Opowiem ci, mamo, co robią dorośli – recenzja

Tytuł: Opowiem ci, mamo, co robią dorośli

Teksty: Katarzyna Lajborek

Ilustracje: Przemysław Liput

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Rok wydania: 2020

Objętość: chudzina

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: ma dużo zalet

 

Recenzja:

Wyszukiwanki mają mnóstwo zalet – pozwalają ćwiczyć uważność, wyszukiwać szczegółów i przeprowadzać trening zwracania uwagi na detale w kontekście pewnej całości. 

,,Opowiem ci, mamo, co robią dorośli” jest ostatnią nowość Przemka Liputa, którego można kojarzyć między innymi z ilustracji do serii ,,Jano i Wito. Teksty zostały napisane przez ilustratora oraz Katarzynę Lajborek. 

Pozycja bazuje na doskonałym pomyśle – w telewizji planowana jest premiera nowego programu telewizyjnego. Ma nazywać się (nieprzypadkowo) ,,Co robią dorośli”! Do udziału w tym reality show zaproszono kilka rodzin, których życie będziemy śledzić na kolejnych rozkładówkach. 

Na początku pobieżnie je poznajemy. Wiemy już, że w programie wystąpi pięć grup dorosłych oraz ich dzieci, a czasami nawet i zwierząt. Ukazane są tu różne, choć raczej tradycyjne modele rodzin. 

Po przedstawieniu zaglądamy w porannych godzinach do trzech mieszkań. Strony pokazują nam te chwile, kiedy wszyscy przygotowują się do nowego dnia. W kuchniach panuje wesoły rozgardiasz, członkowie rodziny jedzą śniadanie lub dopiero je przygotowują. Mamy także urywek z pobytu w łazience i zabawy z dziećmi przed lustrem.

Nagle jednak czytelnik trafia przed blok, w którym żyją wszystkie rodziny – towarzyszy im w drodze do pracy, widzi fragment z deszczowego dnia oraz obserwuje powrót do domu. W międzyczasie ma dziwną scenę z zamkniętego supermarketu, scenkę z parku i basenu. 

Nie wiem czy był to celowy zabieg autorów, ale ,,Co robią dorośli” staje się z każdą kolejną stroną, coraz bardziej chaotyczną opowieścią. Nie dość, że na rozkładówkach znajduje się mnóstwo detali, to w dodatku umyka ten główny pomysł, który wydawał się na początku tak dobry, a który nie jest wcale realizowany.

U dołu stron mamy co prawda rozmaite wywiady z różnymi członkami rodziny oraz zadania aktywizujące, ale nie do końca spajają się one w jedną całość. Ma się wrażenie, jakby autorzy chcieli pokazać czytelnikowi, że dorośli nie są idealni, czasami zasypiają, czasami są zbyt wrażliwi, a czasami po prostu potrzebują czasu dla siebie. Z tego dobrego pomysłu, wyszedł jednak jakiś misz-masz sprawiając, że główne przesłanie zupełnie umyka najmłodszym odbiorcom. 

Być może myląca jest ta pierwsza rozkładówka ze studiem lub sam brak ciekawego zakończenia. Mało też skupia się autor na samych dorosłych, bo choć tak sugeruje tytuł, oni wcale nie są tu jakoś bardzo istotni. 

Mimo wszystko jest to książka, która wyróżnia się wśród innych i choćby dlatego warta jest przeczytania. Może posłużyć po prostu jako udana wyszukiwanka oraz pozycja aktywnościowa na znudzone wieczory. 

Będzie odpowiednia dla dzieci powyżej 6 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://nk.com.pl/opowiem-ci-mamo-co-robia-dorosli/2849/ksiazka.html#.X9ESeC0kkkg

 

Poprzedni wpis
Co budują zwierzęta? – recenzja
Następny wpis
Jak ciężko być królem – recenzja
Tags: +6, +7, +8, +9, 2020, blog książkowy, dorośli, kamery, Katarzyna Lajborek, książki dla dzieci, książki kartonowe, literatura dziecięca, Nasza Księgarnia, Opowiem ci mamo co robią dorośli, program telewizyjny, Przemysław Liput, recenzent książek dla dzieci, recenzje książkowe, rodzice, rodzina, rodziny, telewizja, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, wyszukiwanka

1 komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja