Leon w przedszkolu – recenzja

Tytuł: ,,Leon w przedszkolu”

Autor: Serge Bloch

Ilustracje: Serge Bloch

Tłumaczenie: Bożena Sęk

Wydawnictwo: Entliczek

Rok wydania: 2020

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla najmłodszych , dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją 

Ocena ogólna: bardzo przyjemna

 

Recenzja:

Leon jest już doświadczonym przedszkolakiem, bo do przedszkola chodzi od jakiegoś czasu. Teraz z przyjemnością dzieli się z młodszymi od siebie jak wygląda pierwszy dzień w tym nowym miejscu. 

 

,,Leon w przedszkolu” to lektura od doskonałego autora, który ujmuje bezpośredniością i ciekawą interpretacją wizualną. Warto zapoznać się także z jego innymi książkami, np. ,,Wróg” oraz ,,Wielka historia małej kreski”. Choć właśnie przez wzgląd na przytaczane tytuły, mógł kojarzyć się do tej pory z minimalizmem, łączeniem tekstur oraz monochromatycznością. W pozycji wydanej przez Wydawnictwo Entliczek udowodnił, że świetnie sobie radzi także w bardziej klasycznych ilustracjach. 

 

 

 

Leon dowiaduje się, że zaczyna się pierwszy dzień szkoły i on, będzie musiał iść do przedszkola. Chłopcu nie podoba się w tym układzie kilka rzeczy; kręci nosem na wczesne wstawanie, widok płaczących dzieci trochę go zbija z tropu i nie jest przekonany czy lubi dzielić się zabawkami z innymi. 

 

Serge Bloch sprytnie przeplata ze sobą przyjemne z… rzeczami do których trzeba się przyzwyczaić. W porównaniu do innych autorów tego typu książek nie koloryzuje, nie mówi, że przedszkole jest najlepszym miejscem świata, ale rzeczowo przedstawia wady i zalety. Nie ma tu miejsca na rozczarowania, co najwyżej można się finalnie pozytywnie zaskoczyć. 

 

Nie znaczy to jednak, że książka nie ma szczęśliwego zakończenia – ma, bo Leon stwierdza, że lubi przedszkole. Oczywiście ciągle nie może doczekać się powrotu do domu, ale perspektywa spędzenia dnia w grupie ze swoimi rówieśnikami i panią Klarą o księżniczkowo długich włosach też mu się podoba. 

 

 

 

,,Leon w przedszkolu” jest więc z jednej strony kolejną, zresztą bardzo przydatną książką, która pomoże w adaptacji przedszkolnej. Różni się jednak od innych większą szczerością i nie owijaniem w bawełnę. 

Kolorowe ilustracje z charakterystycznymi dla ilustratora czarnymi obrysami nadają całości dynamizmu i przyciągają wzrok dziecka. Kolejnym urozmaiceniem mogą być wplecione w tekst klasyczne wiersze oraz piosenki. Można ćwiczyć je wspólnie, zanim jeszcze maluch stanie się przedszkolakiem.

 

W ,,Leon w przedszkolu” autor nie skupia się jednak tylko na dziecku. Kolejnym atutem tej książki jest także zasygnalizowanie punktu widzenia rodziców. Mama ocierająca łezkę i komunikat, że dla rodziców to także ważny moment, pozwoli aspirującemu przedszkolakowi poczuć się bardziej zrozumianym. 

 

Polecam do czytania z dziećmi powyżej 3 lat.

Link do strony Wydawnictwa: https://www.entliczek.eu/sklep/64-leon-w-przedszkolu-9788363156435.html

 

 

Poprzedni wpis
Dyktator – recenzja
Następny wpis
Lampka – recenzja
Tags: +3, +4, +5, 2020, adaptacja przedszkolna, blog książkowy, Bożena Sęk, emocje, Entliczek, książki dla dzieci, książki dla przyszłego przedszkolaka, książki oswajające z przedszkolem, Leon w przedszkolu, przedszkole, recenzje książek dla dzieci, recenzje książkowe, samodzielność, Serge Bloch, Wydawnictwo Entliczek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja