Ignacy idzie do przedszkola – recenzja

Ignacy idzie do przedszkola – recenzja

Tytuł: ,,Ignacy idzie do przedszkola”

Autor: Ada Olbrycht 

Ilustracje: Zosia Dzierżawska

Wydawnictwo: Mamania

Rok wydania: 2019

Objętość:  chudzina 

Dla kogo: dla najmłodszych , dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

  

 

Recenzja:

Wielokrotnie publikowałam recenzje o książkach, które przygotowują dzieci do pierwszego dnia w przedszkolu. Pisałam także o metodzie Montessori, którą wielu z rodziców wspomaga się przy wychowywaniu dzieci.

 

W tym wpisie opowiem o książce, która zarazem będzie dotyczyła jednego i drugiego.

,,Ignacy idzie do przedszkola” to pozycja napisana przez Adę Olbrycht; założycielkę montessoriańskiego przedszkola w Warszawie. Myślę, że ciężko o bardziej odpowiednią osobę, która tak wiernie przedstawiłaby poruszane zagadnienie.

 

 

 

Książka rozpoczyna się ważnym cytatem Mari Montessori – twórczyni XIX-wiecznego systemu wychowania dzieci, który także pozwolę sobie tutaj przytoczyć:

,,Najważniejszym okresem w życiu nie są lata studiowania na wyższej uczelni, ale te najwcześniejsze, czyli okres od narodzenia do sześciu lat. Jest to czas, kiedy formuje się inteligencja człowieka i nie tylko ona, ale całość jego zdolności psychicznych”.

 

Bardzo duże znaczenie w ,,Ignacy idzie do przedszkola” ma poczucie bezpieczeństwa. Chłopiec odwiedzając nowe miejsce wie, że nie zostanie pozostawiany wśród nieznajomych. Jego mama spędza z nim pierwsze dni, z czasem stopniowo się wycofując.  

 

Ignacy sam decyduje czy chce bawić się z kolegami, czy ma ochotę biec przytulić się do mamy. Kotłują się w nim skrajne emocje. Książka stawia na nie bardzo duży nacisk. Czytając ją, możemy się dowiedzieć, że chłopiec jest zaciekawiony, zaniepokojony, nie lubi czegoś, denerwuje się, jest spokojny, niecierpliwi się, itp. Ogólnie zostały zachowane tutaj proporcje, gdzie zarówno pozytywnych jak i negatywnych emocji jest po równo. 

 

Daje to dziecko jasny znak i namawia do artykułowania swoich potrzeb. Wyrażanie tego, co czujemy, pozwoli maluchowi zarówno zrozumieć nasz punkt widzenia, jak i lepiej mu się poczuć we własnym towarzystwie.

 

 

 

 

Książka jest pięknie ilustrowana obrazami Zosi Dzierżawskiej, która swój talent pokazała już m.in. w ,,Wielkiej Księdze Klary Marcina Wichy. 

 

,,Ignacy idzie do przedszkola” uzupełniony jest o kilka rozkładówek dla rodziców. Autorka dzieli się w książce wskazówkami, które mogą pomóc dziecku w lepszej adaptacji w przedszkolu. Dowiemy się np. jakie zachowanie nauczyciela jest najbardziej wskazane w pierwszych dniach kontaktu z początkującym przedszkolakiem. 

 

Z tej książki bije spokój, który z pewnością udzieli się także dzieciom. 

,,Ignacy idzie do przedszkola” to wartościowa i bardzo pomocna lektura w konfrontacji z nową życiową sytuacją. 

 

Polecam ją dla dzieci powyżej 3-ego roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://mamania.pl/product-pol-426-Ignacy-idzie-do-przedszkola.html

 

 

Podziel się
Bajkochłonka

Post a Comment