się do zmniejszonej produkcji kolejnych i kolejnych rzeczy, które prędzej czy później będą musiały trafić na wysypisko. 

Książka to bogato ilustrowany przewodnik po świecie odpadów, w którym nie brak ciekawych anegdot związanych ze znanymi osobami, prawem lub sztuką, które nawiązują do świata ekologii. 

Nie brakuje w niej także praktycznego spojrzenia na ten temat. Omawia się w niej drogę ścieków czy opisuje segregację śmieci. 

Bardzo ciekawa jest także sama myśl przewodnia, na której kanwie wydawać by się mogło, autorka zbudowała całą opowieść. Uważa ona, że to głównie dzieci są odpowiedzialne za wynoszenie śmieci w domach, dlatego im produkuje się ich mniej w rodzinie – tym rzadziej trzeba będzie je wynosić. Ten zabawowy akcent daje nadzieję i siłę młodym pokoleniom, że zdecydowanie jest jeszcze możliwość na zmianę świadomości wielu ludzi.

Niezwykle polecam ,,Śmieci” jako książkę, która nie tylko walczy z postawą konsumpcjonizmu, ale także ze względu na promowany w niej ruch zero waste oraz wyczerpujący, a zarazem bardzo ciekawy obraz świata odpadków.

Będzie idealna dla dzieci powyżej 4. roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://babaryba.pl/Smieci-Jak-uniknac-smieciowej-katastrofy-edukacyjna-ksiazka-ekologiczna-dla-dzieci-Gerda-Raidt

 


Poprzedni wpis
KSIĄŻKI Z PRZYSZŁOŚCI CZ.21
Następny wpis
Zaginiona wyspa – recenzja książki dla dzieci
Tags: +10, +11, +12, +4, +5, +6, +7, +8, +9, 2019, Babaryba, blog książkowy, ekologia, Gerda Raidt, Katarzyna Łakomik, konsumpcjonizm, książki dla dzieci, książki ekologiczne dla dzieci, książki o śmieciach, odpadki, plastik, recenzje książek dla dzieci, segregowanie śmieci, śmieci, Śmieci - Jak uniknąć śmieciowej katastrofy? Edukacyjna książka ekologiczna dla dzieci, śmieci książka, Wydawnictwo Babaryba, zero waste

4 komentarze. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja