Poczytaj mi, mamo. 15 bajek na 100 lat – recenzja

Tytuł: Poczytaj mi, mamo. 15 bajek na 100 lat

Autorzy: Danuta Wawiłow, Hanna Łochocka, Joanna Papuzińska, Julian Tuwim, Janina Porazińska, Helena Bechlerowa, Wanda Chotomska, Maria Kowalewska, Tadeusz Kubiak, Małgorzata Musierowicz, Barbara Lewandowska, Elżbieta Szeptyńska

Ilustracje: Mirosław Tokarczyk, Zdzisław Witwicki, Zbigniew Rychlicki, Wanda Orlińska, Edward Lutczyn, Maria Orłowska-Gabryś, Danuta Przymanowska-Boniuk, Anna Stylo-Ginter, Tomasz Borowski, Janina Krzemińska, Mirosław Pokora, Krystyna Witkowska, Hanna Krajnik

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Rok wydania: 2021

Objętość: prawie jak encyklopedia!

Dla kogo: dla tych co sami jeszcze nie czytają, ale dużo już rozumieją , dla samodzielnych w czytaniu

Ocena ogólna: wybitna

 

Recenzja:

Chyba nie ma drugiego takiego wydawnictwa z książkami dla najmłodszych, o którym można byłoby powiedzieć, że ich lektury znają ze swojego dzieciństwa babcie, mamy oraz dzieci. Wydawnictwo Nasza Księgarnia obchodzi stulecie istnienia i co rusz z tej okazji, wydaje książki, które poruszają serca. 

Jedną z prawdziwych perełek jest ,,Poczytaj mi, mamo. 15 bajek na 100 lat”. Jest to zbiór-cegiełka kilkunastu tytułów, które już od lat były niedostępne na rynku księgarskim. Sama pisałam o takiej zbiorczej pozycji książek Wydawnictwa Nasza Księgarnia – https://bajkochlonka.pl/2018/05/03/sentymentalna-podroz-perelki-z-lat-1969-1972-wyd-nasza-ksiegarnia/ , która została zbindowana przez babcię mojego męża, a składała się właśnie na sentymentalne tytuły z dawnych czasów (1969 – 1972).

W wybranych do nowiutkiej edycji serii ,,Poczytaj mi, mamo” (chyba każdy pamięta charakterystyczną, tylną okładkę z kolorowymi obrazkami) znalazły się takie bajki jak, m.in.: ,,Niebieska dziewczynka”, ,,Sąsiedzi”, ,,Daktyle”, ,,Chcę mieć przyjaciela”, ,,Przygoda na balkonie”, ,,Wielka przygoda małej Zosi” czy ,,Ptasie ulice”. Moją mamę szczególnie ucieszyło jedno z opowiadań, które w jej dzieciństwie było tym ulubionym i najczęściej czytanym – ,,Pan Maluśkiewicz i wieloryb”. 

Taka podróż w czasie do wiernych przedruków, z oryginalnymi ilustracjami oraz niezmienionym tekstem, daje prawdziwy obraz tego, jakie bajki kochały kiedyś dzieci. 

Wydawnictwo postarało się, żeby edycja ,,Poczytaj mi, mamo. 15 bajek na 100 lat” była naprawdę wyjątkowa. Nie tylko ciekawy jest kwadratowy format tej książki, ale także na uwagę zasługuje twarda oprawa, papier o podwyższonej gramaturze, a nawet pięknie dobrana kapitałka w kolorach czerwieni i granatu (wyjaśnienie czym jest kapitałka, znajdziecie w mojej książce ,,Zeszyt Recenzenta z Bajkochłonką). 

Dziecięca seria literacka ,,Poczytaj mi, mamo” jest jedną z najważniejszych w historii naszego kraju. Wydawane pod jej szyldem klasyki, ale także opowiadania nowe, odpowiadające na ówczesne potrzeby dzieci, edukujące ich w dziedzinie przyrody, ale przede wszystkim – zaprzyjaźniające maluchy z książką, były ogromnym krokiem na przód w edukacji oraz na rzecz zwiększonej świadomości. 

Aż robi się nieco smutno, czytając statystyki opisujące liczby, w jakich obecnie sprzedają się nakłady. Ze wstępu do ,,Poczytaj mi, mamo. 15 bajek na 100 lat” wyraźnie widać ogromną przepaść, przed tym co było kiedyś i jak teraz niewiele kupuje się dzieciom książek. 

Mam nadzieję, że po tę pozycję sięgnie wiele dorosłych, żeby zarażać dzieci czy młodsze rodzeństwo miłością do czytania. Być może będzie to impuls do częstszego sięgania po książkę – szczególnie w okresie wakacji, kiedy nadarza się więcej sposobności do wspólnego spędzenia czasu.

Ogromnie polecam ,,Poczytaj mi, mamo. 15 bajek na 100 lat” wszystkim powyżej 4 roku życia.

Link do strony Wydawnictwa: https://nk.com.pl/poczytaj-mi–mamo–15-bajek-na-100-lat/p2903.html

 


Poprzedni wpis
Bajki robotów – nowe wydanie!
Następny wpis
Zakazany port – recenzja komiksu
Tags: +4, +5, +6, +7, +8, 2021, Anna Stylo - Ginter, Barbara Lewandowska, blog książkowy, Danuta Przymanowska-Boniuk, Danuta Wawiłow, Edward Lutczyn, Elżbieta Szeptyńska, Hanna Krajnik, Hanna Łochocka, Helena Bechlerowa, Janina Krzemińska, Janina Porazińska, Joanna Papuzińska, Julian Tuwim, klasyka, klasyka literatury dziecięcej, Krystyna Witkowska, książki dla dzieci, Małgorzata Musierowicz, Maria Kowalewska, Maria Orłowska - Gabryś, Mirosław Pokora, Mirosław Tokarczyk, Nasza Księgarnia, Poczytaj mi mamo, Poczytaj mi mamo. 15 bajek na 100 lat, recenzje książek, Tadeusz Kubiak, Tomasz Borowski, Wanda Chotomska, Wanda Orlińska, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, Zbigniew Rychlicki, Zdzisław Witwicki

1 komentarz. Zostaw komentarz

  • Cudeńko… Ale mam juz kolekcję pięciu tomów Poczytaj mi mamo, i widzę, że niestety wiele tytułów się powtarza. Jedynie garstka innych. A szkoda; kupiłabym!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

O BAJKOCHŁONCE

Julita Pasikowska-Klica

Moja miłość do książek zrodziła się zanim jeszcze nauczyłam się czytać. Zapach świeżego druku
i szeleszczące kartki pełne przygód były dla mnie tajemnicą, którą chciałam jak najszybciej odkryć.

Na co dzień sięgam po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w mojej biblioteczce miejsce szczególne.

Możesz dowiedzieć się więcej klikając w zakładkę o mnie!

Zapisz się do newslettera Bajkochłonki!

Moja autorska książka

Pisz recenzje z Bajkochłonką!

Losowa recenzja