Lampka – recenzja

Tytuł: ,,Lampka”

Autor: Annet Schaap

Ilustracje: Annet Schaap

Tłumaczenie: Jadwiga Jędryas

Wydawnictwo: Dwie Siostry

Rok wydania: 2020

Objętość: prawie jak encyklopedia!

Dla kogo: dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: wybitna

 

 

Recenzja:

Odpowiedzialność często kojarzy się z dorosłością. Dzieciom zazwyczaj nie powierza się spraw, od których może zależeć ludzkie życie. Kiedy jednak dorosły nie jest w stanie zadbać nawet o siebie, wtedy zrzuca całą odpowiedzialność na kruchą i niewinną dziewczynkę…

 

,,Lampka” to niderlandzka powieść Annet Schaap, pięknie wydana przez Wydawnictwo Dwie Siostry. Debiut, który został przetłumaczony już na 16 języków.  Czytelnik przenosi się nie tylko w przeszłość, do czasów wielkich podbojów pirackich, podróżowania konno czy braku elektryczności. To także historia z wieloma elementami fantastycznymi, rozgrywająca się u brzegu wielkiego, falującego morza.

 

 

 

Główną bohaterką jest kilkuletnia Emilia, nazywana powszechnie Lampką. Mieszka wraz ze swoim ojcem w małym domku przytulonym do latarni morskiej. Ze względu na niesprawność dorosłego, dziewczynka odpowiada za włączanie i gaszenie latarni każdego dnia. 

 

Pewnego razu Lampka tak pogrąża się we własnych myślach, że zapomina kupić zapałek. Gdy zapada zmierzch, a wielki sztorm zaczyna zbliżać się do brzegu, dziewczynka nie może wypełnić powierzonego jej przez ojca zadania. Tej nocy dzieje się coś strasznego, co na zawsze zmieni życie małej rodziny.

 

,,Lampka” jest poruszającą historią o konsekwencjach, nietypowych przyjaźniach i złych rodzicach. Można odnieść wrażenie, że pokazywani tam dorośli w dużej mierze nie są doskonali. Każdy chowa w sobie jakieś cienie, które częściej lub rzadziej wychodzą na światło dzienne.

 

To opowieść inspirowana ,,Małą syrenką”, czyli ogromną potrzebą bycia z kimś, kogo się kocha i jednoczesnym poszukiwaniem własnej tożsamości.

 

 

 

Emilia zostaje rozdzielona z ojcem i trafia do Czarnego Domu, gdzie przez 7 lat ma pracować na zwrot długu. Nie jest zadowolona – to posiadłość osnuta złą sławą, znajdująca się daleko od morza i wyglądająca na opuszczoną. Lampka jednak zmienia swoje nastawienie, kiedy poznaje tajemnicę jednego z pokojów. Okazuje się, że Czarny Dom ma jeszcze jednego, niezwykłego lokatora…

 

,,Lampka” to książka wciągająca, pełna fantazji, ukrytych pragnień i wzruszających momentów. Nie brakuje w niej jednak miejsca także na ważne przesłania – niektórzy rodzice nie potrafią wyrażać swoich emocji, inni nie zasługują na to by być rodzicami. Czasami ktoś z łatką potwora, może okazać się tylko samotną i niezrozumianą istotą, która potrzebuje wyłącznie empatii oraz trochę towarzystwa.

 

Lektura oferuje czytelnikom piękne emocje i wyjątkowe przeżycia. Polecam ją wszystkim powyżej 9 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/prod-lampka.html

 

 

Poprzedni wpis
Leon w przedszkolu – recenzja
Następny wpis
Bajki pana Anagrama – recenzja
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja