fbpx

Czas czarodziej – recenzja

Czas czarodziej – recenzja

Tytuł: ,,Czas czarodziej

Autor: Isabel Minhos Martins

Ilustracje: Madalena Matoso

Wydawnictwo: Babaryba

Rok wydania: 2016

Objętość:  chudzina

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją

Ocena ogólna:  wybitna

 

Recenzja:

Czym jest czas? Bardzo trudno odpowiedzieć na to pytanie. Wielu filozofów poświęciło sporą część swojego życia, żeby rozwiązać to zagadnienie. Dla Arystotelesa czas jest własnością fizyki, dla Newtona niezależnym bytem.

 

Jak wytłumaczyć czym jest czas dziecku?

 

Książka ,,Czas czarodziej” autorstwa Isabel Minhos Martins nie dość, że odpowiada nam za pomocą empirycznych przykładów na pierwsze, zadane przeze mnie pytanie w tej recenzji, to jeszcze robi to w sposób fenomenalny.

 

Odbieram tę książkę jako filozoficzną opowiastkę dla dzieci, zadającą czytelnikowi bardzo ważne pytania. Takie, o których raczej na co dzień się nie myśli. Dzięki temu, poszerza dziecku horyzonty, motywuje do myślenia i szukania odpowiedzi nawet na zagadnienia, na które wydaje się nie być jednoznacznego rozwiązania.

 

 

 

I nie mam tu na myśli tylko czasu. Ta książka uczy także obserwować rzeczywistość, która nas otacza oraz doceniać jej nawet najmniejsze aspekty.

 

Jest poetyckim opisem naszej codzienności, która nie zawsze wydaje się interesująca. Wręcz przeciwnie, kto doszukiwałby się w smażeniu cebuli czegoś wzniosłego? A tu proszę, można i to nawet z rewelacyjnym skutkiem.

 

 

 

 

,,Czas czarodziej” to także, co wiąże się nieodłącznie z czasem, historia o przemijaniu. Nasze życie polega na dorastaniu, zmienianiu się, obserwacji tego jak inni i wszystko wkoło nas ulega przemianie. Czasami nie jest to dla nas ważne, jak np. przemiany w przyrodzie, których prawie nie dostrzegamy. Nie wszystkich interesują także zmiany kulturowe, moda czy polityka.

 

Często mamy jednak do czynienia ze zmianami, które szczególnie nas dotykają. Mówię tutaj o śmierci bliskich, chorobie albo innym, nieszczęśliwym przypadku. Szczególnie trudno wytłumaczyć dziecku, które nagle traci np. babcię lub dziadka, dlaczego jej lub jego już nie ma.

 

Ta książka może pomóc. Tym bardziej, że kończy się pięknymi słowami: ,,I choć wszystko minie, nasi bliscy zawsze będą przy nas!” , bo miłość działa poza czasem.

 

 

 

Bardzo cenię Wydawnictwo Babaryba za bardzo wysoki poziom wizualny wydawanych książek. Czy to przy ,,Super M” (link do recenzji: https://bajkochlonka.pl/2018/05/15/super-m/ ), ,,Pięknie dziękuję” (link do recenzji: https://bajkochlonka.pl/2018/05/26/pieknie-dziekuje-rezencja/ ) czy w wypadku obecnie omawianego tytułu ilustracje, skład, rodzaj wykorzystanego papieru czy małe detale, takie jak grafika na wyklejce są na najwyższym poziomie.

 

 

 

,,Czas czarodziej” jako książka obrazkowa, ma piękne ilustracje, które cudownie podkreślają tekst, ale go nie dominują. Daleko im do poważnego tonu, który co poniektórym mógłby się narzucać w przypadku tego tekstu. Są idealną przeciwwagą i pięknie się nawzajem uzupełniają. To zasługa ilustratorki, Madaleny Matoso.

 

Bardzo polecam tę książkę każdemu, bez względu na wiek. Można ją oglądać z powodzeniem z dzieckiem zarówno 4 jak i 14-to letnim. Zachwyci się nią dorosły i staruszek. To książka uniwersalna i to przede wszystkim czyni ją wyjątkową.

 

Link do recenzji: https://babaryba.pl/pl/p/CZAS-CZARODZIEJ-Madalena-Matoso-Isabel-Minhos-Martins/166

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment