fbpx

Ignacy Jan i jego plan – recenzja

Ignacy Jan i jego plan – recenzja

Tytuł: ,,Ignacy Jan i jego plan”

Autor: Katarzyna Huzar-Czub

Ilustracje: Zosia Dzierżawska

Wydawnictwo: PWM (małe PWM), Polskie Wydawnictwo Muzyczne

Rok wydania: 2020

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumiejądla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

 

Recenzja:

Zapewne każdy już słyszał o jednym z najsłynniejszych polskich pianistów, kompozytorów i działaczy niepodległościowym – Ignacym Janie Paderewskim, ale nie wszyscy wiedzą jak wiele musiał on przejść, żeby osiągnąć swój zamierzony cel.

 

Temu mężowi stanu zawdzięczamy nie tylko rozwój muzyki klasycznej, ale także zaangażowanie w sytuację polityczną kraju i działania związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. 

Paderewski zrobił to, na co decyduje się niewiele wpływowych osób – zaryzykował utratę popularności i dobre imię na rzecz walki o swoje ideały.

 

Dla dzieci może on być jednak po prostu osobą, która nie poddała się w osiąganiu celu nawet wtedy, kiedy wszyscy wokół starali się wyperswadować mu z głowy pomysł zostania pianistą. Ignacy Jan Paderewski znał swoją wartość i nie pozwolił odrzucić swoich marzeń.

 

 

 

,,Ignacy Jan i jego plan” to książka obrazkowa, która nawet najmłodszym pozwoli nieco lepiej poznać tę wielką postać i zainspirować się nią w swoim dążeniu do bycia w czymś dobrym.

 

Autorką rymowanego tekstu jest Katarzyna Huzar-Czub, którą możecie już kojarzyć z innej patriotycznej lektury – ,,Tatulczyk Moniuszko. Za ilustracje do ,,Ignacy Jan i jego plan” odpowiada Zosia Dzierżawska, a projekt zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

 

Akcja rozpoczyna się, kiedy Ignacy jest jeszcze małym chłopcem i dopiero rozpoczyna naukę na pianinie. Podobno nie szła mu ona zbyt dobrze, dlatego ćwiczył także grę na kontrabasie, skrzypcach, rogu, klarnecie, trąbce, helikonie, flecie czy puzonie. Trzeba przyznać, że nie brakowało mu samozaparcia! 

 

Ignacy Jan Paderewski miał jednak cel – pragnął zostać sławny, żeby zwrócić uwagę świata na kwestię Polski, której wówczas nie było na mapach. 

Jego ciężka praca zaowocowała i już wkrótce zwiedzał różne kraje, dawał koncerty i przede wszystkim osiągał wpływy, które finalnie pozwoliły mu (choć w dużym uproszczeniu), przywrócić Polskę na mapę świata. 

 

 

 

,,Ignacy Jan i jego plan” to zgrabnie napisana i zilustrowana książka, która w wyważony sposób opowiada dzieciom o jednej z bardziej znanych historycznych postaci, której los ojczyzny nie był obojętny.

 

Poza tym, to także opowieść o harcie ducha, odwadze i przede wszystkim samozaparciu, które poskutkowało wybitnymi wynikami. 

 

Polecam tę pozycję dzieciom już od 4. roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://pwm.com.pl/pl/sklep/publikacja/ignacy-jan-i-jego-plan,katarzyna-huzar-czub,22407,ksiegarnia.htm

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
No Comments

Post a Comment