fbpx

Misia i Kostek – recenzja

Misia i Kostek – recenzja

Tytuł: ,,Misia i Kostek”

Autor: Anna Höglund

Ilustracje:  Anna Höglund

Tłumaczenie: Katarzyna Skalska

Wydawnictwo: Zakamarki

Rok wydania: 2019

Objętość: chudzina 

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją  , dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

To zdecydowanie jedna z bardziej nietypowych książek dla dzieci, jakie miałam okazję przeczytać.

 

,,Misia i Kostek” to lektura napisana oraz zilustrowana przez Annę Hoglund. Wiele osób może ją kojarzyć z równie niebanalnego tytułu dla nieco starszych dzieci, czyli ,,O tym można rozmawiać tylko z królikami. 

 

Ostatnia premiera to z pozoru niewinna opowiastka o dwójce przyjaciół, być może parze, a nawet małżeństwie. Misia i Kostek tylko na pierwszy rzut oka są niedźwiadkami, w rzeczywistości niczym nie różnią się od ludzi.

 

 

 

Ich codzienna rutyna zostaje przerwana, kiedy jeden z bohaterów wpada na pewien dość osobliwy pomysł. Kostek decyduje się wyruszyć sam w podróż. Jest ciekawy świata i potrzebuje poczuć zew przygody.

 

Misia wcale nie jest z tego zadowolona. Nie rozumie, dlaczego musi zostać w domu. Też chciałaby jechać w podróż, ale Kostek ma tylko jeden bilet. 

 

Kiedy zostaje sama, staje się smutna. Na ilustracjach pojawia się więcej czerni, która jest odzwierciedleniem mroku. Nowe uczucie jest dla Misi przytłaczające. Opanowuje ją ciemność z którą nie potrafi sobie poradzić. 

Tym samym odkrywa nowe uczucia, które jednak nie są zbyt miłe – złości się, niszczy rzeczy, a nawet używa słów, które do tej pory nie były jej potrzebne. Ten stan trwa wiele dni, aż wreszcie Misia dostaje list. 

 

 

 

 

,,Misia i Kostek” to książka o nagłej zmianie, która wywraca życie do góry nogami. Często przydarza nam się coś, na co nie mamy żadnego wpływu. Musimy poradzić sobie ze splotami losu, stawić im czoło, a czasami także zrobić duży krok na przód, żeby zatrzeć nieprzyjemne wrażenie.

 

Misia również decyduje się na śmiały ruch, dzięki czemu czytelnika na samym końcu czeka zabawny zwrot akcji!

 

To niewielkich rozmiarów książka, która z pewnością nie da o sobie zapomnieć. Porusza ważne kwestie za pomocą prostych słów i bezpośredniego przekazu. Może być początkiem rozmów o emocjach, wyjazdach, nagłych pożegnaniach czy samotności. 

Planowane są już kolejne tomy tej wyjątkowej serii.

 

Polecam ,,Misię i Kostka” dla dzieci powyżej 6. roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://www.zakamarki.pl/index.php/misia-i-kostek.html

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment