Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych – recenzja

Tytuł: ,,Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych”

Tekst i ilustracje: Aleksandra i Daniel Mizielińscy

Wydawnictwo: Dwie Siostry

Rok wydania: 2020

Objętość: więcej niż sto

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumiejądla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: wybitna

 

 

Recenzja:

Trudno uwierzyć, że jeszcze 200 lat temu nie było na świecie miejsca, które ludzie pozostawiliby celowo zwierzętom i roślinności. Bezwzględnie podbijano Ziemię, a wszystko co na niej było, przekształcono i wykorzystywano do własnych celów.

 

,,Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych” to kolejna wybitna książka Aleksandry i Daniela Mizielińskich, którzy w bezbłędny sposób pokazują jak ważne jest istnienie parków, rezerwatów i puszcz oraz dbanie o wszystkie gatunki w celu zachowania pełnego ekosystemu.

 Jestem przekonana, że słyszeliście już o ich innej książce, która podbiła cały świat (dosłownie!) i stała się międzynarodowym bestsellerem, czyli ,,Mapy. Obrazkowa podróż po lądach, morzach i kulturach świata”.

 

,,Którędy do Yellowstone?” proponuje właściwie jeszcze więcej, bo tuż obok doskonałych ilustracji wielu gatunków roślin i zwierząt, mamy do czynienia z sympatyczną fabułą o dwójce (a nawet i trójce) nietuzinkowych przyjaciół.

 

 

 

Początek historii rozpoczyna się od Białowieskiego Parku Narodowego w którym poznajemy Ulę oraz Kubę, czyli wiewiórkę pospolitą oraz żubra europejskiego. Śledząc komiksowe dymki, dowiadujemy się, że Kuba otrzymał list od swojej kuzynki Dakoty, która jest bizonem i zamieszkuje Park Narodowy Yellowstone. Zaprasza ona Kubę do siebie, na co żubr reaguje umiarkowanym entuzjazmem. Jego przyjaciółka wiewiórka nie zamierza jednak odpuszczać i już za chwilkę, na doczepkę z miastowym gołębiem Filipem, siedzą w samolocie, gotowi na podróż życia!

 

Ich przygoda nie kończy się jednak na Ameryce, choć dowiadują się tam wielu bardzo interesujących faktów i ciekawostek. Okazuje się, że Dakota w międzyczasie zdążyła wyruszyć do Chin. Zwierzęta podążając jej śladem, odwiedzają także m.in. Park Narodowy Fiordland w Nowej Zelandii, Park Narodowy Namib-Naukluft w RPA czy Park Narodowy Grenlandii.

 

W każdym z tych miejsc poznają tajemnice mieszkańców, ich historię, sposoby na przystosowanie czy skutki jakie wynikają z położenia geograficznego. 

 

 

 

Autorzy przygotowali także rozkładówki z naturalnej wielkości szyszkami, liśćmi oraz kwiatami, które robią naprawdę duże wrażenie!

 

Ze względu na następujące po sobie etapy podróży Kuby, Uli i Filipa, można wygodnie podzielić lekturę według kolejno odwiedzanych parków, dzięki czemu spokojnie wygospodarujemy czas na przyswojenie nowej wiedzy.

 

,,Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych” to książka niezaprzeczalnie wybitna, która robi wizualnie ogromne wrażenie. Część fabularna mogła być nieco bardziej dopracowana (czy Dakocie udało się wydać planowaną książkę?), ale kto wie – może jest to pierwsza część z kilku, które wkrótce się ukażą! Oby tak było! 

 

 

 

Książka najbardziej ucieszy dzieci, które czytają już samodzielnie, ale z pomocą starszych osób, można ją odkrywać już z maluchami od 6. roku życia.

Bardzo polecam!

 

Link do strony Wydawnictwa: https://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/prod-ktoredy_do_yellowstone.html

 

 

Poprzedni wpis
Pamiętniki Wisienki. Księga Hektora. Tom 2 – recenzja
Następny wpis
10 wyjątkowych książek dla dzieci na Dzień Mamy
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja