Impro Frycek – recenzja przedpremierowa!

Tytuł: Impro Frycek

Autor: Katarzyna Huzar-Czub

Ilustracje: Małgosia Zając

Wydawnictwo: PWM (małe PWM), Polskie Wydawnictwo Muzyczne

Rok wydania: 2020

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumiejądla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna 

 

Recenzja:

Powiem szczerze, że brakowało mi tej serii od Polskiego Wydawnictwa Muzycznego!

Po książkach ,,Tatulczyk Moniuszko oraz ,,Ignacy Jan i jego plan nadszedł czas na chyba najsłynniejszego kompozytora i pianistę, czyli Fryderyka Chopina! 

Jak słusznie zauważa autorka tekstu Katarzyna Huzar-Czub, któż jednak chciałby czytać życiorys muzyka, który żył dobre 200 lat temu? Szczególnie, żeby zainteresować dzieci tak wybitnymi postaciami, potrzeba na to odpowiedniego sposobu! Ciekawa forma może nie być wystarczająca, dlatego autorka zdecydowała się pokazać ludzką stronę tego wielkiego pianisty!

,,Impro Frycek” to bogato ilustrowana książka, która została zrealizowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jej głównym celem jest ukazanie szalonej i spontanicznej strony Fryderyka Chopina. 

To, że artysta tworzył niezwykłe kompozycje i kiedy grał, wprawiał w niemy zachwyt – wiemy wszyscy! Jednak rzadko wspomina się w szkołach, że Fryderyk, czy też jak figlarnie nazwała go autorka Frycek, miał niebywały talent do rozśmieszania ludzi. W książce przeczytamy nawet, że wróżono mu karierę wielkiego aktora, a nie pianisty! 

Naturalnie w ,,Impro Frycek” pojawiają się także kwestie najbardziej istotne, jak np. ta o zniknięciu Polski z mapy Europy czy przeprowadzce Fryderyka do Paryża. Są one jednak przekazywane nieco mimochodem, dlatego nie wywierają na czytelniku wrażenia pouczającej lekcji, a przekaz niezmiennie pozostaje wciąż dobrą zabawą.

Z tego wiersza można nawet dowiedzieć się czym była i jest rodzina patchworkowa oraz w jaki sposób dotyczyła ona samego Chopina! Dodatkowo, co jest zasygnalizowane już w tytule, w książce przeczytamy czym jest improwizacja i dlaczego potrzeba do niej nie tylko umiejętności, ale także talentu!

Do ,,Impro Frycka” ilustracje stworzyła Małgosia Zając. Jestem oczarowana niektórymi, niezwykle poetyckimi rozkładówkami, które także wiele mówią o charakterze głównego bohatera. 

Warto wspomnieć też o okładce – jak do tej pory jest to chyba moja ulubiona z całej serii.

,,Impro Frycka” polecam wszystkim czytelnikom powyżej 4. roku życia. Razem z książką można zainicjować dzień z Fryderykiem Chopinem, podczas którego oprócz lektury posłuchamy jego najbardziej znanych utworów. 

Link do strony Wydawnictwa: https://pwm.com.pl/pl/sklep/publikacja/impro-frycek,katarzyna-huzar-czub,22408,ksiegarnia.htm

Oficjalna premiera: 22.09.2020 rok


Poprzedni wpis
Wihajster, czyli przewodnik po słowach pożyczonych – recenzja
Następny wpis
Smoki – recenzja gry karcianej
Tags: +4, +5, +6, +7, +8, +9, 2020, blog książkowy, Chopin, Fryderyk Chopin, Impro Frycek, kompozytor, książki dla dzieci, książki dla dzieci o Chopinie, książki dla przedszkolaków, małe PWM, Małgorzata Zając, Małgosia Zając, muzyka, poezje, Polskie Wydawnictwo Muzyczne, PWM, recenzent książkowy, recenzje, recenzje książek dla dzieci, wiersz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja