Niezbędnik każdej dziewczyny. Jak ogarnąć dojrzewanie – recenzja

Tytuł: ,,Niezbędnik każdej dziewczyny. Jak ogarnąć dojrzewanie”

Autor: Anita Naik

Ilustracje: Sarah Horne

Tłumaczenie: Patrycja Zarawska

Wydawnictwo: Debit

Rok wydania: 2019

Objętość:  chudzina

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: wybitna

 

 

 

Recenzja:

Wydawnictwo Debit ma smykałkę do bardzo udanego edukowania dzieci w kwestii ich seksualności. Jakiś czas temu pojawiła się książka ,,Kacper dorasta, a teraz przyszła pora na kolejne dwie nowości, które odpowiedzą na absolutnie KAŻDĄ wątpliwość, dotyczącą dojrzewania.

 

W skład najnowszej serii wchodzi ,,Niezbędnik każdej dziewczyny. Jak ogarnąć dojrzewanie” oraz ,,Niezbędnik każdego chłopaka. Jak ogarnąć dojrzewanie”. W tym wpisie zrecenzuję pierwszą z nich, a niedługo na stronie powrócę także do kolejnej.

 

 

 

Co ciekawe, książki te mają dwóch innych autorów. Co wydaje się całkiem logiczne, biorąc pod uwagę, że część poświęconą dziewczynom napisała kobieta, a tą o chłopcach przygotował mężczyzna. 

 

Anita Naik jest przede wszystkim dziennikarką. Pracowała przy wielu najpopularniejszych magazynach i zajmuje się również social mediami. Jej doświadczenie widać w książce. Porusza każdy aspekt dojrzewania z dziennikarską precyzją, bez oporów zagłębiając się w niego i starając prześwietlić go na wylot. 

 

,,Niezbędnik każdej dziewczyny. Jak ogarnąć dojrzewanie” rozpoczyna się od tego, czym w ogóle jest dojrzewanie. 

 

 

 

Autorka prezentuje tu bardzo otwartą postawę, pisząc, że ciało zmienia się, aby kobieta mogła rodzić dzieci, ale w rzeczywistości wcale nie musi tego robić. To do niej należy ta decyzja i predyspozycje biologiczne nie mają tutaj takiego wielkiego znaczenia.

 

Zaciera także ślad po nieprzyjemnych, ale ważnych kwestiach związanych z dojrzewaniem, jak np. pojawianie się pryszczy czy obfite pocenie – na plusy takiego stanu rzeczy. Wielokrotnie podkreśla, że zamiana w kobietę jest naturalna i przede wszystkim fascynująca. 

 

8 lat to wiek w którym powoli dziewczynki zaczynają się zmieniać. Już od rozpoczęcia nauki w szkole powinny więc wiedzieć, czym są hormony i jak wpływają na ludzi, dlaczego nie należy być przerażonym włosami na ciele oraz dlaczego warto zdrowo się odżywiać i uprawiać sport. 

 

 

 

,,Niezbędnik każdej dziewczyny. Jak ogarnąć dojrzewanie” to jednak także tematy czasami (niepotrzebnie) kontrowersyjne. Została w książce w bardzo ciekawy sposób poruszona kwestia piersi, opisane narządy płciowe (a nie tylko rozrodcze) oraz czym jest seks.

 

Ogromny plus ta pozycja dostaje także za opisanie dojrzewania u chłopców (w części dla dziewczyn!), ich kompleksów i zmartwień oraz ogólnej potrzeby prywatności.

 

,,Niezbędnik każdej dziewczyny. Jak ogarnąć dojrzewanie”  to bardzo udana książka, która powinna być lekturą obowiązkową w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Motywuje do rozmowy, udowadnia, że dojrzewanie jest NORMALNE, a przede wszystkim uświadamia dzieci, co uczy ich podejmować odpowiedzialne decyzje za siebie i otwarcie mówić o swoich problemach.

 

Bardzo ją polecam!

 

Link do strony Wydawnictwa: https://wydawnictwo-debit.pl/produkt/niezbednik-kazdej-dziewczyny-jak-ogarnac-dojrzewanie

 

 

 

Poprzedni wpis
Sto porad dla kłamczuchów – recenzja
Następny wpis
Plastik fantastik? – recenzja
Tags: +10, +11, +12, +7, +8, +9, 2019, Anita Naik, ciało, Debit, dojrzewanie, emocje, Jak ogarnąć dojrzewanie, książki dla dzieci, książki dla dzieci o dojrzewaniu, książki dla dzieci o zmianach, książki o pierwszej miesiączce, książki przygotowujące do pierwszej miesiączki, literatura dziecięca, Niezbędnik każdej dziewczyny, Niezbędnik każdej dziewczyny. Jak ogarnąć dojrzewanie, okres, Patrycja Zarawska, pokwitanie, recenzje książkowe, Sarah Horne, seks, seksualność, ważne książki dla dzieci, Wydawnictwo Debit

1 komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja