Niezbędnik każdego chłopaka. Jak ogarnąć dojrzewanie – recenzja

Tytuł: ,,Niezbędnik każdego chłopaka. Jak ogarnąć dojrzewanie”

Autor: Phil Wilkinson

Ilustracje: Sarah Horne

Tłumaczenie: Patrycja Zarawska

Wydawnictwo: Debit

Rok wydania: 2019

Objętość:  chudzina

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: wybitna

 

 

Recenzja:

W poprzedniej recenzji ,,Niezbędnik każdej dziewczyny. Jak ogarnąć dojrzewanie” zachwycałam się świeżo wydaną serią książek dla dzieci, które w bardzo bezpośredni sposób, nie uciekając się do metafor, mówią o tym czym jest dojrzewanie. 

 

,,Niezbędnik każdego chłopaka. Jak ogarnąć dojrzewanie” to tom przeznaczony dla męskiej części, w którym także można odnaleźć wiele ciekawych odpowiedzi na pytania, których nie zawsze jesteśmy gotowi zadać rodzicom. 

 

 

Autorem tej pozycji jest Phil Wilkinsons, z kolei ilustratorką pozostaje twórczyni także ,,Niezbędnika każdej dziewczyny. Jak ogarnąć dojrzewanie” – Sarah Horne.

 

 

 

 

W książce przeznaczonej dla chłopców wiele mówi się o działaniu hormonów oraz o tym, jak duży mają one wpływ nie tylko na wygląd, ale również na zachowanie. 

 

Autor wymienia etapy dorastania, w trakcie których zmienia się głos, różne części ciała rosną (często nieproporcjonalnie), pogarsza się cera czy pojawiają się kłopoty z zapachem. 

Książka jednak nie poprzestaje na zapewnianiu o tym, że wszystkie te zjawiska są zupełnie normalnymi symptomami dojrzewania, ale także idzie o krok dalej i proponuje rozwiązania, jak z niektórymi można sobie radzić. 

 

W ,,Niezbędniku każdego chłopaka. Jak ogarnąć dojrzewanie” można przeczytać w jaki sposób należy się golić (jeśli tego właśnie się chce i potrzebuje), jak walczyć z pryszczami oraz jak panować nad własnymi uczuciami. 

 

Autor tłumaczy także kwestie związane z penisem, jego stopniowym zmienianiem się, erekcjami oraz nowymi myślami. W książce jest także miejsce na rozkładówkę o seksie oraz informacji w jaki sposób należy się zabezpieczać, żeby uchronić siebie i drugą osobę przed ciążą. Stawia się tutaj stosunek nie jako akt wyłącznie odbywany w celu poczęcia dziecka, ale także jako miło spędzany czas przez dorosłych. 

 

 

 

 

Dzieci mogą z książki dowiedzieć się, jak ważna jest świadomość własnej intymności. Autor przestrzega, żeby nie robili niczego, z czym nie czują się dobrze, a kiedy ktoś będzie ich do tego zmuszał – niech odnajdą w sobie siłę, żeby zwierzyć się ze swojego dyskomfortu komuś zaufanemu. 

 

W tej serii naprawdę nie ma tematów tabu. Podobnie jak w części dla dziewczyn, także w tej dla chłopców można przeczytać o płci przeciwnej.

 

,,Niezbędnik każdego chłopca. Jak ogarnąć dojrzewanie” to niezwykle wartościowa lektura, która także powinna być obowiązkowa w szkołach. Będzie odpowiednia dla dzieci powyżej 9. roku życia.

 

Link do strony Wydawnictwa: https://wydawnictwo-debit.pl/produkt/niezbednik-kazdego-chlopaka-jak-ogarnac-dojrzewanie

 

 

Poprzedni wpis
Ogóras. Ale jazda! – recenzja
Następny wpis
Powroty – recenzja
Tags: +10, +11, +12, +13, +9, 2019, ciało, Debit, dojrzewanie, emocje, Jak ogarnąć dojrzewanie, książki dla dzieci, książki dla dzieci o dojrzewaniu, książki dla dzieci o zmianach, Niezbędnik każdego chłopaka. Jak ogarnąć dojrzewanie, Patrycja Zarawska, Phil Wilkinson, recenzje książkowe, Sarah Horne, seks, seksualność, ważne książki dla dzieci, Wydawnictwo Debit

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja