Niezbędnik każdej dziewczyny. Jak ogarnąć dojrzewanie – recenzja

Tytuł: ,,Niezbędnik każdej dziewczyny. Jak ogarnąć dojrzewanie”

Autor: Anita Naik

Ilustracje: Sarah Horne

Tłumaczenie: Patrycja Zarawska

Wydawnictwo: Debit

Rok wydania: 2019

Objętość:  chudzina

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: wybitna

 

 

 

Recenzja:

Wydawnictwo Debit ma smykałkę do bardzo udanego edukowania dzieci w kwestii ich seksualności. Jakiś czas temu pojawiła się książka ,,Kacper dorasta, a teraz przyszła pora na kolejne dwie nowości, które odpowiedzą na absolutnie KAŻDĄ wątpliwość, dotyczącą dojrzewania.

 

W skład najnowszej serii wchodzi ,,Niezbędnik każdej dziewczyny. Jak ogarnąć dojrzewanie” oraz ,,Niezbędnik każdego chłopaka. Jak ogarnąć dojrzewanie”. W tym wpisie zrecenzuję pierwszą z nich, a niedługo na stronie powrócę także do kolejnej.

 

 

 

Co ciekawe, książki te mają dwóch innych autorów. Co wydaje się całkiem logiczne, biorąc pod uwagę, że część poświęconą dziewczynom napisała kobieta, a tą o chłopcach przygotował mężczyzna. 

 

Anita Naik jest przede wszystkim dziennikarką. Pracowała przy wielu najpopularniejszych magazynach i zajmuje się również social mediami. Jej doświadczenie widać w książce. Porusza każdy aspekt dojrzewania z dziennikarską precyzją, bez oporów zagłębiając się w niego i starając prześwietlić go na wylot. 

 

,,Niezbędnik każdej dziewczyny. Jak ogarnąć dojrzewanie” rozpoczyna się od tego, czym w ogóle jest dojrzewanie. 

 

 

 

Autorka prezentuje tu bardzo otwartą postawę, pisząc, że ciało zmienia się, aby kobieta mogła rodzić dzieci, ale w rzeczywistości wcale nie musi tego robić. To do niej należy ta decyzja i predyspozycje biologiczne nie mają tutaj takiego wielkiego znaczenia.

 

Zaciera także ślad po nieprzyjemnych, ale ważnych kwestiach związanych z dojrzewaniem, jak np. pojawianie się pryszczy czy obfite pocenie – na plusy takiego stanu rzeczy. Wielokrotnie podkreśla, że zamiana w kobietę jest naturalna i przede wszystkim fascynująca. 

 

8 lat to wiek w którym powoli dziewczynki zaczynają się zmieniać. Już od rozpoczęcia nauki w szkole powinny więc wiedzieć, czym są hormony i jak wpływają na ludzi, dlaczego nie należy być przerażonym włosami na ciele oraz dlaczego warto zdrowo się odżywiać i uprawiać sport. 

 

 

 

,,Niezbędnik każdej dziewczyny. Jak ogarnąć dojrzewanie” to jednak także tematy czasami (niepotrzebnie) kontrowersyjne. Została w książce w bardzo ciekawy sposób poruszona kwestia piersi, opisane narządy płciowe (a nie tylko rozrodcze) oraz czym jest seks.

 

Ogromny plus ta pozycja dostaje także za opisanie dojrzewania u chłopców (w części dla dziewczyn!), ich kompleksów i zmartwień oraz ogólnej potrzeby prywatności.

 

,,Niezbędnik każdej dziewczyny. Jak ogarnąć dojrzewanie”  to bardzo udana książka, która powinna być lekturą obowiązkową w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Motywuje do rozmowy, udowadnia, że dojrzewanie jest NORMALNE, a przede wszystkim uświadamia dzieci, co uczy ich podejmować odpowiedzialne decyzje za siebie i otwarcie mówić o swoich problemach.

 

Bardzo ją polecam!

 

Link do strony Wydawnictwa: https://wydawnictwo-debit.pl/9-12-lat/562-niezbednik-kazdej-dziewczyny-jak-ogarnac-dojrzewanie.html

 

 

 

Poprzedni wpis
Sto porad dla kłamczuchów – recenzja
Następny wpis
Plastik fantastik? – recenzja
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja