Czas żurawi – recenzja

Tytuł: ,,Czas żurawi

Autor: Dagmara Widanow-Murawska

Ilustracje: Maja Witecka-Brysacz

Wydawnictwo: Paśny Buriat

Rok wydania: 2019

Objętość:  chudzina

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: ma dużo zalet

 

 

 

Recenzja:

Przyroda jest niezwykle inspirująca, szczególnie dla najmłodszych, którzy dopiero odkrywają świat widząc jego piękno po raz pierwszy.

 

,,Czas żurawi” to książka dla dzieci, która w bardzo realny sposób opisuje losy pewnej rodziny szarych żurawi.

 

 

 

Jej autorką jest Dagmara Widanow-Murawska, która posługując się nieco poetyckim stylem, zaraża czytelników pasją do tych niezwykłych ptaków. 

 

Akcja rozpoczyna się z chwilą powrotu dwójki młodych żurawi. Miejscem, gdzie się wykluły oraz do którego będą wracać przez całe życie jest brzeg nad Narwią. 

 

Autorka w subtelny sposób opisuje gody, ale dzięki temu dokładnie wiadomo jak wyglądają ptasie zaloty tego gatunku. Para buduje gniazdo, w którym niedługo później pojawiają się jajka i z których finalnie wykluwają się pisklęta. 

Maluchy są ciekawe świata. Podobnie jak dzieci cechuje je ogromny apetyt na zdobywanie wiedzy. Rodzice spotykają się z chwilowymi problemami wychowawczymi, ale mają swoje sposoby, żeby pisklęta wyrosły na piękne i mądre ptaki. 

 

 

 

Opisy przecinane są dialogami żurawi. Prawdopodobnie gdyby ich nie było, książkę można byłoby odbierać bardziej jako dokumentalną obserwację natury. Dla młodszych czytelników byłaby bardziej oporna w odbiorze, ale z drugiej strony nie wybijałaby z rytmu. Teraz wstawki bohaterów sprawiają, że odbiera się ich bardziej jako postaci fikcyjne, a nie jak prawdziwe ptaki, które rzeczywiście można byłoby spotkać nad brzegiem Narwi. 

 

Bardzo duży wpływ na tę książkę mają ilustrację Mai Witeckiej-Brysacz, które potęgują efekt poetyckości i nostalgii całości. Żurawie na obrazkach wyglądają jak prawdziwe! Detale, którym poświęciła się ilustratorka robią wrażenie – pióra mają niesamowitą teksturę, a gniazda aż chce się dotknąć. Jest też tu trochę zabawy z fakturami i różnymi stylami. W książce wykorzystano także zdjęcia Roberta Bałygi.

 

Jedynym, co naprawdę można zarzucić tej pozycji, jest forma wydania. Choć książki w cienkiej oprawie są teoretycznie wygodniejsze, bo lżej jest je ze sobą zabierać w podróże, zajmują także mniej miejsca na regałach, to jednak przy takim tytule jak ,,Czas żurawi” należałoby wydać ją z twardą okładką. 

Teraz wygląda ona niestety jak folder, który wydano, żeby promować okolice pięknej rzeki. 

 

Jeżeli jednak kogoś nie zrazi forma wydania i będzie po prostu ciekawy opowieści o tych niezwykłych ptakach, to z całym przekonaniem mogę mu polecić ,,Czas żurawi”. Będzie odpowiedni dla dzieci powyżej 4-ego roku życia.

 

 

Poprzedni wpis
Plastik fantastik? – recenzja
Następny wpis
Ignacy idzie do przedszkola – recenzja
Tags: +4, +5, +6, +7, +8, +9, 2019, blog o książkach, Czas żurawi, Dagmara Widanow-Murawska, książka przyrodnicza dla dzieci, Maja Witecka-Brysacz, natura, Paśny Buriat, przyroda, recenzent książkowy, recenzje książek dla dzieci, Wydawnictwo Paśny Buriat, żuraw, żurawie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja