Bez kategorii
0

Dyktator – recenzja

Tytuł: ,,Dyktator”

Autor: Ximo Abadia

Ilustracje: Ximo Abadia

Tłumaczenie: Tomasz Pindel

Wydawnictwo: Format

Rok wydania: 2020

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją  ,  dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: wybitna

 

Recenzja:

Raz na jakiś czas rodzi się człowiek, który później z pewnych powodów zaczyna wierzyć, że wyłącznie jego wizja świata jest właściwa, nie dopuszczając do siebie żadnej innej. Jeżeli nie będzie miał szczęścia, swoim punktem widzenia może uprzykrzać życie wyłącznie bliskim, kiedy jednak los do niego się uśmiechnie… konsekwencje mogą być straszne.

 

,,Dyktator” to bardzo mocna w przekazie książka obrazkowa dla dzieci i młodzieży, której autorem jest hiszpański artysta Ximo Abadia. Na niezwykle graficznych rozkładówkach poznajemy historię pewnego Franka, który rodzi się zwykłym chłopcem, żeby stać się niebezpiecznym dyktatorem.

 

 

 

Taka forma przedstawienia opowieści wcale nie powinna dziwić. Doskonale podkreśla preferencje głównego bohatera, który od młodości przejawiał niezdrową skłonność do… kwadratów. Na skutek sprzyjającej mu fortuny, stał się narodowym bohaterem, żeby szybko wykorzystać swoją pozycję przeciwko samemu narodowi. Udało mu się znaleźć kilku podobnie myślących do siebie i nagle cały kraj stał się podporządkowany jemu oraz jego kwadratom.

 

,,Dyktator” jest książką, która pokazuje jak wiele różnych poglądów mają ludzie i jak czasami trzeba dużo poświęcić, żeby być im wiernym. Frank nie uznawał świata z kołami, trójkątami lub prostokątami. Dla niego ważne były tylko kwadraty. Choć ta książka operuje na symbolach i pokazuje karykaturalne sytuacje, to jednak sięgając do historii, dobrze znamy takie przypadki, gdy poglądy, które były forsowane, niewiele miały wspólnego z logiką. 

 

Na jej stronach widać konsekwencje, ale nie dosłownie. Ofiary reżimu przedstawione są jako połamane figury geometryczne, zasypane ziemią, zniewolone. Właśnie za pomocą tak prostych środków powinno mówić się do dzieci o tym, czym może być zbyt dużo władzy w rękach nieodpowiednich ludzi. 

Ale to nie wszystko, ,,Dyktator” to nie tylko to, co jest teraz. Historia pokazuje nam również przeszłość i przyszłość. Każda dyktatura pozostawia po sobie pewne następstwa, nawet jeżeli nie ma już samego dyktatora. 

 

 

 

Niezwykle polecam tę książkę wszystkim dzieciom. Powinno się ją czytać, rozmawiać o niej i zastanawiać, żeby wyrosnąć na świadomych ludzi i mądrych obywateli. Razem chociażby z pozycją ,,Wróg” czy chwilę wcześniej wspominaną ,,Jak ciężko być królem są książkami, które pokazują zupełnie inną stronę polityki. 

 

,,Dyktator” będzie odpowiedni dla dzieci powyżej 6 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: http://www.wydawnictwoformat.pl/p,788,dyktator.html

 

 

Poprzedni wpis
Jak ciężko być królem – recenzja
Następny wpis
Leon w przedszkolu – recenzja
Tags: +10, +11, +12, +13, +6, +7 +8, +9, 2020, Dyktator, dyktatura, Format, książka obrazkowa, książki dla dzieci, książki do dyskutowania, książki o polityce dla dzieci, nowości książkowe dla dzieci, polityka, recenzent, recenzje książkowe, Tomasz Pindel, Wydawnictwo Format, Ximo Abadia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja