Jak ciężko być królem – recenzja

 

Tytuł: ,,Jak ciężko być królem”

Na podstawie: ,,Król Maciuś Pierwszy” Janusza Korczaka

Opracowanie: Anna Czerwińska, Tamara Sztyma

Ilustracje: Iwona Chmielewska

Wydawnictwo: Wolno

Rok wydania: 2018

Objętość: chudzina

Dla kogo:  dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: wybitna

 

Recenzja:

Korona często ciąży na głowie, a władza potrafi przygnieść skalą swoich konsekwencji. W literaturze często pojawia się motyw króla lub władcy na którym spoczywa ogromna odpowiedzialność, i który – z mniejszym lub większy powodzeniem sobie z tą odpowiedzialnością radzi.

 

,,Jak ciężko być królem” jest ważną książką na kilku poziomach. To pozycja, która łączy w sobie klasykę literatury dziecięcej z wspaniałymi ilustracjami jednej z najbardziej uzdolnionych polskich artystek – Iwony Chmielewskiej. 

 

 

 

W tej pozycji zainspirowano się powieścią Janusza Korczaka ,,Król Maciuś Pierwszy”, która debiutowała prawie 100 lat temu, w 1923 roku. Chyba nie muszę nikomu przypominać o czym ona była. Dla porządku dodam tylko, że historia osieroconego chłopca, który przypadkowo staje się spadkobiercą tronu, niezmiennie inspiruje dzieci od dziesięcioleci. 

 

Do ,,Jak ciężko być królem” zostały wybrane fragmenty z tej powieści, które ukazane w formie graficznej, niosą niezwykle silny i wciąż aktualny przekaz. Tytułowy król zastanawia się jak rządzić, żeby wszystkich uszczęśliwić. Nazywa się przedstawicielem dzieci i to dla nich przede wszystkim organizuje kolejne reformy. 

Maciuś ma dobre intencje, jest prostolinijny i chciałby, żeby świat pełen był beztroskich ludzi. Zarówno ta książka jak i powieść Korczaka pokazują jednak, że taka utopia nie istnieje. 

 

To dość gorzka w wymowie lektura – szczególnie pozostawiana w miejscu zupełnego odrzucenia Maciusia; która ma uzmysłowić dzieciom jak ważna jest polityka, ale i zarazem jak wiele niesie wyrzeczeń i piętrzy problemów. 

 

 

 

Tak jak każda książka Iwony Chmielewskiej, zachwyca wrażliwością ujętą w obrazkach. Symboliczne sceny, takie jak – chłopiec w białej koszuli i czerwonych spodniach, trzymający białą lilię czy korona złożona z listów potrzebujących dzieci, chwytają za serce i na długo pozostają w pamięci. 

Jedna rozkładana rozkładówka z galerią różnorakich koron pokazuje jak wszechstronny musi być władca. ,,Jak ciężko być królem” łączy w sobie dwie skrajne emocje – podziw dla władzy i zarazem pogardę dla niej, dlatego tak mocno oddziałuje na emocje.

 

Polecam tę niezwykłą książkę, która daje pełne pole do długich rozmów w gronie rodzinnym lub w szkole. Będzie odpowiednia dla dzieci powyżej 7 lat.

Link do strony Wydawnictwa: https://wydawnictwowolno.pl/ksiegarnia/jak-ciezko-byc-krolem/

 

 

Poprzedni wpis
Opowiem ci, mamo, co robią dorośli – recenzja
Następny wpis
Dyktator – recenzja
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja