fbpx

Trzy pytania – recenzja przedpremierowa

Trzy pytania – recenzja przedpremierowa

Tytuł: ,,Trzy pytania”

Autor: Jon J. Muth

Ilustracje: Jon J. Muth

Tłumaczenie: Ewa Penksyk-Kluczkowska

Wydawnictwo: Tekturka

Rok wydania: 2021

Objętość: chudzina 

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Istnieje w filozofii zbiór pytań, które zadaje się nie w celu uzyskania jakiejś konkretnej odpowiedzi, ale dla refleksji i lepszego zrozumienia samego siebie. 

 

Podobną rolę pełnią tytułowe ,,Trzy pytania”, które w obrazkowej książce na podstawie opowiadania Lwa Tołstoja, zadał chłopiec o imieniu Mikołaj. To historia obrazkowa, której refleksyjny ton i ilustracje przypominające kadry ze snu, składają się na ponadczasową opowieść o tym, co w życiu najważniejsze.

 

Autor Jon J. Muth oparł swoją książkę na kanwie opowiadania jednego z najsłynniejszych, rosyjskich pisarzy. Lew Tołstoj swoje ,,Trzy pytania” (choć prawdopodobnie także inspirowane starszymi bajkami), wydał ponad 100 lat temu. Zarówno jednak to wydanie jak i historia spisana przed wiekiem wciąż zachwyca trafnością spostrzeżeń i głębokością przesłania.

 

 

Mikołaj przyjaźni się z grupą zwierząt. To właśnie  im zadaje te pytania:

– Kiedy jest właściwy moment na działanie?

– Kto jest najważniejszy?

– Jak odgadnąć, co należy zrobić?

 

Każdy z przyjaciół odpowiada mu na swój własny sposób. Można by pomyśleć, że nie ma jednej dobrej odpowiedzi. W zależności od tego, kim i kiedy jesteśmy, inaczej będzie wypowiadane to, co chcemy usłyszeć.

 

Mikołaj przekonuje się o tym, kiedy trafia do najmądrzejszego żółwia w okolicy, w postaci którego autor zawarł sylwetkę samego Lwa Tołstoja. Żółw niewiele mówi, ale potrafi czekać na odpowiedni moment. Udowadnia Mikołajowi, że nikt lepiej nie zna odpowiedzi na jego pytania, niż on sam.

 

 

,,Trzy pytania” nie jest najłatwiejszą w odbiorze książką, ale na pewno będzie jedną z tych ważniejszych na waszej półce. Zawiera w sobie rozważania na temat dobra, bezinteresowności i empatii, które są w każdym człowieku – czasami wystarczy tylko je odkryć. 

 

Duży format oraz akwarelowe ilustracje zachwycą czytelnika w każdym wieku. Nie jestem przekonana jedynie do liternictwa oraz niektórych rozwiązań graficznych, ale z pewnością są to kwestie narzucone przez wydawnictwo-matkę, na które Tekturka nie mogła mieć wpływu. 

 

 

Ogólnie ,,Trzy pytania” są książką, którą z pewnością warto przeczytać i warto też mieć. Oddziałuje ona na wrażliwość i kreuje piękne wspomnienia.

 

Polecam dzieciom powyżej 5 roku życia.

PREMIERA: 22.01.2021

Link do strony Wydawnictwa: https://wydawnictwo-tekturka.pl/kategorie-wiekowe/52-trzy-pytania-9788395895920.html

 

 

Podziel się
Bajkochłonka
4 komentarze
 • Ewellina
  Odpowiedz

  O co chodzi z liternictwem? O czcionkę?
  Jakie rozwiązania graficzne? Nie rozumiem

  3 lutego 2021 at 14:18
  • Ewelina
   Odpowiedz

   Okładka aż się prosi o płócienne wydanie

   15 lutego 2021 at 17:56

Post a Comment