Plastik fantastik? – recenzja

Tytuł: ,,Plastik fantastik?”

Autor: Eun-Ju Kim

Ilustracje: Ji-Won Lee

Tłumaczenie: Marta Tychmanowicz

Wydawnictwo: Babaryba

Rok wydania: 2019

Objętość:  chudzina

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: wybitna

 

 

 

Recenzja:

Jak zainteresować najmłodszych tematem ekologii? Należy już na samym początku przyciągnąć ich uwagę dobrą i ciekawą historią.

 

Dokładnie tak zrobił autor książki ,,Plastik fantastik?”, koreański pisarz Eun-Ju Kim. W tytule nawiązującym do słynnej popowej piosenki ujęto cały przekaz jego ważnego komunikatu. Z jednej strony zwrócono uwagę jak istotną rolę pełni plastik w naszym życiu, a z drugiej zasugerowano, że jego obecność ma także pewne konsekwencje. 

 

 

 

Książka rozpoczyna się ciekawostką z 1992 roku, kiedy to pewien transportowiec na skutek sztormu utracił kilka kontenerów. W jednym z nich były plastikowe zabawki, które później odnajdywano na całym świecie. 

 

Autor wymienia wiele pozytywnych cech plastiku. Przekonuje, że za sprawą jego lekkiej wagi, łatwo go transportować. Zwraca uwagę, że nie straszny mu upływ czasu, a dzięki temu, że jest giętki – nie tłucze się i można go formować w różne kształty.

W książce można znaleźć bardzo czytelny i łatwy do zrozumienia schemat jego powstawania. Dowiedzieć się z czego jest wytwarzany, kiedy po raz pierwszy został wykorzystany i do jakich celów oraz dlaczego nie każdy plastikowy przedmiot może zostać poddany recyklingowi. 

 

Bowiem cały szkopuł tej pozycji tkwi właśnie w zwróceniu uwagi na ALE. Okazuje się, że tych ,,ale” jest całkiem sporo. Przede wszystkim zużywamy ogromne ilości plastiku (w książce podane są informacje statystyczne, które uświadamiają skale problemu). Oceany są zanieczyszczone, przez co wiele zwierząt ginie. 

 

Ludzie przestali panować nad plastikowymi odpadami, a jedyne co każdy może zrobić, to spróbować go ograniczyć.

 

 

 

 

Nauka myślenia o planecie powinna zaczynać się jak najwcześniej, dlatego takie książki jak ,,Plastik fantastik?” uważam za szalenie istotne. Pomagają one nie tylko zrozumieć, jak duże znaczenie mają wyuczone i zdrowe nawyki, ale także dają szansę na zastanowienie, co można zrobić, żeby być bardziej świadomym konsumentem.

 

Książka przy tym jest bardzo ładna pod względem estetycznym. Ji-Won Lee podszedł do temu z technicznym zacięciem – niektóre rozkładówki wyglądają jak makiety, które fantastycznie wpisują się w zobrazowanie tematu.

 

Czytając ,,Plastik fantastik?” można także zabawić się w liczenie kaczuszek, które ilustrator porozrzucał po całej książce.

 

Niezwykle polecam ten tytuł wszystkim dzieciom powyżej 4. roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://babaryba.pl/Plastik-fantastik-edukacyjna-ksiazka-ekologiczna-dla-dzieci-o-plastiku-smieciach-i-recyklingu

 

 

Poprzedni wpis
Niezbędnik każdej dziewczyny. Jak ogarnąć dojrzewanie – recenzja
Następny wpis
Czas żurawi – recenzja
Tags: +10, +4, +5, +6, +7, +8, +9, 2019, Babaryba, ekologia, Eun-Ju Kim, jak być ekologicznym, Ji-Won Lee, książki o ekologii dla dzieci, Marta Tychmanowicz, natura, picturebook, plastik, Plastik fantastik?, przyroda, recenzent książkowy, recenzje książek dla dzieci, środowisko, Wydawnictwo Babaryba, zanieczyszczenia

2 komentarze. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja